videoprilog Borisa Bilića (Dnevnik 2)

Srebro zlatne boje

Za dobre vijesti, kao i obično, zaduženi su naši sportaši. Politika skoro nikad. Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci osvojila je srebrenu medalju na 13. Svjetskom prvenstvu u Sarajevu. U finalu su izabranici Ifeta Mahmutovića poraženi od Irana rezultatom 0:3.

U spektakularnoj atmosferi, finalnom utakmicom, te podjelom odličja i torfeja završeno je Svjetsko prvenstvo u sjedećoj odbojci koje je organizirala naša zemlja. Nošeni fantastičnom podrškom s tribina, naši odbojkaši su pružili sjajan otpor velesili Iranu, ali nisu uspjeli doći do zlata.

U prva dva seta velika borba dviju najboljih selekcije na svijetu, a Iranci su se bolje snašli i poveli 0:2.

Izabranici Ifeta Mahmutovića nisu uspjeli iskoristiti sedam set lopti, a u posljednjem setu su Iranci iskoristili sve prilike i osvojili osmu titulu prvaka svijeta. Naša najtrofejnija selekcija je ostala na tri titule, a sjajni Ermin Jusufović je izabran za najkorisnijeg igrača Prvenstva.

Naša selekcija je odigrala sjajno na Svjetskom prvenstvu i poraz protiv Irana u finalu samo je dodatna motivacija za još bolji nastup na sljedećeim natjecanjima.

Za 25 godina odbojkaši Bosne i Hercegovine ukupno su osvojili 24 odličja na najvećim međunarodnim nmatjecanjima - Paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima. Pored tri titule svjetskog prvaka, selekcija Bosne i Hercegovine vlasnik je dva paraolimpijska zlata, te deset titula prvaka Starog kontinenta.