Španija u finalu Eurobasketa

Košarkaši Španije izborili su plasman u finale Evropskog prvenstva. Španci su u polufinalu u Berlinu savladali domaćina Eurobasketa selekciju Njemačke sa 96:91.

U izjednačenoj utakmici aktuelni prvaci svijeta, koji su na ovaj Eurobasket došli sa izmijenjenim sastavom, uspjeli su iznenaditi domaćina i plasirati se u finale.

Obje ekipe imale su periode utakmice u kojima su dominirali. Nijemci su imali 10 poena prednosti u posljednjoj četvrtini, ali je Španija, predvođena Brownom, napravila preokret. Zaustavili su Nijemce na 80 poena pune tri minute, došavši do osam poena razlike, što su uspjeli održati do kraja. Nijemci su u finišu pokušavali trojkama smanjiti zaostatak i kreirati preokret, ali su gosti u penal završnici bili precizni sa linije slobodnih bacanja, što ih je, inače, krasilo tokom cijelog prvenstva.

Na kraju su upisali zasluženu pobjedu i zakazali finale u nedjelju protiv Francuske, koja je u prvom polufinalnom meču deklasirala Poljsku rezultatom 95:54.

Špance je predvodio Lorenzo Brown sa 29, Willy Hernangomez postigao je 16, a Juancho Hernangomez 13 poena.

Najefikasniji u selekciji Njemačke bio je Dennis Schroder sa 30 poenadok su po 15 poestigli Franz Wagner i Andreas Obst.

Finalni suset između Francuske i Španije igra se u nedjelju od 20.30 sati, dok će se isti dan u 17.15 sati za bronzu boriti Njemačka i Poljska.