Sidnejskih 8372 cvijeta

Ovogodišnje obilježavanje 11. jula i 29. godišnjice genocida u Srebrenici, u okviru Bosanske zajednice u Sydneyu, proteklo je u sasvim novoj formi u odnosu na ranije godine.

Izložba slika pod nazivom Izvan bola (Beyond Pain) o Srebrenici iz julskih dana 1995. godine otvorena je u Bosanskom kulturnom centru u Leppingtonu 6. jula i trajala je sve do 11. jula. Velika sala Centra je bila puna autentičnih fotografija koje su svjedočile da je na tom prostoru izveden planirani genocide. Istog dana održana je i prva projekcija dokumentarnog filma ‘Dr. Ilijaz”, što je potvrdilo sa kakvim se problemima susretala ta malobrojna ali odvažna ekipa ljudi oko dr. Ilijaza Pilava, kao I njihovi brojni pacijenti – ranjenici.

7. jula, u prijepodnevnim satima, u Sydney City je organizovana je mirovna šetnja od Hyde Parka do Royal Botanic Gardena u neposrednoj blizini Sydney Opera Housea. Učestvovao je veliki broj građana. Skupu su se obratili predsjednik Vijeća Bosanske zajdnice NJV (BCC NSW) Safet Alispahić i Mirsada Helać, koja je kao dijete upamtila srebreničke dane jula 1995.godine.

9. jula u Bosanskom kulturnom centru u Leppingtonu još jednom je prikazan dokumentarac ‘Dr. Ilijaz’ kao materijalni dokaz srebreničke golgote.

Ambasada BiH u Canberri je 11. jula, kao i svih prethodnih godina, održala komemorativni skup pod nazivom Dan sjećanja na genocid u Srebrenici u prisustvu članova diplomatskog kora, kao i brojnih pojedinaca.

11. jula je ispred Bosanskog kulturnog centra u simboličnih 11:07, u ime svih organizacija u Sydneyu, izvršeno spuštanje zastava na pola koplja i polaganje vijenaca sa cvijećem ispod panoa Never forget Srebrenica 8372… Vijence su položili Počasni konzulat BiH u Sydneyu, Islamska zajednica Sydney, FC Bossy, Vijeće bosanske zajednice NSW, Bosanska etnička škola, Australijsko-bosanskohercegovačka kulturna asocijacija, te brojni pojedinci i djeca.

Istu večer, 11. jula u velikoj sali Kulturnog centra, u prisustvu brojnih gostiju i zvanica, održan je komemorativni program, u prisustvu brojnih Srebreničana, živih svjedoka ljudskog zla oličenog u genocidu.

Bilježi se i javno obraćanje Senatora u Senatu Australije za Novi Južni Vels (NSW) Davida Shoebridgea iz partije Zeleni Australije, počasnog konzula Amira Šahinovića, predstavnika institucija i političara lokalnog i državnog nivoa, te predstavnika vjerskih i društvenih institucija. S pažnjom su pogledana obraćanja putem videolinka predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i direktora Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari Emira Suljagića. Posebno je bila tužna priča Mehmedalije Smajića pod nazivom ‘Obećanje bratu’, o spašavanju bratovih četvero djece – jedne djevojčice (2) i tri dječaka (2, 6 i 8 godina).  Pažnju su zavrijedili i Srebrenički inferno u izvođenju solistice Zane Helać, kao i Imran Bahtanović, interpretator ilahija i kasida, te učenici Bosanske etničke škole i polaznici mektepske nastave. Par voditelja Rusmir i Dženita su bili na visini zadatka, i bosanski i engleski su imali svoje recipijente.

12. jula u sva tri džemata klanjane su dženaze u odsustvu za 14 Srebreničana koji su ukopani u Potočarima dan ranije.

13. jula je u okviru Islamske zajednice održan program vjerskog karaktera, u džematu Penshurst, čime su ostvareni vrlo zahtjevni i obimni zadaci Bosanske zajednice u Sydneyu, kao dio kulture sjećanja na genocid u Srebrenici i Podrinju jula 1995.godine.

Dodajmo ovome i pismenu poruku australijskog premijera Anthonyja Albanesea pod nazivom Srebrenica Memorial 2024. u skladu s Rezolucijom UN i ustanovljavanjem 11. jula kao Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine. Australija je, inače, bila kosponzor Rezolucije - užase  u Srebrenici ova prijateljska zemlja nikada neće odobriti, i na vrlo odgovoran način će, zajedno sa drugim zemljama svijeta, čuvati te vrijednosti.

Koordinator organizacije ovogodišnjih komemorativnih ativnosti bila je Australsko-bosanska islamska zajednica  u Sydneyu u saradnji sa ostalim organizacijama, asocijacijama, klubovima, aktivistima i pojedincima, te Počasnim konzulatom u Sydneyu. Sinhronizacija svih aktivnosti bila je u punom kapacitetu, pa se može reći da je ostvareno što je i planirano. Zahvala pripada svim akterima. 2024. godina je posebna po tome što su realizovane nove aktivnosti i sadržaji u osmodnevnom trajanju, pored one centralne manifestacije u Bosanskom kulturnom centru u Leppingtonu. I ovaj put odata je počast žrtvama genocida, ali je i javnost upoznata sa autentičnim činjenicama genocida u Srebrenici i Podrinju. Svakako, raduje učešće djece i omladine u pripremama svih aktivnosti, a kao biser njihovog htijenja je pano za izložbu na kome je strpljivo nalijepljeno 8.372 cvjetova, s ljubavlju i poštovanjem. Bila je to ideja Muamere Šišić (blagajnica IZ Sydney) koja je i ovaj puta osmislila sve vrste dekoracija.

Bilo je puno aktivnosti u Sydneyu, sve sa željom da to prođe u skladu sa Rezolucijom UN-a, da se to ugradi u edukaciju svih zemalja svijeta, da se spasi od zaborava, ali i kao opomena cijelom ljudskom rodu da se genocid preduprijedi i nigdje više ne ponovi.

federalna.ba

Australija Srebrenica