Srebrenica bez vode
Redukcije vode, veći dio dana, i u Srebrenici. Ne nazire se kraj krizi, a stanovništvo upozorava na brojne probleme u svakodnevnom životu, bez vode.
Zbog redukcija u isporuci, vode za piće, higijenu, kao i za stoku, nema veći dio dana, a veliki problem je i za preduzetnike.
,,Dolazi do otkazivanja rezervacija. Mi ćemo ići na prinudni godišnji odmor i gledaćemo, odnosno moraćemo da na neki način parcijalno pružamo usluge. Nećemo biti u mogućnosti da radimo i pružamo sve u kompletu što normalna ugostiteljska radnja zahtjeva’’, objašnjava Avdo Purković, ugostitelj iz Srebrenice.
Nivo rijeke Zeleni Jadar iz koje se napaja srebrenički vodovod višestruko je manji od godišnjeg prosjeka, a na to utiču brojni faktori.
,,Neki optimalan protok jeste između 120 i 140 kubika na sat. Mi imamo jutros, recimo, 25 kubika. Tako da zaista smo u velikom problemu. Vode praktično nema i Jadar, skoro je skroz presušio. Iz toga razloga mi smo uveli restriktivne mjere koje svakodnevno prilagođavamo u skladu sa količinom vode kojom raspolažemo. Znači tako i mijenjamo termine restrikcije’’, kaže Biljana Kandić, direktorica JKP Polet Srebrenica.
,,Globalno zagrijavanje planete Zemlje je uzrok nedostatka pitke vode na planeti. Kod nas, na prostoru Bosne i Hercegovine ili bolje rečeno Istočne Bosne uzrok dodatni jeste neplanska sječa šume, odnosno prekomjerna eksploatacija drvnog resursa i posljedica eksploatacije rudnika olova i cinka, jer sa koncesionog polja gdje oni vrše eksploataciju su presušili svi izvori pitke vode“, smatra biolog Ilijas Begić.
U Srebrenici se nadaju da bi problem trajno mogao biti riješen u narednim godinama, a kratkoročno situaciju bi popravio prekid sušnog perioda.
federalna.ba