Strazbur: Obavljena rasprava u predmetu Kovačević – odluka u proljeće 2025.
Pred Velikim Vijećem Evropskog suda u Strazburu obavljeno je saslušanje u predmetu „Kovačević“ po žalbi države Bosne i Hercegovine na prvostepenu presudu. Riječ je o posljednjoj u nizu presuda Evropskog suda za ljudska prava koje tretiraju problem diskriminacije u ustavnom poretku naše zemlje. Sud će nakon što razmotri iskaze, konačnu odluku donijeti u proljeće iduće godine.
Prvostepena presuda u korist Slavena Kovačevića izrečena je prošle godine kada je Sud utvrdio da je Kovačeviću, kao građaninu Bosne i Hercegovine iz reda stalih, povrijeđeno aktivno biračko pravo. Sud je presudio u korist aplikanta, navodeći da trenutni politički sistem, koji preferira etničku pripadnost, ugrožava demokratiju te da bi Bosna i Hercegovina trebala preći sa sistema etničkog predstavljanja na sistem građanskog političkog predstavljanja. To je izazvalo brojne reakcije, prvenstveno hrvatskih političkih struktura, te je uložena žalba na presudu. Na današnjem saslušanju, Kovačević je obrazložio svoju apelaciju:
Ovom apelacijom, u kombinaciji sa prethodnim presudama Sejdić - Finci, Zornić, Pilav, Šlaku i Pudarić u kojima se traži zaštita pasivnog biračkog prava ili prava biranja, želio sam postići obnovu pune demokratije u Bosni i Hercegovini, jer je aktivno biračko pravo stub demokratije. Trenutno nemaju svi stanovnici Bosne i Hercegovine aktivno biračko pravo na izborima za predsjednika, kao ni za Dom naroda, zbog spornih odredbi člana 4.1 i člana 5 Ustava Bosne i Hercegovine, koje ih u tome sprečavaju.
Kovačević je dodao da OHR i Hrvatska čine sve da zaustave promjenu izbornog sistema, koji je zasnovan na etničkim principima.
Pored Kovačevića Velikom vijeću se obratila i Štefica Stažnik, predstavnica Republike Hrvatske, kao i predstavnik OHR-a, odnosno visokog predstavnika Kristijana Šmita, advokat Timoti Oti:
Politička situacija u BiH je osjetljiva i krhka, a ruska agresija na Ukrajinu pokazuje ozbiljnost situacije u svijetu. Čini se da se nastoji pojačati strahove sudija da bi potvrđivanje presude Kovačević moglo dovesti do nestabilnosti.
Stavove Vijeća ministara Bosne i Hercegovine iznijele su agentice Monika Mijić i Sandra Malešić kao i ministar pravde Davor Bunoza, a prisustvovali su entitetski ministri pravde Vedran Škobić i Miloš Bukejlević. Agentica Mijić kazala je da je Kovačević doveo u zabludu Sud da kao pripadnik ostalih nema aktivno biračko pravo, jer se izjašnjavao kao Hrvat tokom izbornog ciklusa 2012-2016. Njegovu nacionalnost potvrdila je Ambasada Hrvatske, kazala je Mijić. Agentica Hrvatske Štefica Stažnik tvrdila je da Kovačević zajedno sa Demokratskom frontom ima političku agendu koja ima za cilj umanjiti prava konstitutivnih naroda. Sudija Faris Vehabović postavio joj je pitanje zašto je Hrvatska ukinula konstitutivnost Srba, dok istovremeno smatra da je ovaj princip primjeren za multietničke zemlje. Nakon uvodnih razmatranja uslijedila je rasprava, a sama presuda očekuje se tek u proljeće 2025. godine. Veliko vijeće Suda čini ukupno 17 sudija.