Susret Putin-Si
Vladimir Putin i Si Đinping (Xi Jinping) potpisali su Sporazum o plinovodu Snaga Sibira 2. Njime će se prenositi do 50 milijardi kubičnih metara plina godišnje u Kinu, preko Mongolije. To je blizu 12% ukupne potrošnje tog energenta u Kini. Susret dvaju čelnika prošao je u pozitivnom ozračju.
Peking je najveći kupac ruske nafte i plina i ključni saveznik Moskve, unatoč zapadnim sankcijama. S ruskim gospodarstvom pod sve većim pritiskom i zapadnim sankcijama, projekt je izuzetno važan za Moskvu. Predsjednici Kine i Rusije potpisali su izjavu o daljnjem jačanju strateških i dobrosusjedskih odnosa te mnoštvo drugih, uključujući sporazume o trgovini i tehnološkoj suradnji. Odnosi Moskve i Pekinga dosegnuli su neviđeno visoku razinu, rekao je Putin te dodao:
"Naš je cilj dobrobit i prosperitet ruskog i kineskog naroda. Ovi nepokolebljivi temelji omogućili su našim odnosima da uspješno izdrže testove snage i otpornosti u više navrata. Naša nadležna ministarstva održavaju bliske, konstruktivne kontakte i aktivno rade na daljnjem unapređenju zajedničkih projekata i inicijativa."
Trgovinski promet između Rusije i Kine povećan je više od 30 puta u posljednjih 25 godina. Kineski predsjednik između redova se osvrnuo na globalne izazove:
"Kao stalne članice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, Kina i Rusija trebaju čvrsto ispunjavati odgovornosti glavnih zemalja, štititi autoritet Ujedinjenih naroda i međunarodnu pravednost i pravdu, suprotstavljati se svim oblicima jednostranog maltretiranja i akcijama koje preokreću tijek povijesti, a posebno se suprotstavljati svim provokacijama koje negiraju ishode Drugog svjetskog rata te nastoje rehabilitirati fašizam i militarizam."
Vlade Europske unije raspravljaju o tome mogu li bivši predsjednik Europske središnje banke Mario Dragi (Draghi) ili bivša njemačka kancelarka Angela Merkel predstavljati Europu u potencijalnim pregovorima s ruskim predsjednikom Putinom, piše Fajnenšal Tajms (Financial Times). Ministri vanjskih poslova navodno će o tome raspravljati sljedeći tjedan. Unija je prošli tjedan odbacila prijedlog da bivši njemački kancelar Gerhard Šreder (Schröder) bude medijator. Fridrih Merc (Friedrich Merz), njemački kancelar:
"Doista, mi, europski partneri, dugo vodimo intenzivan dijalog o našim zajedničkim putovima prema mirnom rješenju. Svjesni ste toga. Trenutno intenzivno raspravljamo o ovom pitanju, ali shvatit ćete da ja, naravno, neću poticati javne spekulacije o imenima, a kamoli ih sam izazivati. Važno je da je Rusija spremna sjesti za pregovarački stol i voditi dijalog, a ti će se razgovori odvijati između Ukrajine i Rusije uz podršku Amerikanaca i Europljana."
Angela Merkel i Fransoa Oland (François Hollande) u rujnu 2014. i veljači 2015. posredovali su u postizanju sporazuma Minsk 1 i Minsk 2 između Ukrajine i odmetnutih pokrajina Donjeck i Luhansk, koji su u manjoj ili većoj mjeri važili do 2022. Pokretanjem tzv. specijalne vojne operacije, odnosno invazije na Ukrajinu, Putin je ovaj sporazum proglasio ništavnim.
Europska unija će ukinuti carine na američke industrijske proizvode i omogućiti povlašteni pristup američkim poljoprivrednim proizvodima, dok će SAD zadržati carine od 15% na većinu robe iz EU-a. Maroš Šefčovič, europski povjerenik za trgovinu i ekonomsku sigurnost:
"Ovo je bila intenzivna noć. Ovaj ishod u potpunosti poštuje zajedničku izjavu EU-a i SAD-a. Drugo, dogovorili smo se o potrebnim instrumentima kako bismo osigurali da će obje strane vjerno provoditi zajedničku izjavu Unije i SAD-a. Želim zahvaliti i Europskom parlamentu i Vijeću. Ovo je zajednički uspjeh."
Tramp je prethodno zaprijetio dodatnim carinama, uključujući one na automobile, ako Unija do 4. srpnja ne ispuni preuzete obveze.
Konačno glasanje u Europskom parlamentu očekuje se sredinom lipnja.