videoprilog Dejane Šešlija (Federacija danas)

Savjet ministara se bavi trivijalnim izmjenama Zakona o javnim nabavkama

I dok se sedmicama priča o izmjenama Zakona o javnim nabavkama BiH kojima bi bila olakšana direktna nabavka vakcina, izmjene o kojima priča Savjet ministara BiH u saradnji sa civilnim društvom tek su kozmetičke prirode. I ne tiču se gorućeg problema. Umjesto rješavanja dijela Zakona koji je, bar deklarativno, vlastima kamen spoticanja, oni se bave bitnim, ali u ovom trenutku trivijalnim izmjenama.

Izmjene Zakona o javnim nabavkama BiH, Savjet ministara u formi nacrta usvojio je sredinom februara. No, te izmjene fokusirane su tek na transparentnost i antikorupcione odredbe. Što nije nebitno, ali u situaciji poput ove kada država vapi za vakcinama, a kamen spoticanja za nabavku vlastima je bar deklarativno upravo ovaj Zakon, onda ove kozmetičke izmjene ruku na srce i nisu za hvalospjeva. Na njima je radila i radna grupa iz Transparensija koja je, između ostalog, predložila model krivičnog djela, te inspekcijskog nadzora koji u usvojenom Nacrtu ipak nije ostao.

"Mi bismo u nekom hitnom narednom periodu očekivali da se prije svega osnaže sankcije, a koje smo izgubili kroz odredbe koje se odnose na inspekcijski nadzor. Mi smo negdje odustali od insistiranja na sankcijama koje čak po nekim evropskim direktivama moraju biti toliko visoke da imaju odvraćajući karakter", rekao je Aleksandar Martinović, predsjedavajući Skupštine Transparency International u BiH.

A, prema aktuelnom Zakonu iz 2014. prekršajne sankcije nemaju velikog efekta jer je maksimalna sankcija za kršenje neke od odredbi Zakona o javnim nabavkama tek 15 hiljada maraka. I to nije jedini problem. Onaj veći je što se ni postojeći Zakon ne implementira.

"Ima tu i problema koji se odnose na dvije institucije koje su zadužene za implementaciju Zakona javnih nabavki, to je Agencija za javne nabavke i Kancelarija za razmatranje žalbi. Odnosi u te dvije agencije nisu bili previše dobri, bili tako suprostavljeni i antagonistički, da to nije moglo da urodi plodom i kvalitetom", ističe Dušanka Majkić, predsjedavajuća Komisije za finansije i budžet doma naroda BiH.

A, ni jučerašnja sjednica Doma naroda državnog parlamenta koja se bavila izmjenama istog zakona samo u drugom segmentu nije urodila plodom.

Poznato je i čijom zaslugom i zbog kakvih stavova. No, nije poznato ako vlasti neće mijenjati zakone, zašto bar neće implementirati postojeće.

"Postupci nabavke su mogli teći i po postojećem zakonskom okviru, tako da mislim da ove stvari koje se dešavaju nažalost predstavljaju političke igrokaze i mislim da je vrlo neodgovorno u ovakvoj situaciji kada su građani životno ugroženi ne činjenjem zapravo dodatno ugrožavati živote", smatra Srđan Blagovčanin.

Ne čine vlasti gotovo ništa već godinu dana koliko pandemija traje. 
Umjesto od neodgovornosti oni uporno bježe od odgovornosti. Pa zato i ne čudi što pogrešno biraju prioritete, što bi dan da mijenjaju, a naredni ipak da ne mijenjaju zakone, što pod krinkom zaštite građana zapravo samo čuvaju sebe.

federalna.ba

zakon o javnim nabavkama Savjet ministara izmjene
Radovan Višković gasifikacija Republika Srpska Savjet ministara
0 20.02.2023 14:50
Zavod zdravstvenog osiguranja TK finansijski plan izmjene
0 26.01.2023 17:41
Christian Schmidt Izborni zakon BiH izmjene
0 03.10.2022 22:39