Schmidt: Dejtonski sporazum - dajem preporuku da se to ponovo pročita
Novi visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt održao je prvo zvanično obraćanje i poslao snažne poruke. O brojnim temama. Od reformi i evropskog puta, do onih koji sve to blokiraju. Ali do daljnjeg - bez konkretnih poteza kojima bi domaće političare natjerao da konačno i konkretno počnu reforme.
Na raskrsnici, između izazova i mogućnosti. Tako našu zemlju vidi Christian Schmidt, novi visoki predstavnik. A svoj posao - kao pomoć bh. vlastima koje bi trebale da nose najveći teret. Težak, ako se saberu sve reforme i obaveze na evroatlanskom putu. Vizija budućnosti je jasna - BiH neće postati centralizirana država, ali mora postati ujedinjujući element.
Schmidt: U BiH ne treba trošiti energiju na cementiranje podjela
Snažne poruke, ali teško djelotvorne bez konkretnih poteza. A na njih ćemo pričekati. Bonske ovlasti Schmidt vidi kao posljednju opciju. Ni Izborni zakon, ni bojkot državnih institucija nisu mu crvena linija. Ali povlači jednu, i to najvažniju - teritorijalni integritet države BiH kako je definiran u Dejtonskom sporazumu i Ustavu zemlje.
Umjesto sankcija, prostor za razgovor sa političarima iz RS-a. U OHR-u traju pregovori za neformalne susrete, a Miloradu Dodiku - podsjetnik. I lekcija za obnavljanje gradiva.
“Neću davati javne izjave o Miloradu Dodiku, koji me poznaje, a i ja njega. Imali smo niz susreta u prošlosti, kontroverznih, a dijelom su i vodili do cilja. Jedna stvar je vrlo jasna. Dejton i mirovni sporazum. I tu zaista dajem preporuku da se to ponovo pročita. Dejtonski mirovi sporazum daje odredbe, a oni koji misle da jednostavno neće nastaviti raditi, ja ću ih pitati šta dalje? Život se nastavlja”, kazao je Schmidt.
Nastavlja, ali kako. Uz blokade, političke tenzije? I bez dogovora. Schmidt sebe vidi kao tihog, ali čvrstog čovjeka - snažnih uvjerenja i nimalo naivnog. U tome svemu pitamo se koliko će onda trebati onima koji svoj nerad dobro naplaćuju da prijeđu i njegov prag tolerancije.
federalna.ba