Sarajlić: Prije 30 godina smo duplo više ulagali u naučnoistraživački rad

Praksa pokazuje da se godinama smanjuje broj upisanih studenata na skoro svim javnim univerzitetima u Bosni i Hercegovini.

Tako je na Univerzitetu u Tuzli od 2.177 predviđenih mjesta za redovne i vanredne studente prve godine, nakon prvog upisnog roka upisano tek 50 posto od predviđene kvote. Ostalo je čak 1.040 slobodnih mjesta. Na pojedinim odsjecima skoro da i nema studenata.

Gost Dnevnika 3 ovim povodom bio je Nermin Sarajlić, prorektor za naučnoistraživački rad Univerziteta u Tuzli.

Navodi da je nakon prvog upisnog roka najveći interes iskazan za Farmaceutski, Elektrotehnički i Medicinski fakultet.

“Sve mjesta na Farmaceutskom fakultetu, kao i na Fakultetu elektrotehnike na studijskom programu Elektrotehnika i računarstvo su popunjena, dok je na Medicinskom fakultetu ostalo još pet slobodnih mjesta. Postoji određeni broj studijskih programa gdje se nakon prvog upisnog roka nije upisao niti jedan kandidat. To su Prirodno-matematički i Filozofski fakultet, gdje se na pojedini studijskim programima ili nije prijavio niti jedan kandidati ili se prijavio mali broj kandidata pri čemu niti jedan od tih kandidata nije položio prijemni ispit”, navodi Sarajlić.

Dodaje da je slična situacija na tim fakultetima bila prisutna i prethodnih godina, ali da se nakon drugog upisnog roka stanje promijenilo i da se prijavio odgovarajući broj kandidata koji je položio prijemni ispit.

“Rješenje ovog problema treba tražiti zajedno s osnivačem Univerziteta, odnosno, težiti tome da se kandidati na odgovarajući način privole da upišu ove studijske programe, pri čemu bi to stimuliranje bilo stipendiranjem i kroz, na odgovarajući način, obezbjeđivanje radnih mjesta nakon završetka tog studijskog programa”, smatra Sarajlić.

Ističe kako je smanjenje broja studenata trend koji postoji godinama, treba ga posmatrati i kroz smanjen broj učenika u osnovnim i srednjim školama. Također, otvaraju se i privatni fakulteti koji postaju konkurencija javnim univerzitetima.

“Svaki fakultet, javni ili privatni, koji radi u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, odnosno, u skladu s pozitivnim propisima, za mene predstavlja odgovarajuću zdravu konkurenciju Univerzitetu u Tuzli. Da bismo mi kao javni univerziteti mogli privući kandidate da studiraju na našim fakultetima, moramo to pokazati našim kvalitetnim radom u pogledu prijenosa znanja i trebamo na odgovarajući način pripremiti studente za budući rad, obezbijediti im kvalitetne laboratorije u kojima bi mogli da nauče i da se pripremi za buduće tržište rada”, poručio je Sarajlić.

Navodi kako statistika pokazuje da se na nivou Bosne i Hercegovine kroz različite nivoe vlasti godišnje izdvaja oko 0,2 do 0,5 posto BDP-a za naučnoistraživački rad. U zemljama Evropske unije to izdvajanje se kreće od 2,3 pa do 3 posto BDP-a s tendencijom porasta.

“Treba istaći činjenicu da je Bosna i Hercegovina 1990. za naučnoistraživački rad izdvajala jedan posto BDP-a. Prije 30 godina imali smo duplo više izdvajanja za naučnoistraživački rad. Da bismo studentima mogli ponuditi kvalitetnije obrazovanje, neophodno je i ulagati u naučnoistraživački rad. To bi institucijama trebalo biti usmerenje kako da javne univerzitete finansijski pomognu kako bi se izvođenje naučnoistraživačkog rada podiglo na viši nivo. Time bismo podigli kvalitet znanja koje studenti dobijaju i na taj način bismo privoljeli studente da dođu da studiraju kod nas”, zaključio je Sarajlić.

federalna.ba

Nermin Sarajlić Univerzitet u Tuzli
Univerzitet u Tuzli UNTZ
0 18.12.2023 19:07
Univerzitet u Tuzli online prijava
0 23.05.2022 17:28
FBiH Univerzitet u Tuzli Nermina Hadžigrahić
0 22.02.2022 14:32