Smrtonosno nasilje u Bagdadu nakon što je vodeći klerik rekao da se povlači
(Izvor: EPA/AHMED JALIL)

Smrtonosno nasilje u Bagdadu nakon što je vodeći klerik rekao da se povlači

Višemjesečne političke napetosti zbog zaustavljenih pokušaja formiranja vlade u Iraku prerasle su u nasilje, s najmanje 23 ubijenih i stotinama ozlijeđenih u sukobima između milicija u Bagdadskoj zelenoj zoni i policijskim satom koji je uveden širom zemlje.

Pucnjava je uslijedila nakon objave moćnog šiitskog sveštenika Moqtade al-Sadra da napušta politiku i prethodne odluke njegovog duhovnog mentora da se povuče i pokuša uvjeriti Sadra da svoju odanost prenese na Iran.

Sadrove pristalice, koji su organizirali višesedmične skupove u parlamentu u Zelenoj zoni, probili su ulaz u republikansku palaču, gdje se obično održavaju sastanci vlade.

Do noći su snage lojalne Sadru bile raspoređene po Bagdadu, gdje su mnogi uništavali plakate šiitskih vođa koje podržava Iran, uključujući iranskog generala Qassema Suleimanija, koji je ubijen u američkom napadu dronom 2020.

Najmanje sedam granata palo je u Zelenu zonu u ponedjeljak navečer, naveo je sigurnosni izvor na kojeg se poziva Agence-France Presse. Nije odmah bilo jasno ko stoji iza granatiranja, koje je praćeno automatskom paljbom u dobro utvrđenom području. Razvoj događaja bacio je novu mrlju na Irak, gdje je politički zastoj i žestoka borba za utjecaj između interesa koje podržava Iran i stranaka lojalnih Bagdadu trajala posljednjih 10 mjeseci.

Posebno je ostavka ajatolaha Kadhima al-Haerija dodala novu dinamiku zapletu, navodeći neke promatrače da tvrde da se sudbina Iraka neće odlučiti u suverenoj prijestolnici, već u jednom od dva duhovna središta šiitskog islama: Najaf u Iraku i Qom u Iranu.

Sablast najmoćnijih milicija u zemlji koje su uvučene u širi sukob činio se vjerovatnim kako se noć približavala, sa sporadičnim sukobima koji su izbijali u blizini iračkog parlamenta između milicija koje podržava Iran i snaga lojalnih Sadru, koji može računati na lojalnost do 7 miliona šiitskih Iračana.

Šef UN-a, António Guterres, pozvao je u ponedjeljak na "suzdržanost" u Iraku i zatražio od svih strana da "poduzmu hitne korake za deeskalaciju situacije", naveo je njegov glasnogovornik, dok je bagdadska Zelena zona tonula u haos.

Unutar raskošne palače, demonstranti su se izležavali u foteljama u sobi za sastanke, dok su neki mahali iračkim zastavama i fotografirali se, a drugi ulazili u bazen u vrtu.

Protesti su također izbili u južnim provincijama sa šijitskom većinom, sa Sadrovim pristalicama koji su palili gume i blokirali ceste u naftom bogatoj pokrajini Basra, a stotine su demonstrirale ispred zgrade guvernera u Missanu. Vršitelj dužnosti iračkog premijera, Mustafa al-Kadhimi, uveo je policijski sat u većini mjesta i gradova, osim na kurdskom sjeveru, od 19:30.

U julu je Sadr poslao svoje sljedbenike da okupiraju parlament, istovremeno pozivajući na sveobuhvatne promjene političkog sistema koji je Irak podijelio na sektaška feuda i naširoko ga se optužuje da zamjenjuje nacionalno dobro interesima.

Sadr je bio glavni dobitnik sistema nakon 2003., utemeljenog pod američkom okupacijom Iraka, i koristio ga je za konsolidaciju vlasti nad svojim sljedbenicima i utjecaj na politički život.

Također je svoju popularnost pretočio u izborni uspjeh, osvojivši najveći broj mjesta na izborima održanim u oktobru prošle godine, ali je kasnije naredio svojim članovima da podnesu ostavke u znak protesta nakon neuspjelih pokušaja formiranja vlade.

Iako je nominalno bio prijatelj Irana okom dvije decenije od svrgavanja Saddama Husseina, Sadr je sve više osporavao utjecaj istočnog susjeda zemlje.

Irački se sveštenik dugo pokoravao Haeriju u duhovnim, pa čak i političkim pitanjima. Međutim, čini se da Haeri izravno osporava Sadrovo pravo da djeluje kao nasljednik svog pokojnog oca, Mohammeda Sadeqa al-Sadra – što je ozbiljan udarac legitimitetu 46-godišnjeg sveštenika.

“Ne možete voditi pod njihovim imenima. U stvarnosti ti nisi sadrist čak i ako si iz obitelji sadrista,” rekao je Haeri (83) u izjavi za koju pristalice sadrista tvrde da je bila iznuđena. Izjava je uzburkala Irak i regiju koja se pripremala za sukob između šiitskih skupina. Neki su čak pokrenuli aveti šiitskog građanskog rata.

“To je u osnovi ekskomunikacija. Moqtadr al-Sadr nije zakoniti nasljednik svog oca – ili svog svekra. (Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali) Khamenei jest”, rekao je bivši britanski ambasador u Iraku, Sir John Jenkins, o Haerijevoj izjavi. “Ovo od nekoga ko tvrdi da je bio najbliži vjerski saradnik svog oca. Pretpostavljam da je Iran izvršio veliki pritisak na njega. Što znači da su ovaj put sigurno ozbiljno zabrinuti. Dakle, pitanje je: hoće li Sadristi poslušati?”

Entifadh Qanbar, bivši visoki irački dužnosnik, rekao je da su Haerijeva ostavka i izazov Sadru označili ključni trenutak u iračkoj post-saddamskoj historiji.

“Prije nego što je Moqtadin otac umro, rekao je sadristima da slijede al-Haerija kao svog krajnjeg vjerskog vođu. Dakle, ono što se danas dogodilo bio je državni udar kako bi se lišio sebe i Moqtade kao vođe sadističkog pokreta. Ovo je jako velika stvar.”

Neki promatrači strahuju da će dugotrajni sukobi staviti na kušnju lojalnost iračke vojske, koja u svojim redovima ima velik broj Sadrovih sljedbenika.

“Naša braća u vojsci će nas slijediti ako Sayed [Sadr] to zatraži od njih,” rekao je sadrist lojalist, Houssam al-Badr, u istočnom Bagdadu. "Za sada svi čekamo upute."

federalna.ba/The Guardian

Irak Bagdad nasilje