Stručnjaci: Ofanziva združenih snaga na Evropski sud za ljudska prava neće biti uspješna
Dvije strane predmeta Kovačević protiv BiH. Borba za i protiv ljudskih prava i temelja građanske države. Javna rasprava, saslušanje, argumentacija jedne i druge strane. Predmetu Kovačević još nedostaje konačna odluka Suda u Strazburu. A, prije odluke, delegacija BiH, predvođena HDZ-om BiH, potpomognuta SNSD-om, visokim predstavnikom i Hrvatskom, učinila je sve da ne bude potvrđena. Tome se i javno nadaju. No, sudeći prema ocjeni pravnih stručnjaka, ofanziva združenih snaga na Evropski sud za ljudska prava neće biti uspješna.
I jedni i drugi pred istim sudom, sa različitim argumentima i ciljevima. Apelant Kovačević na poziciji odbrane ranije presude kojom je apelacija uvažena i diskriminacija potvrđena. S druge strane, predstavnici države, po funkciji zaštitnici pravde, ali pred Velikim vijećem Suda u Strazburu u službi rušenja presude.
„Uvjerena sam da će slučaj biti odbačen kao nedopustiv. Tu aplikant nije žrtva, nema nikakve diskriminacije“, kazala je Monika Mijić, v.d. agentice BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava.
U istom tonu govorila je brojna delegacija BiH, u kojoj je kadar HDZ-a BiH najbrojniji. Državni ministar u društvu entitetskih. Zajedničko im je i zadovoljstvo urađenim u Strazburu. Iskazano i javnosti servirano slikom i riječima: „Naši osmijesi nakon rasprave kažu sve“.
Pa i prejudiciraju presudu mjesecima unaprijed.
„To je ono - naprijed su svi pobjednici. Vjerovatno će svaka strana tumačiti i očekivati presudu prema svojim nekim željama. Ja, opet, smatram da će se presuda uglavnom potvrditi, ono što je bilo u prvobitnoj presudi koja je dobro argumentirana“, kaže Šukrija Bakšić, profesor ustavnog prava
Argumentirana je i strana protiv, koja svim sredstvima osporava čak i obrise jedne izborne jedinice kojoj bi vrata otvorila potvrda ove presude. I, istovremeno, zauvijek zatvorila vrata HDZ-ove željene treće jedinice koja čuva legitimno predstavljanje. U pokušaju adekvatnog objašnjenja zašto presuda mora pasti, ipak, pravno, čini se, nespretna argumentacija. Agentica BiH tvrdi da je Kovačević Sud doveo u zabludu na osnovu etničke pripadnosti koju je u međuvremenu promijenio. Za pravne eksperte to nije sporno. Podsjećamo i da Kovačević u tužbi nije koristio etničku pripadnost jer se ona ne povezuje s aktivnim biračkim pravom.
„Apsolutno je pravno irelevatno. Međutim, to je pokušaj da se zamuti voda, pokušaj da se raspravlja o nečemu nebitnom. Činjenica je da određeni pripadnici konstitutivnih naroda ili ostalih s obzirom na to gdje je njihovo prebivalište, nemaju jednaka politička prava“, napominje pravni ekspert Nedim Ademović.
„Apelacija se odnosi na uskraćivanje njegovog prava da bira članove Predsjedništva BiH i delegate u Domu naroda PSBiH. A, članovi Predsjedništva BiH po teoriji, to je šef države. Šef države predstavlja sve građane jedne države“, kaže Enver Išerić, bivši sudija Ustavnog suda FBiH.
Sadržaj apelacije varira od onog ko je čita ili kakve namjere ima. Ministar pravde BiH u presudi, umjesto utvrđene diskriminacije, traži drugu pozadinu. Struka ponovo demantuje.
„Rekao bih da se radi o nekoj vrsti političkog projekta sa ciljem stvaranja te tzv. građanske, unitarne BiH“, izjavio je ministar pravde BiH Davor Bunoza (HDZ BiH).
„To nema blage veze sa stvarnim stanjem jer unitarna država je država koja ima jednu centralnu vlast, bez nekakvih regija, regionalnih vlasti, bez entiteta – što je slučaj u BiH“, ističe Išerić.
„Niko ne dovodi u pitanje nadležnosti enititeta, odnosno raspodjelu države na državni nivo, entitetski nivo. Ovdje je samo bitno da se izjednači izborni kapacitet svih građana BiH“, poručuje Bakšić.
Kako izjednačiti prava svih građana u državi koja se pred Evropskim sudom za ljudska prava bori protiv njih? Ako na proljeće odluka bude potvrđena, BiH je tek mora provesti, zajedno s onima koji su još jučer govorili i radili protiv nje. Ali i onima koji u kraju šute.
federalna.ba