U Plenumu o američkim carinama i posljedicama po BiH

U Plenumu o američkim carinama i posljedicama po BiH

Hoće li "Dan ekonomske nezavisnosti Sjedinjenih Država", kako je Trump nazvao uvođenje carina, postati "Dan početka svjetske recesije"? Šta je logično u ovom potezu i kakve bi mogle biti realne posljedice? Šta je najbolji, a sta pogrešan odgovor? Kakva kretanja na političkom planu mogu uslijediti? Koliko je tanka linija između saveznika i neprijatelja u trgovinskom ratu? I gdje je BiH u svemu tome?

Gosti Plenuma: Adnan Smailbegović, Admir Čavalić i Draško Aćimović.

Donosimo najzanimljivije izjave:

Ukoliko Trumpova odluka o carinama bude i sprovedena, kada stupi na snagu, imat će značajne posljedice po bosanskohercegovačku ekonomiju, ocijenio je u emisiji Plenum predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović.

"Posljedice, u principu, idu u dva smjera. Imamo direktne, a to je ono što direktno izvozimo i što direktno uvozimo iz SAD-a. Mislim da je tu namjenska industrija najpogođenija. S druge strane, daleko su opasniji indirektni efekti, jer ukoliko Evropa uspori, a vrlo vjerovatno će s ovim stopama od 20%, koliko je najavljeno, evropska automobilska industrija će početi da pada, kao i sve ostale industrije. Bosna i Hercegovina je vezana za Evropsku uniju, pogotovo za Njemačku, Hrvatsku, Italiju itd. U slučaju recesija ili smanjenja potrošnje, što bi bila prva posljedica u Evropi, opada i potražnja za robama koje se izvoze iz BiH. Tako bi bh. ekonomija bila u jednom mnogo ozbiljnijem problemu od prvog", pojasnio je Smailbegović.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Federalnaba (@federalnaba)

"Ne treba nam trgovinski rat s SAD-om, ne treba nam ovih 35% carina, hajde da počistimo u svom dvorištu. Ako imamo političko jedinstvo, da već u sljedeće sedmice idemo u pregovore o 0% i slobodnoj trgovini. Određene američke savezne država toliko idu na bilateralu da možete pregovarati, naprimjer, s državom Kalifornija, Teksasom... Za tržište poput Bosne i Hecegovine to je više nego dovoljno. Da sada imamo jake trgovinske sporazume s dvije države i da imamo poveznicu s njihovim aerodromima ili brodskim prevozom, bilo bi dovoljno. Kada sam pokušavao ovdje uspostaviti kontakte, upadnem u onu našu priču trome administracije. Zato kažem, najviše se bojim naše letargičnosti, sporosti, sad se traži brzina", poručio je ekonomski stručnjak Admir Čavalić.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Federalnaba (@federalnaba)

"Možda Trump pokazuje nešto što bismo trebali naučiti od njega: da mu je, u suštini, njegova država na prvom mjestu. Da li on u ovom momentu pravi neku veliku grešku ili ne - to ćemo tek vidjeti. On stvara taj novi svijet koji više neće biti zasnovan na slobodnoj trgovini. Vidimo da ukida sve što je bilo vezano za neku međunarodnu saradnju. Vidimo da je već odlučio istupiti iz Svjetske zdravstvene organizacije. On pravi novu zemlju koja će samostalno odlučivati. Možda će uskoro izaći iz Međunarodnog monetarnog fonda jer će željeti da SAD budu jedina sila koja odlučuje o svemu. Mislim da to njegovo povlačenje iz međunarodnih institucija pokazuje da želi ojačati SAD i napravi ti ih hegemonu, odnosno, liderom svijeta", zaključio je u Plenumu Draško Aćimović, ekonomista i bivši ambasador BiH.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Federalnaba (@federalnaba)

federalna.ba

Plenum Adnan Smailbegović Admir Čavalić Draško Aćimović
Plenum Adnan Smailbegović Admir Čavalić Draško Aćimović
0 07.04.2025 22:24
Predstavnički dom Parlamenta FBiH fiskalna reforma Admir Čavalić
0 02.04.2025 12:13
Plenum šejh Edin Urjan Kukavica Fra Mile Babić Lazar Škobo
0 31.03.2025 22:18