Shiffrin i Odermatt zaradili više od 900.000 eura
(Izvor: Ilustracija/CBC)

Ukupni pobjednici 57. izdanja Svjetskog kupa u alpskom skijanju Amerikanka Mikaela Shiffrin i Švicarac Marco Odermatt postali su prvi takmičari u ovom sportu kojoj su u jednoj sezoni zaradili više od 900.000 eura, samo od novčanih nagrada za rezultate u Svjetskom kupu i na Svjetskom prvenstvu.

Shiffrin je sezonu u Andori završila pobjedom u veleslalomu posljednjeg dana takmičenja, svojim 18. postoljem i 14. pobjedom u Svjetskom kupu od oktobra.

Ovim uspjesima američka šampionka  zaradila je ukupno 964.200 švicarskih franaka (969.000 eura) prije oporezivanja. U ovaj nagradni zbir uključene su i nagrade koje je osvojila na Svjetskom prvenstvu u Meribelu sa jednom pobjedom i dva druga mjesta.

Time je postavila rekord Svjetskog kupa u alpskom skijanju svih vremena. Njena zarada premašuje onu Švicarca Marca Odermatta, koji je postavio rekord kod muškaraca sa 941.200 švicarskih franaka (945.469 eura), pobjedom u veleslalomu u posljednjoj utrci sezone u subotu.

Odermatt je osvojio 22 postolja u završenoj sezoni Svjetskog kupa, od čega je imao 13 pobjeda. Dva puta je osvojio SP u Courchevelu.

Shiffrinova je prethodno najviše zaradila u sezoni  2018/19, kada je osvojila 886.000 švicarskih franaka (890.000 eura). Tada je osvojila i ukupnu titulu Svjetskog kupa.  Shiffrin je ove godine osvojila ukupno petu titulu Svjetskog kupa.

Njena historijska sezona završila je posebnom rekordom. Dvadesetosmogodišnja Amerikanka je ostvarila je  88. ukupnu pobjedu u karijeri, što je apsolutni rekord u Svjetskom kupu.

Odermatt je također drugu sezonu zaredom osvojio veliki Kristalni globus u ukupnom zbiru Svjetskog kupa u alpskom skijanju. Istovremeno, postao je drugi alpski skijaš u 23 godine koji je osvojio  2.000 bodova u Svjetskom kupu.

Ukupna zarada Shiffrinin bila je skoro tri puta veća od drugoplarirane u Svjetskom kup  Sofije Goggie. Italijanka je osvojila 338.000 švicarskih franaka (340.000 eura). Treća je njena zemljakinja Federica Brignone sa zaradom od 317.575 franaka ili 319.000 eura.

Nakon Odermatta, drugi na listi zarada ove sezone  je Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde sa 623.182 švicarska franka (626.000 eura). Njegov sunarodnik Henrik Kristoffersen je treći sa zaradom od 372.680 (374.000 eura).