SSSBiH: Nakon devet godina u fokusu opći kolektivni ugovor i veća zaštita radnika u FBiH
Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine upozorio je, uoči 1. maja Međunarodnog praznika rada, na potrebu hitnog unapređenja radničkih prava u Federaciji BiH, naglašavajući da je prioritet u narednom periodu zaključivanje općeg kolektivnog ugovora, koji nije na snazi još od 2017. godine.
Predsjednik SSSBiH Samir Kurtović izjavio je nakon sjednice Upravnog odbora da je osnovna uloga Saveza zaštita i unapređenje prava radnika te osiguranje dostojanstvenih primanja.
Istaknuo je da se kroz Ekonomsko-socijalno vijeće očekuje intenziviranje saradnje s Vladom Federacije BiH i poslodavcima, posebno s ciljem zaključenja općeg kolektivnog ugovora koji bi obuhvatio oko 450.000 radnika.
- Opći kolektivni ugovor će definirati ključna prava, od minimalne plate, toplog obroka i prijevoza do godišnjih odmora i dodataka na platu - rekao je Kurtović, dodajući da bi dokument mogao biti usaglašen u naredna dva mjeseca.
Podsjetio je da su sindikati u međuvremenu kroz granske kolektivne ugovore regulirali brojna prava, uključujući dodatke na platu i minuli rad, kao i povećanje dnevnica sa 25 na 45 KM.
Govoreći o aktuelnim mjerama, naveo je da je omogućeno poslodavcima da do kraja juna povećaju plate do 300 KM bez dodatnih poreza i doprinosa, ali je izrazio nezadovoljstvo jer je mali broj poslodavaca ranije iskoristio smanjenje doprinosa za povećanje plata radnicima.
Kurtović je naglasio i da sindikat nije dozvolio smanjenje trajanja bolovanja sa 42 na 15 dana, te poručio da su protesti i štrajkovi opcija ukoliko ne dođe do dogovora o ključnim pitanjima.
Predsjednik Skupštine SSSBiH Muamer Bajraktarević istaknuo je da je jedan od glavnih ciljeva zaštita radnika koji nisu sindikalno organizirani.
- Oko 450.000 radnika trenutno nije obuhvaćeno kolektivnim ugovorima i upravo njima želimo osigurati zaštitu kroz opći kolektivni ugovor - rekao je Bajraktarević.
Dodao je da Savez paralelno radi i na zaštiti svoje imovine, kao i na pripremi novog zakona o radu usklađenog s evropskim direktivama.
Prema njegovim riječima, novi zakon bi trebao donijeti unapređenja u zaštiti porodice, porodilja i roditelja, ali i regulirati nove oblike rada, uključujući platformski rad.
Kurtović je naglasio da će novi zakon o radu, ukoliko bude usvojen u predloženom obliku, značajno unaprijediti prava radnika, uključujući veće dodatke za rad nedjeljom i praznicima, te bolju ukupnu zaštitu zaposlenih.
SSSBiH je ponovio punu podršku radnicima u sektorima suočenim s poteškoćama, uključujući metalnu industriju i željeznice, upozorivši na rizik od gubitka radnih mjesta i potrebu hitnog institucionalnog odgovora.
Iz Saveza su poručili da ostaju opredijeljeni za socijalni dijalog, ali i spremni na sindikalne akcije s ciljem zaštite prava radnika u Federaciji BiH.
Fena/federalna.ba