'Krug 99': Upućen Proglas intelektualaca i javnih ličnosti u vezi s djelovanjem Schmidta
Asocijacija nezavisnih intelektualaca "Krug 99" uputila je na brojne adrese Proglas intelektualaca i javnih ličnosti iz Bosne i Hercegovine te iz inostranstva u slučaju, kako je saopćila, "Schmidt protiv budućnosti BiH“ za koji navodi da je rezultat pres-konferencije održane u Sarajevu 17. oktobra ispred Ureda visokog predstavnika (OHR).
Tekst proglasa na bosanskom, engleskom, njemačkom i francuskom jeziku upućen je, dodaju iz Asocijacije, na oko 800 adresa u svijetu, s priloženom listom 186 potpisnika iz BiH i inostranstva, a u njemu se poručuje kako nisu protiv institucije OHR-a, "već protiv politike kojom se sprečava demokratska budućnost BiH".
-Aktuelni visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt ne djeluje u skladu s mandatom i demokratskom praksom savremenog svijeta. Svojom sveukupnom politikom implementacije civilnog dijela Daytonskog mirovnog sporazuma u BiH, a posebno svojim intervencijama: na Izborni zakon u BiH u izbornoj noći (u oktobru 2022. godine,) u korist etnocentričkog, a na štetu građanskog ustavno-političkog uređenja države; suspenzijom Ustava FBiH na 24 sata (2023.), suprotstavljanjem presudi Evropskog suda za ljudska prava 'Slaven Kovačević protiv BiH', Schmidt proizvodi dugoročno ogromnu štetu svim građanima, državi Bosni i Hercegovini, Evropskoj uniji i internacionalnoj zajednici - navedeno je, između ostalog, u proglasu.
U tom dokumentu iznosi se i ocjena kako Schmidt podržava i zastupa "retrogradnu, konzervativnu etnocentričku politiku kako u vanjskopolitičkim tako i u unutarbosanskim političkim odnosima, a u kolaboraciji sa etnocentrističkim vlastima". Zbog toga on mora biti zamijenjen, naveli su potpisnici.
- Budući da se presudom Evropskog suda 'Kovačević protiv BiH' ukida ustavno-pravna i politička diskriminacija u aktuelnom Ustavu BiH, suprotstavljanjem ovoj presudi, Christian Schmidt u BiH djeluje antievropski, zaustavljajući BiH i njene građane ka savremenim demokratskim standardima, ka pravnoj i političkoj jednakosti građana država Evropske unije. Schmidt proizvodi euroskepticizam kod građana, stanovništva BiH, prema nužnosti jačanja i obaveznosti zapadnih vrijednosti u BiH - mišljenje je koje se između ostalog navodi u ovom proglasu.
Ocjenjuje se da "svojim miješanjem u odluke Evropskog suda u presudi 'S. Kovačević', Schmidt vrši politički pritisak na Sud, proizvodi skepticizam prema Sudu, stvara percepciju da taj sud donosi presude pod političkim pritiskom, u konkretnom slučaju njegovim, kao visokim internacionalnim političkim autoritetom te političkim pritiskom Hrvatske kao članice EU".
Nazivajući Schmidta "visokim predstavnikom Hrvatske", potpisnici ovog dokumenta navode kako on promjenama Izbornog zakona u BiH "vrši etničku teritorijalizaciju FBiH, čime stvara političke izborne osnove ponovne uspostave trećeg, hrvatskog entiteta u BiH, uvodi etničku diskriminaciju nejednakosti biračkog glasa bosanskih Hrvata u odnosu na birački glas Bošnjaka itd".
-Kao visoki predstavnik Srbije u BiH, ne poduzima mjere u skladu sa svojim ovlaštenjima protiv odgovornih predstavnika organa vlasti Republike Srpske za iredentizam i separatizam te ne reagira na Deklaraciju Svesrpskog sabora kao antibosanskog i antidejtonskog pravnog dokumenta - poručuju potpisnici proglasa.
Smatraju kako Schmidt "plaši Evropski sud za ljudska prava opasnostima koje mogu nastupiti implementacijom presude 'Slaven Kovačević', što je nespojivo sa smislom suda". Suprotstavljanjem toj presudi, indirektno ukida sve presude Evropskog suda donesene protiv ustavne diskriminacije građana u BiH, odbacuje da presude moraju imati konkretne posljedice i proglašava ih štetnim po BiH, naveli su također potpisnici proglasa.
-Države članice PIK-a nemaju konsenzus o učešću Cristiana Schmidta na Evropskom sudu protiv prvostepene presude "Slaven Kovačević protiv BiH" - zaključuju potpisnici tog dokumenta.
federalna.ba/Fena