Sastanak ministara u Turskoj - Gaza i planovi za naredne korake
Sastanak na visokom nivou o Gazi, čiji je domaćin turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan, započeo je u Istanbulu, okupljajući visoke diplomate iz ključnih muslimanskih zemalja kako bi razgovarali o prekidu vatre i humanitarnoj situaciji.
Skup je okupio ministre vanjskih poslova Indonezije, Pakistana, Saudijske Arabije i Jordana, kao i predstavnike Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara.
Prema turskim diplomatskim izvorima, na sastanku će se razgovarati o najnovijem razvoju događaja u vezi s prekidom vatre u Gazi od 10. oktobra i humanitarnoj situaciji Palestinaca koji tamo žive.
Očekuje se da će se naglasiti da Izrael traži izgovore za prekid primirja i nastavak napada te apostrofirati potreba da međunarodna zajednica zauzme čvrst stav protiv takvih provokacija, kao i to da je neprekidna isporuka dovoljne pomoći humanitarna i pravna nužnost koja zahtijeva povećan pritisak na Izrael.
Važnost zaštite legitimnih prava palestinskog naroda
Ističući važnost zaštite legitimnih prava palestinskog naroda i vizije rješenja o dvije države, očekuje se poziv na nastavak konsultacija i blisku koordinaciju o koracima koji će se poduzeti u UN-u.
Zemlje učesnice su se prethodno sastale na nivou lidera s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom 23. septembra u New Yorku na marginama zasjedanja Generalne skupštine UN-a.
Nakon tog sastanka, u zajedničkoj izjavi naglašena je potreba za sveobuhvatnim planom za obnovu Gaze zasnovanim na inicijativi Arapske lige i Organizacije islamske saradnje (OIC), uz sigurnosne aranžmane, međunarodnu podršku palestinskom rukovodstvu i saradnju kako bi se pomoglo Palestincima da obnove svoje živote u Gazi.
U izjavi je podvučena potreba za razradom detalja plana za osiguranje stabilnosti, naglašena je važnost održavanja stabilnosti na svetim mjestima na Zapadnoj obali i u Jerusalemu te izražena podrška naporima Palestinske uprave u reformama.
federalna.ba/AA