Šest sedmica nakon operacije preminuo drugi čovjek na svijetu kojem je presađeno svinjsko srce
(Izvor: Mark Teske/AP)

Šest sedmica nakon operacije preminuo drugi čovjek na svijetu kojem je presađeno svinjsko srce

Druga osoba u svijetu kojoj je transplantirano srce svinje umro je ove sedmice, skoro šest sedmica nakon zahvata. Lawrence Faucette, 58, patio je od terminalne bolesti srca i dobio je transplantaciju srca od genetski izmijenjene svinje 20. septembra. Umro je 30. oktobra.

“Žalimo gubitak gospodina Faucettea, izvanrednog pacijenta, naučnika, veterana mornarice i porodičnog čovjeka, koji je samo želio malo više vremena koje bi proveo sa svojom voljenom ženom, sinovima i porodicom,” navodi u in memoriam noti Bartley Griffith, hirurg koji je izvršio transplantaciju u Medicinskom centru Univerziteta Maryland u Baltimoreu.

Faucette, otac dvoje djece koji je prije penzionisanja radio kao laboratorijski tehničar u Nacionalnom institutu za zdravlje, išao je na fizikalne terapije nakon operacije kako bi vratio sposobnost hodanja. “Znao je da mu je vrijeme s nama kratko, i da mu je ovo bila posljednja prilika da učini nešto za druge”, rekla je njegova supruga Ann Faucette u istoj poruci kao i Griffith. “Nikad nije zamišljao da će preživjeti toliko koliko je preživio.”

Prošle godine, Griffithov tim izveo je prvu na svijetu genetski modificiranu transplantaciju svinjskog srca 57-godišnjem Davidu Bennettu, majstoru koji je patio od uznapredovale srčane insuficijencije. Bennett je umro dva mjeseca nakon zahvata od zatajenja srca. Iako nije bilo znakova odbacivanja u sedmicama nakon Bennettove transplantacije, studija slučaja je otkrila da je Bennett vjerovatno postao ranjiviji na odbacivanje organa zbog antitijela koje proizvodi njegov imunološki sistem. Srce je također imalo tragove svinjskog citomegalovirusa, latentnog virusa koji inficira svinje, što je možda doprinijelo komplikacijama pri transplantaciji.

Muhammad Mohiuddin, profesor hirurgije i naučni direktor programa ksenotransplantacije srca na Medicinskom fakultetu Univerziteta Maryland, rekao je u izjavi uz Griffitha i Ann Faucette da će univerzitet „provesti opsežnu analizu kako bi identifikovala faktore kojima bi to moglo biti spriječeno u budućim transplantacijama” kao što je to učinjeno “sa prvim pacijentom, Davidom Bennettom starijim”.

Mohiuddin je također izrazio zahvalnost "Faucetteu i njegovoj porodici što su omogućili nastavak sa značajnim pomacima ka pretvaranju ksenotransplantata u stvarnost".

„Gospodin Faucette je bio naučnik koji ne samo da je čitao i tumačio sopstvene biopsije, već je razumio i važan doprinos koji je dao u unapređenju ove oblasti“, rekao je on.

Ksenotransplantacija – prenos ćelija, tkiva i organa sa životinje na čovjeka – je visoko eksperimentalno medicinsko područje koje nastoji riješiti problem nedostatka organa. I Faucette i Bennett su bili previše bolesni od srčanih bolesti da bi primili tradicionalne transplantacije koje koriste organe preminulih ljudi. Oba pacijenta su dobila srca svinja koja su genetski modificirana kako bi njihovi organi bili prikladniji za ljudsko tijelo, uključujući brisanje gena koji sprečava rast svinjskog srca.

Više od 100.000 ljudi u SAD nalazi se na nacionalnoj listi čekanja za transplantaciju. Još jedna osoba se dodaje na listu čekanja svakih 10 minuta. Bubrezi se smatraju najpotrebnijim organom, sa 85% pacijenata kojima je potrebna transplantacija bubrega.

federalna.ba/The Guardian

Transplantacija svinjsko srce
Halima Resić Dnevnik 2 Transplantacija Eurotransplant kadaverična transplantacija organa Donorska mreža u BiH donori donorske kartice donorstvo
0 18.02.2024 21:48
dijaliza Transplantacija hemodijaliza
0 29.04.2023 18:45
Transplantacija transplantacija organa UKCRS
0 13.04.2023 21:25