Shericka Jackson i Noah Lyles osvojili zlatne medalje u trkama na 200 metara na SP
(Izvor: EPA/John G. Mabanglo)

Atletičarka sa Jamajke Shericka Jackson osvojila je rano jutros zlatnu medalju u trci na 200 metara na Svjetskom prvenstvu u Oregonu.

Jackson je pobijedila rezultatom 21,45 sekundi, što je novi rekord svjetskih šampionata i drugo najbrže vrijeme u istoriji. Svjetski rekord i dalje drži Amerikanka Florence Griffith Joyner sa 21,34, sekunde, koliko je istrčala na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. godine.

Jackson je tako osvojila drugu medalju u Eugeneu, poslije srebra u trci na 100 metara.

Jamajčanka  Shelly-Ann Fraser-Pryce osvojila je srebro rezultatom 21,81 sekundu. To je njena druga medalja u Eugeneu, nakon što je osvojila zlato u trci na 100 metara.

Britanka Dina Asher-Smith, koja je branila titulu, osvojila je bronzu na 200 metara rezultatom 22,02 sekunde.

U muškoj konkurenciji na 200 metara dominirali su sprinteri iz SAD, a titulu je odbranio Noah Lyles rezultatom 19,31 sekundu, što je trenutno najbolje vrijeme na svijetu i novi rekord SAD. On je oborio rekord Michaela Johnsona od 19,32 sa Olimpijskih igara u Atlanti 1996. godine. Johnson je ostvario taj rezultat 368 dana prije nego što se Lyles rodio.

Lyles je jutros zabilježio i treći najbolji rezultat u historiji na 200 metara, iza Jamajčanina Usaina Bolta - 19,19 sekundi iz 2009. godine i Yohana Blakeaa, koji je 19,26 sekundi istrčao dvije godine kasnije.

Srebrnu medalju osvojio je Kenny Bednarek sa 19,77 sekundi, a bronzu Ertiyon Knighton sa 19,80 sekundi.