Smailbegović: Subvencije jesu pomoć, ali jedino rješenje je fiskalna reforma
Povlačanje nema, minimalna plaća od hiljadu maraka ostaje. Ukratko - poruka je kolegija Federalne vlade na čelu s premijerom Nerminom Nikšićem. Prvi je ovo korak ka rješavanju statusa potplaćenih radnika u Federaciji. Mišljenje javnosti je i dalje podijeljeno. Odluka kao nijedna do sada je napravila neviđenu polarizaciju.
No, iz Vlade poručuju da do masovnih otupštanja neće doći, Vlada je spremna pomoći obrtima i malim biznisima, ali i poslodavcima koji nakon rasta minimalih planiraju i linearno povećanje ostalih plaća. Mjere pomoći su, navodno, već spremne.
O Uredbi, plaćama, radnicima, pravima, poslodavcima i ekonomiji u Federaciji danas govorio je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Komentirao je na početku razgovora Uredbu Federalne vlade o minimalnoj plaći. Kaže kako je očekivao, nakon svih argumenta koje su poslodavci iznijeli, da će se nešto korigovati.
“Imamo najavu subvencija za koje ne znamo još uvijek ni u kojem su iznosu, ni kome su namijenjene, ni kako će se isplaćivati. Kao Udruženje poslodavaca, tražili da se što prije sazove vanredna sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća u Federaciji i da se o ovim stvarima razgovara. Da se otvore karte, da se stave sve cifre na sto i da razgovaramo o svim opcijama i varijantama. Ključna stvar je što ovoj odluci nije prethodio nikakav socijalni dialog. To je naša najveća zamjerka”, istakao je Smailbegović.
Kaže kako su poslodavci kroz medijsko istupanje pokušavali ukazati na sve potencijalne negativne posljedice Vladine Uredbe. Ističe da je ona na Ekonomsko-socijalno vijeće došla pod tačkom "razno" i da nije bila na dnevnom redu.
“Nismo dobili materijale, nikakve analize šta bi to značilo. Jednostavno je pročitana, izglasana i poslije toga izglasana na Vladi. Činjenica jeste da su plaće u Federaciji jako male. S druge strane, Vlada kaže da na ovaj način pokušava štititi dostojanstvo radnika. Prisustvovao sam zadnjih dana na najmanje desetak sastanaka gdje je bilo kompanija svih profila. Svi su jedinstvenog stava, minimalna plata od hiljadu maraka ne bi da trebala da bude problem. I ona nije problem. Vrlo malo imamo radnika koji rade ispod te plate”, navodi Smailbegović.
Dodaje kako nisu sve regije u BiH isto razvijene, pa onda postoji i razlika u prosječnim plaćama. Navodi primjer Srednjobosanskog kantona, gdje je prosječna plaća 1.100 KM.
“S ovom uredbom se sad približavamo prosječnoj plaći. Zeničko-dobojski kanton, također, ima veliku industriju, tamo je jako puno radnika koji imaju niska primanja. Ali ono što smo čuli je da je zaista, što se tiče doprinosa, ovo jedno ogromno povećanje. To je 300-400 maraka doprinosa više prema radniku“, ističe Smailbegović.
Neke kompanije će sasvim sigurno smanjiti broj zaposlenih, pokušati se prilagoditi ovoj situaciji. Neki će pokušati da povećaju cijene svojih proizvoda i usluga pa da onda nekako prežive. A neki će, sasvim sigurno, i zatvoriti kompanije, upozorava on.
"Vlada priča o nekih subvencijama. Iz ovoga se može izaći i kroz neke ozbiljne subvencije, ali ih još uvijek ne znamo i nemamo. Ne mislimo da su subvencije najbolje rješenje. One mogu biti pomoć, ali ne vidim razloga da od nekog uzmete pa da mu vratite taj isti novac. To se trebalo rješavati na drugi način. Mi smo imali konkretnijih prijedloga. Bili smo se spremili za Ekonomsko-socialno vijeće, da pričamo o uredbi koju smo mi pripremili, međutim, ova vlada uopće nije htjela da diskutuje. Bila je samo jedna sintagma – ‘nismo saglasni’ i tema završena”, kaže Smailbegović.
Prema njegovim riječima, set fiskalnih zakona je jedino ispravno sistemsko rješenje. Pojašnjava da to treba podrazumijevati smanjenje opterećenja rada, smanjenje doprinosa na normalan, evropski nivo.
“Svjetski prosjek doprinosa je oko 25%, Evropa ima 30%, mi ukupno 42,5%. Dakle, mi smo značajno iza. Profesori koji su nam radili neke analize su, otprilike, to ovako rekli: Ne postoji zemlja u svijetu u kojoj radnik od zarađenog manje nosi kući. To je suština ove priče. Ovdje se mora ozbiljno rasteretiti rad. To će dovesti do povećanja plaća”, smatra Smailbegović.
Uredba je završena priča i nakon njene primjene inflacija je neminovna, poručuje.
“Ovo će definitivno generirati inflaciju. Sad će trgovci dizati cijene svojih proizvoda jer će i plaće onima u trgovinama morati rasti, pa će rasti njihove marže, pa onda ulazne cijene svih proizvoda i usluga. Svi će morati podići cijene svojih proizvoda”, zaključuje Smailbegović.
federalna.ba