Spasioci otkrili tragične riječi djece koja su preživjela u kolumbijskoj džungli
(Izvor: EPA-EFE/Mauricio Duenas Castaneda)

Spasioci otkrili tragične riječi djece koja su preživjela u kolumbijskoj džungli

Dok se djeca oporavljaju u vojnoj bolnici u Bogoti, njihovi spasioci i dalje medijima prepričavaju okolnosti u kojima su spašeni te su tako otkrili i tragične prve riječi koje je četvero kolumbijske djece izgovorilo nakon 40 dana preživljavanja u amazonskoj džungli.

Kada je grupa za potragu u petak pronašla mršavu djecu, prva stvar koju je četverogodišnja Tien Noriel Ranoque Mucutuy, izgovorila je: "Moja majka je mrtva."

Stotine vojnika i savez autohtonih zajednica tragali su za nestalom djecom više od mjesec dana nakon što se njihov avion Cessna srušio u krošnje džungle 1. maja, ostavljajući djecu samu u prašumi. Četvoro "čudesne djece" pronađeno je na šumskoj čistini bez obuće, mršavo od neuhranjenosti i previše umorno da hoda, rekla je njihova porodica.

Prve riječi Lesly Mucutuy, najstarijeg djeteta – kojoj se pripisuje da je održala grupu u životu tokom – bile su: „Gladna sam.“

U ponedjeljak se pojavilo više detalja o tome kako je Lesly iskoristila znanje koje su joj prenijeli njene Huitoto starješine kako bi hrabro vodila svoju mlađu braću i sestre u ovom čudesnom preživljavanju – uprkos velikim pljuskovima, nedostatku hrane i opasnim životinjama u djevičanskoj šumi.

Također se ispostavilo da je Lesly izvukla najmlađe dijete, Cristin, iz aviona nakon nesreće, ispričao je djed Narciso Mucutuy. "Vidjela je stopala svoje najmlađe sestre gdje su bili troje mrtvih i izvukla ju je", rekao je Mucutuy na video snimcima koje je objavilo ministarstvo odbrane u vojnoj bolnici u Bogoti gdje se djeca oporavljaju.

Lesly je rekla svojoj porodici iz bolničke sobe da se njena majka, Magdalena Mucutuy, borila da preživi četiri dana nakon pada aviona, ali je na kraju rekla svojoj djeci da je ostave, tražeći od najstarijeg djeteta da brine o svojoj mlađoj braći i sestrama.

Leslyjevo domorodačko naslijeđe kao pripadnika naroda Huitoto pomoglo je 13-godišnjakinji da se skloni u šumu i da razlikuje bezbjedno, hranljivo voće od otrovnog. Djeca su brala Couma macrocarpa, kremasto bijelo amazonsko voće i Oenocarpus bacaba, sitne ljubičaste plodove nalik na šljive, rekla je porodica. Djeca su također navodno pronašla jedan od 100 kompleta pomoći koje je vojska bacila i pojela brašno od manioke nakon nesreće.

Savez autohtonih zajednica koje su dobro poznavale zabačene šume pomogao je u vođenju potrage, zajedno sa vojnim snagama i psima spasiocima.

Djeca – neispavana i prestrašena od bezbroj prijetnji u džungli kojom dominiraju pobunjenici – pobjegla su od glasova grupe koja ih je tražila i laveža pasa tragača, rekao je djed četvero djece lokalnim novinarima.

“Bili su uplašeni. Sakrili su se na drveću”, rekao je Fidencio Valensija. Otac djece, Manuel Ranoque, rekao je za radio W iz Bogote da su djeca preživjela zahvaljujući znanju koje su im prenijeli roditelji, a koji su uvijek imali djecu uz sebe dok su radili na njihovoj farmi i učili ih kako da jedu divlje životinje.

“Također, morate reći da su jaki. Imaju autohtonu krv”, rekao je Ranoque, koji je bio guverner zajednice Huitoto, rasplakavši se tokom radio intervjua.

Otac je rekao da su porodicu otjerali naoružani trgovci drogom koji su im prijetili, prisiljavajući ih da odvezu mali avion iz sela Araracuara duboko u Amazon, u grad San Jose del Guaviare.

“Ubijaju mnogo nevinih ljudi i niko od njih nikada neće biti u zatvoru. Znate: onaj ko ih prijavi biva ubijen”, rekao je.

Čudesan oporavak četvero djece bio je povod za državno slavlje. Predsjednik zemlje Gustavo Petro, koji se prošlog mjeseca našao na udaru kritike kada je pogrešno tweetovao da su djeca pronađena, pohvalio je oporavak i nazvao djecu kolumbijskom "djecom mira".

Ali otac djece tvrdi da ih je predsjednik posjetio u bolnici zbog prilike za pohvalu u javnosti bez dozvole Ranoqueovih.

Izvještava se da se djeca dobro oporavljaju, a crteži koje su djeca napravila podijeljeni su u ponedjeljak.

Među šarenim ilustracijama koje su napravila djeca u bolnici bila je i jedna koja prikazuje Wilsona, jednog od nekoliko pasa tragača koji im je pomogao, ali se i sam izgubio u džungli i i dalje se smatra nestalim.

federalna.ba/The Guardian

Kolumbija djeca džungla preživljavanje