Snažna oluja poplavila vojnu bazu u centralnom Izraelu
Vojna baza u centralnom Izraelu poplavljena je u utorak nakon što je snažna oluja zahvatila region i donijela obilne padavine, saopćila je izraelska vojska.
U kratkoj objavi na društvenoj mreži X, izraelske odbrambene snage navele su da su ekstremni vremenski uslovi izazvali poplave u jednom od vojnih objekata, ne iznoseći dodatne detalje o tačnoj lokaciji niti o razmjerama materijalne štete.
Iz vojske je saopćeno da su interventne ekipe brzo reagovale kako bi obuzdale poplavu i stabilizirale situaciju, naglašavajući da redovne vojne aktivnosti u bazi nisu bile prekinute.
Do incidenta je došlo dok je područjem prolazio snažan sistem niskog pritiska, koji je izazvao intenzivne padavine u više dijelova regiona. Olujni sistem od kasnih sati ponedjeljka zahvatio je i okupirane palestinske teritorije.
Palestinske meteorološke vlasti upozorile su da se teški vremenski uslovi očekuju do utorka navečer, uz obilnu kišu, jake udare vjetra i prodor izuzetno hladnog polarnog zraka. Prema navodima Palestinskog meteorološkog zavoda, brzina vjetra u pojedinim područjima, naročito duž obale, mogla bi dostići između 80 i 100 kilometara na sat.
U odvojenoj vijesti, izraelski Kanal 13 objavio je da je vojska predstavila dugoročni razvojni plan kojim se definišu strateški prioriteti za narednu deceniju. Plan, poznat kao „Hoshen“, procijenjen je na oko 350 milijardi šekela, odnosno približno 111 milijardi dolara, a dostavljen je načelniku Generalštaba Eyalu Zamiru. Naziv plana odnosi se na ceremonijalni naprsnik iz jevrejske tradicije koji simbolizira 12 izraelskih plemena.
federalna.ba/AA