Stotine demonstranata upale u irački parlament
(Izvor: Getty Images)

Stotine demonstranata upale u irački parlament

Stotine pristaša moćnog iračkog klerika Moqtade al-Sadra plesale su i pjevale u parlamentu nakon što su upali u bagdadsku Zelenu zonu visoke sigurnosti u znak protesta protiv nominacije rivalskog bloka za premijera.

Policija je ispalila rafalne suzavce u pokušaju da spriječi demonstrante da probiju vrata dobro utvrđene Zelene zone, ali su gomile pojurile naprijed i ušle u parlament.

"Protiv sam korumpiranih dužnosnika koji su na vlasti", rekao je demonstrant Mohamed Ali, 41-godišnji radnik, jedan od stotina koji su ušli u zonu u kojoj se nalaze i vladine zgrade i diplomatske misije, prije nego što je kasnije mirno otišao .

Protesti su najnoviji izazov za naftom bogati Irak, koji je i dalje zaglibljen u političkoj i socioekonomskoj krizi usprkos rastućim svjetskim cijenama energije. Sadrov blok izašao je s izbora u oktobru kao najveća parlamentarna frakcija, ali je još uvijek bio daleko od većine i, devet mjeseci kasnije, zastoj je i dalje oko uspostave nove vlade.

Mnoštvo je lutalo oko zgrade parlamenta mašući državnim zastavama, fotografirajući se, skandirajući i navijajući.

Premijer Mustafa al-Kadhemi pozvao je demonstrante da se "odmah povuku", upozorivši da će sigurnosne snage osigurati "zaštitu državnih institucija i stranih misija, te spriječiti bilo kakvu štetu sigurnosti i redu". Ali bile su potrebne naredbe koje je izdao šiitski vođa Sadr da bi gomile demonstranata počele odlaziti gotovo dva sata kasnije.

“Revolucija reforme i odbacivanje nepravde i korupcije”, napisao je Sadr na Twitteru, u znak podrške demonstrantima.

"Čula se vaša poruka... terorizirali ste korumpirane", dodao je, pozivajući demonstrante da se pomole "prije nego se vrate kući živi i zdravi".

"Mi se pokoravamo Sayyedu", uzvikivala je gomila dok su mirno napuštali parlament, izraz kojim se odaje počast Sadru priznajući ga kao potomka poslanika Muhameda.

Sadrov blok osvojio je 73 mjesta na prošlogodišnjim izborima, što ga čini najvećom frakcijom u parlamentu od 329 mjesta. No nakon glasanja, razgovori o formiranju nove vlade su u zastoju.

Demonstranti se protive kandidaturi Mohammeda al-Sudanija, bivšeg ministra i bivšeg guvernera pokrajine, koji je izbor proiranskog Koordinacijskog okvira za premijera.

Koordinacijski okvir okuplja zastupnike iz stranke bivšeg premijera Nurija al-Malikija i proiranskog saveza Fatah, političkog ogranka bivše paravojne skupine Hashed al-Shaabi koju predvode šiiti.

"Protiv sam Sudanijeve kandidature, jer je korumpiran", dodao je demonstrant Mohamed Ali.

“Odbacujemo cijeli politički proces”, rekao je Bashar, demonstrant u parlamentu, navodeći samo svoje ime. "Želimo nezavisnu osobu koja služi ljudima."

Irak je još dublje utonuo u političku krizu prošlog mjeseca kada su Sadrova 73 zastupnika masovno dala ostavke.

Sadr je u početku podržavao ideju "većinske vlade" koja bi njegove šiitske protivnike iz Koordinacijskog okvira poslala u opoziciju.

Bivši vođa milicije tada je mnoge iznenadio prisilivši svoje zastupnike na ostavku, što je potez koji se smatra pokušajem pritiska na njegove suparnike da ubrzaju uspostavu vlade. Šezdeset četiri nova zastupnika položila su zakletvu kasnije u junu, čime je proiranski blok postao najveći u parlamentu.

Ranije ovog mjeseca, stotine hiljada muslimanskih vjernika lojalnih Sadru prisustvovalo je na džumi u Bagdadu, u prikazu političke moći.

Do velikog odaziva došlo je uprkos velikoj vrućini i odsustvu ličnog šiitskog hodže – što je pokazatelj njegovog statusa političkog teškaša, kao i ključnog vjerskog autoriteta.

federalna.ba/The Guardian

Irak demonstracije