videoprilog Admira Pripoljca (Dnevnik 2)

Sud ukinuo, ministarstvo vratilo dozvolu Adriatic Metalsu, u Kaknju zabrinuti

Sud ukinuo, ministarstvo vratilo. Iz firme Adriatic Metals tvrde da su dobili novo rješenje kojim se omogućava podzemna eksploatacija. Podsjećamo, ranije je Ustavni sud Bosne i Hercegovine poništio odluku Vlade Federacije o prenamjeni šumskog zemljišta u Varešu za potrebe ove kompanije. Istovremeno, i Kantonalni sud u Mostaru poništio je odluku o eksploataciji. Sada slijede novi pravni sporovi jer dok iz kompanije poručuju da su ovaj put u obzir uzete sve analize, eko-aktivisti odbacuju takve tvrdnje. Zahtijevaju detaljnu analizu i izradu studije o mogućem štetnom utjecaju, jer je u pitanju vodosnadbjevanje općine Kakanj.

Kantonalni sud u Mostaru poništio je prvobitno rješenje Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije te, između ostalog, naveo da kompanija nije razjasnila da li će eksploatacija utjecati negativno na izvorište Bukovica, što bi moglo ugroziti vodosnabdijevanje Kaknja. No, iz kompanije tvrde da imaju novu dozvolu:

Ovo novo rješenje uključuje dodatna objašnjenja potkrijepljena sveobuhvatnim nalazima, analizama, stručnim vještačenjima, monitoring izvještajima i kartografskim prikazima, koji jasno potvrđuju da rad rudnika nema utjecaja na vodosnabdijevanje Kaknja te da su granice eksploatacionog polja precizno definirane u odnosu na koncesiono polje.

Odluku suda pozdravljaju eko-aktivisti, koji su u proteklom periodu upozoravali na mogući scenarij. Navode da je lokalitet važan jer se radi o vodozaštitnoj zoni te da ranije nije istraženo da li će rudnik imati utjecaj na vodosnabdijevanje, kao i to da se prilikom izdavanja novog rješenja mora uraditi studija mogućeg utjecaja na rijeku Bukovicu.

„Neka požure, neka urade istraživanje - sve što treba i što je sud naložio, pa onda da se izda novo rješenje. Izgleda da mi u svakom postupku trebamo tražiti privremenu mjeru jer šteta nastaje i nastaje. Sad ne znamo je li ima ili nema šteta na Bukovici, odakle da to znamo“, pita Hajrija Čobo, građanska aktivistkinja iz Kaknja.

Sumnjaju i u prethodne tvrdnje kompanije. Tvrde da u cijelom postupku izostaje transparentnost institucija.

„Uzmemo li u obzir da je presuda donesena 30. decembra, a da smo prošle sedmice imali informaciju da kompanija tvrdi da ima novo rješenje, postavlja se pitanje kako se to sve brzo riješilo. U pravilu, obzirom na to da je sud prihvatio tužbeni zahtjev Vodokoma, ministarstvo je trebalo naložiti Adriatic Metalsu da uradi adekvatnu procjenu utjecaja, da se uradi nova studija“, poručuje Azra Berbić, aktivistica Fondacije za društvene promjene Act.

„Gdje je dokaz, je li iko vidio to rješenje? Ono što nismo vidjeli ne postoji. To rješenje, ako postoji, treba se javno postaviti, da se vidi na osnovu čega je ono izdano, na osnovu kojeg istraživanja, a ne da se ovako povlačimo ima-nema. Što se mene tiče, njega nema, a presuda je tu i sad bi trebalo da se obustavi eksploatacija“, ističe Čobo.

Iz lokalne zajednice navode da ni oni još nisu upoznati s novim rješenjem. Kažu da će i dalje poduzimati sve zakonom propisane radnje kako bi bila zaštitićena vodozaštitna zona i time spriječen eventualno negativan utjecaj na tok rijeke Bukovice.

Javno preduzeće Vodokom Kakanj nema za cilj da zaustavi ili na bilo koji način oteža privrednu aktivnost Easter Mining Vareš, odnosno Adriatic Metals BH, već samo ima za cilj da zaštiti javno dobro kako bi stanovnici općine Kakanj i dalje imali dovoljne količine zdravstveno ispravne vode za piće – poručuju iz Vodokoma.

„Nama je cilj da vidimo šta piše u tom rješenju. Insistirat ćemo kod Javnog preduzeća Vodokom da, kad dobijemo i to rješenje, ako treba da se i protiv njega poduzmu određene radnje, upravni spor ili nešto slično. U svakom slučaju, ne želimo da ova presuda tek tako prođe, a onda da imamo problem s našom vodom“, zaključuje Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj (SDA).

I dok se čeka na uvid novog rješenja koje je izdalo resorno federalno ministarstvo, eko-aktivisti vode paralelnu bitku i na Kantonalnom sudu u Zenici. Naime, u upravnom sporu traže uvid u ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina koji im ranije na njihov zahtjev nije dostavilo Ministarstvo za privredu Zeničko-dobojskog kantona. Presuda u tom postupku uskoro bi trebala biti prezentirana javnosti.

federalna.ba

Vareš Kakanj Adriatic Metals BH