Prilog Ermine Jalimam

Sarajevo na drugom mjestu u svijetu po zagađenosti zraka

Sarajevo je jutros na drugom mjestu u svijetu po zagađenosti zraka, a izuzetno zagađen i vrlo zagađen zrak zabilježen je i u nizu drugih sredina u cijeloj BiH. Mjerne stanice očitavale su višestruka prekoračenje zagađujućih čestica u zraku iznad Visokog, Kaknja, Ilijaša, Tuzle, Banjaluke. Upravo je zagađenje, smatraju brojni koji se bave ovim problemom, najbolji primjer posljedica neuređenosti države i indolencije vlasti. Anes Podić, iz Udruženja "Eko akcija":

"Do sada ništa učinkovito nije urađeno niti ima naznaka da će se to promijeniti. Jednostavno, političari čekaju samo da puhne vjetar, koji onda otjera sve njihove probleme vezane za zrak."

Nečist zrak ostavlja ozbiljne i dugoročne posljedice na zdravlje ljudi. Prema ranijim procjenama Svjetske banke, svake godine 3.300 ljudi u zemlji prijevremeno umire od posljedica zagađenosti zraka, što je devet posto ukupnog broja umrlih. Na hiljade drugih osoba živi s pogoršanim respiratornim i kardiovaskularnim problemima. Posebno su ugrožene starije osobe, hronični bolesnici i djeca. Pulmolog Edo Selimić:

"Prije smo govorili o respiratornim i kardiovaskularnim oboljenjima. Međutim, sad se to širi."

Problem zagađenja zraka traje decenijama, a kulminira dolaskom zime i početkom sezone grijanja. U takvim uslovima, kada je vrijeme stabilno, zagađenje se zadržava u nižim slojevima atmosfere. Ovo je posebno izraženo u bh. gradovima smještenim u kotlinama, gdje se, zbog geografske specifičnosti, stvaraju uslovi povećane koncentracije zagađenja u zraku, u kojem ogroman udjel imaju kućna ložišta. Halim Prcanović, iz Centra za monitoring okoliša:

"Sve peći koje imate na tržištu nisu namijenjene za sagorijevanje ovakvog uglja. Zatim, uzrok je i neodgovarajuće sagorijevanje tog uglja u tim pećima. Sve uzrokuje visoke koncentracije sumpor dioksida i prašine, uz koju se vezuju različita organska jedinjenja, koja jako negativno utiču na zdravlje stanovništva."   

Stručnjaci smatraju da je ključ za rješavanje ovog problema u regulaciji tržišta ložišta, smanjenju upotrebe čvrstih goriva te jačanju zakonskih propisa i inspekcijskih službi. Paralelno s tim, mora se drastično poboljšati javni prijevoz kako bi se smanjila brojnost automobila, koji dodatno pogoršavaju situaciju u gradu. Samir Lemeš, Eko forum Zenica:

"Ima jako puno prostora za intervencije, za popravke, za zabranu loženja uglja, ali da se prethodno obezbijedi alternativni izvor toplote. To treba da kažu naši akcioni planovi, koji su ostali mrtvo slovo na papiru."

Sve dok se konačno s riječi ne pređe na djela, građanima ostaje pogled u nebo i nada u povoljne vremenske prilike.

Velika Britanija
0 19.11.2024 17:00
reprezentacija
0 19.11.2024 16:57
Oružane snage BiH Amel Tuka Nedžad Husić Zlatan Saračević
0 19.11.2024 16:44
Kantonalno tužilaštvo TK Gradačac
0 19.11.2024 16:39
Zeničko-dobojski kanton turizam Turska
0 19.11.2024 16:31