Grad Bihać radi na dugoročnoj održivosti zelenih površina

Grad Bihać radi na dugoročnoj održivosti zelenih površina

U proteklim danima intenzivno se radilo na uklanjanju stabala u Gradskom parku u Bihaću. Od ukupno planirana 22 stabla, uklonjeno je nekoliko njih zbog procijenjenog sigurnosnog rizika koji su predstavljala, naročito tokom nepovoljnih vremenskih uslova poput jakih vjetrova.

Kako ističe Edina Osmanović, direktorica Zavoda za prostorno uređenje Bihać, odluka o uklanjanju stabala nije donesena isključivo zbog njihove starosti, već na temelju stručne procjene zdravstvenog stanja svakog stabla. Uklonjena su samo ona stabla koja su procijenjena kao opasna za javnost. Paralelno s uklanjanjem, provode se i mjere orezivanja kako bi se očuvala stabla u dobrom stanju i smanjio rizik od potencijalnih oštećenja.

- Ove aktivnosti provode se na osnovu stručne studije 'Revizija studije ocjene vitalnosti i zdravstvenog stanja stabala', koja je nastavak rada započetog 2013. godine. Studija nam omogućava identifikaciju stabala koja zahtijevaju intervenciju i predlaže mjere njege - pojasnila je Osmanović.

Prosječna starost stabala u Gradskom parku iznosi 43 godine, s pojedinim primjercima koji su znatno stariji i predstavljaju prirodnu vrijednost. Starosna struktura stabala je povoljna, s najvećim brojem u srednjoj dobi (20-50 godina), dok su starija stabla (iznad 80 godina) zastupljena u malom postotku (3,81 posto).

Kako bi se očuvala ova ravnoteža, trenutno se provodi orezivanje 37 stabala, dok će na mjestima uklonjenih biti posađene nove sadnice, čime se nastoji povećati diverzitet i osigurati dugoročna održivost gradskih zelenih površina.

Pored održavanja postojećeg dendrofonda, planira se značajna sadnja novih sadnica, uključujući i uvođenje novih vrsta drveća. Grad Bihać ulaže u dodatne projekte, poput izgradnje parka "Aleja" na Lukama, te implementaciju Geografskog informacionog sistema (GIS) za preciznije planiranje i održavanje zelenih površina.

Osim Gradskog parka, aktivnosti uklanjanja i sanacije stabala provode se i na drugim lokacijama u Bihaću, uključujući Trg Maršala Tita, Ulicu Bosanske državnosti, Aleju Alije Izetbegovića i druge.

- Naša misija je osigurati sigurnost građana i očuvati zelenu strukturu grada kroz održive i ekološki prihvatljive metode - zaključila je Osmanović.

Ove aktivnosti predstavljaju dio šireg plana koji teži očuvanju prirodnih resursa i unapređenju kvaliteta života građana Bihaća.

federalna.ba/Fena

Bihać