videoprilog Azre Delmanović (Federacija danas)

Studenti Američkog univerziteta u BiH godinu dana čekaju diplome

Nije jednostavno donijeti odluku o tome šta i gdje studirati, no kada je jednom donesu, studenti se nalaze na prekretnici života i sve o čemu sanjaju jeste diploma u rukama i prvo zaposlenje. U normalnim okolnostima, do diplome se dolazi trudom, učenjem i polaganjem ispita, ali šta kada ispunite sve navedene uslove, a diplome nema? Upravo u takvoj situaciji nalaze se studenti Američkog univerziteta u BiH čije je sjedište u Tuzli. Iako su četvorogodišnji studij platili po deset hiljada maraka i posljednje ispite položili u junu prošle godine, diplome nisu u njihovim rukama. Ne znaju ni kada će i da li će ih uopšte dobiti.

Umjesto da slavi, traži prvo zaposlenje ili već radi, Emina Vujašević je jedna od studentica Američkog univerziteta u BiH koja na svoju diplomu čeka već godinu dana. Posljednji ispit položila je u junu prošle godine, školovanje uredno platila, a od mendžmenta, umjesto diplome dobila udarac. Na deset već plaćenih hiljada maraka rečeno joj je da uplati dodatni iznos za izdavanje diplome. 

„Tih 1. 500 KM koje su zatražene za tu akreditaciju nisu stojale u ugovoru, ni u prvoj godini ni za cijelo školovanje, dakle to je zatraženo mimo svakog ugovora, mimo svakog dogovora i ko je platio, dobio je, ko nije, nije dobio i to je to“, kaže nam Emina Vujašević, studentica Američkog univerziteta u BiH.

Emina nije jedina studentica koja je odbila platiti iznos koji ugovorom nije dogovoren. Uz nju je još četrdeset studenata koji su odlučili svoja prava tražiti ovim, kako kažu, težim putem. Obavijestili su i Tužilaštvo Tuzlanskog kantona koje je pokrenulo istražne radnje. Potvrđeno je da se iznos od 1.500KM ne navodi u ugovorima o studiranju. Uprkos tome, neki studenti nisu mogli čekati nego su izdvojili dodatni novac.

„Nakon što je jedan dio studenata uplatio iznos od 1. 500 KM, dostavljen im je aneks ugovora u kojem se navodi da su zapravo ti troškovi bili troškovi redovnog odvijanja nastave na samom Univerzitetu“, rekao je Admir Arnautović, glasnogovornik Tužilaštva TK.

Jednostavno je zaključiti da se ugovor o studiranju kao ni dodatni aneksi ugovora za studente koji su uplatili novac ne poklapaju za stavovima i zahtjevima menadžmenta Univerziteta što otvara brojna pitanja. Odgovore bi trebao dati osnivač univerziteta Denis Prcić, no kako izbjegava kamere, tako izbjegava i studente.

„Taj kontakt slabo da će se postići, ovo je čisto naš protest, nas predstavnika studenata da izvršimo pritisak na gospodina Prcića da uradi ono što treba, a to je da nam da naše diplome, indekse i transkripte“, tvrdi Jasmin Memić, student Američkog univerziteta u BiH.

„Nije nam preostalo ništa drugo, pokušali smo sve tako da pokušavamo na razne načine da dobijemo ono što je ustvari naše, što nama pripada“, smatra Emina Vujašević, studentica Američkog univerziteta u BiH.

Ovo nije prvi put da je rad Američkog univerziteta u BiH pod lupom istražnih organa. Od samog osnivanja je pod sumnjom zbog neispunjavanja uslova za potpunu akreditaciju, a vrata ove ustanove su i danas, kao i ranijih dana, zatvorena. Izgleda da je i ovo samo još jedan u nizu propusta nadležnih institucija zbog kojih će ispaštati nedužni. Ovoga puta – studenti.

federalna.ba/Azra Delmanović

Američki univerzitet diplome
diplome UNSA studenti priznata Vlada KS
0 19.06.2024 12:07
visokoškolske ustanove univerzitet sveučilišta Hrvatska diplome
0 22.10.2023 18:18
Denis Prcić Američki univerzitet Kantonalni sud Tuzla
0 06.07.2023 11:30
Rektorska konferencija Bosne i Hercegovine Federalni radio diplome
0 11.04.2023 16:51