Rektorska konferencija Bosne i Hercegovine - problem nepriznavanja u regiji diploma stečenih u BiH
Rektorska konferencija Bosne i Hercegovine održala je u Banjaluci tematsku sjednicu, posvećenu problemu priznavanja i valorizacije diploma stečenih na univerzitetima u Bosni i Hercegovini u zemljama regiona, tačnije u Sloveniji i Hrvatskoj.
Rektori svih javnih univerziteta u Bosni i Hercegovini i predstavnici obrazovnih vlasti Federacije BIH i svih deset kantona, Republike Srpske i Brčko distrikta okupili su se kako bi razmotrili problem nepriznavanja u regiji diploma stečenih u Bosni i Hercegovini. Naime, krajem prošle godine, u Sloveniji i Hrvatskoj postavljeno je pitanje vrednovanja diploma stečenih u Bosni i Hercegovini. Hrvatske nadležne institucije izdvojile su Sveučilište u Mostaru kao jedini univerzitet koji nije sporan, što je izazvalo zabrinutost. Direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvalitete Bosne i Hercegovine Enes Hašić:
„Mi imamo problem i taj problem se mora rješavati u direktnim razgovorima sa Republikom Hrvatskom. Mi smo imali već nekoliko razgovora i sa Agencijom. Mislim da se taj dio problema mora rješavati, jer je u zajedničkom interesu i da će doći do rješenja ovog problema. To je jedno pitanje, a s druge strane i mi moramo raditi na onim pitanjima na koja nam ukazuju, prije svega, da ostvarimo punopravno članstvo u ENKA-i, drugo, da unaprijedimo naš obrazovni prostor koji ima svojih nedostataka, jer je on rascjepkan na 12 obrazovnih vlasti. Nije problem u toj rascjepkanosti, nego nije harmoniziran.“
Rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Ganjanin pojasnio je da nije doslovno riječ o nepriznavanju same diplome, već o mišljenju s rezervom, koje ipak ne sprečava naše studente da pređu na sljedeći ciklus studija u inozemstvu ili da potraže posao:
„Ne možemo kazati da diplome stečene na univerzitetima u BiH nisu priznate. Agencija za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske i svakako Slovenska agencija izdaju mišljenje sa rezervom, da tako kažem, odnosno odgovarajuća mišljenja koja poslodavce ne obavezuju. Hoću da kažem da su diplome stečene na univerzitetima u BiH apsolutno relevantne i na osnovu tih diploma naši studenti, koji su završili odgovarajući stepen obrazovanja, adekvatno mogu da konkurišu na tržištu rada i Hrvatske i Slovenije i Evropske unije.“
Ipak, postavlja se pitanje da li je i ova oblast ispolitizirana. Ministar obrazovanja u Vladi Hercegovačko-neretvanskog kantona Rašid Hadžović rekao je da kao resorni ministar nije bio obaviješten o načinu na koji je Agencija za znanost Hrvatske izvršila akreditaciju Sveučilišta u Mostaru:
„To je kao normalan neki proces. To ću potencirati i ukazati na problem ulaska jedne države u drugu državu, bez bilo kakvih sporazuma za koje mi već imamo nekakve informacije.“
Direktor Centra za informisanje i priznavanje dokumenata pri visokom obrazovanju Damir Ljubić smatra da politika, iako je svuda prisutna, u ovom konkretnom slučaju nije uzrok problema:
„Osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju je jedan kontinuiran proces. Mi u narednom periodu moramo poduzeti aktivnosti da se on maksimalno pojača i mislim da je to suština našeg problema koji je rezultat ovih problema koje imamo i sa Republikom Hrvatskom i sa Republikom Slovenijom.“
Sa ovim stavom slažu se i drugi učesnici sastanka. Upućen je poziv svim agencijama zaduženim za unapređenje visokog obrazovanja da ojačaju saradnju, kao i apel za poštivanje svih normativa i standarda u ovoj oblasti. Rektor Ganjanin:
„Treba prevazići sve one primjedbe koje je Evropska agencija za obezbjeđenje kvalitete u oblasti visokog obrazovanja ENKA sugerisala državnoj agenciji BiH i na tome Agencija, uvjerava nas direktor, intenzivno radi.“