Resić: Promocija donorstva je obaveza države, a ne nevladinih organizacija

O najavljenom gašenju Donorske mreže u BiH za Dnevnik 2 je govorila predsjednica ove organizacije Halima Resić.

Promocija donorstva i transplantacije je obaveza države, a ne nevladinih organizacija, kao što je Donorska mreža ili Udruženje dijaliziranih i transplantiranih pacijenata, kazala je Resić.

„Oni posljednjih 20 godina nesebično ulažu sve svoje resurse na bazi volonterizma, entuzijazma i svojih mogućnosti da održe stotine tribina širom BiH i potpišu 70 hiljada kartica. Institucije nisu imale sluha za sistemsko rješenje“, istakla je Resić.

Ovog je ponedjeljka, dodala je Resić, sastanak u Ministarstvu civilnih poslova BiH, a nada se da će uskoro biti i u Federalnom ministarstvu zdravlja.

Edukacije ljekara se obavljaju, navela je Resić, a kao primjer je odlazak pet ljekara u Istanbul - maksimalne napore su uložili.

Što se tiče malog broja transplantacija u BiH, odgovorni su klinički centri, kazala je Resić - zakon nije nikakva prepreka.

„Saudijska Arabija četvrta po broju donora jer su primijenili španski model transplantacije, kao i UAE. Prije dvije je godine delegacija, koju je činilo sedam direktora transplantacionih centara – među kojima su i Španci – i koji su sami sebe finansirali, došla u studijsku posjetu, obišli Sarajevo, Tuzlu i Zenicu, napravili su akcioni plan – i on je završio u ladicama“, izjavila je Resić.

Pojašnjava kako je plan poslan Federalnome ministarstvu, a ono ga je proslijedilo kliničkim centrima – vjerovatno oni nisu bili zainteresovani, kaže i nastavlja: „Oni su decidni bili – potrebno je profesionalizirati transplant-koordinatore. To su osobe koje otkrivaju donore. Klinički centri su odgovorni da ih finansiraju“.

Resić je kazala i kako Donorska mreža BiH ima sporazum sa institutima za transplantaciju iz Španije i Turske – i da nikakva finansijska sredstva ne dobija.

Tokom pandemije, podsjetila je Resić, počelo online potpisivanje donorskih kartica. Kad je edukacija o donorstvu u pitanju, neophodna je kvalitetna kampanja, poručila je – a to se ne može na bazi entuzijazma. Dobre ljekare imamo, istakla je, ali se gubi snaga na paramedicinske stvari.

Na kraju se govorilo i o Eurotransplantu – to je mreža osam zemalja u kojoj se razmjenjuju organi. Na državnom je nivo takva inicijativa pozdravljena – i to je dobro jer se bez administrativnih stvari ne može, naglasila je Resić.

„Ali mi moramo imati barem jednu transplantaciju mjesečno i deset kadaveričnih transplantacija da bismo mogli pristupiti Eurotransplantu. Jer – to je razmjena organa, znanja, stručnosti“, poručila je Resić.

federalna.ba

Halima Resić Dnevnik 2 Transplantacija Eurotransplant kadaverična transplantacija organa Donorska mreža u BiH donori donorske kartice donorstvo
Dnevnik 2
0 21.11.2024 20:26
Dnevnik 2
0 20.11.2024 20:30
Dnevnik FTV Dnevnik 2
0 19.11.2024 20:26
Dnevnik 2 Dnevnik FTV
0 18.11.2024 20:43
Mersiha Beširović Dnevnik 2 neradna nedjelja
0 17.11.2024 20:22
Dnevnik 2
0 17.11.2024 20:21