SAD sankcionisale palestinske grupe zbog istrage o ratnim zločinima Izraela
Sjedinjene Američke Države su sankcionirale tri palestinske organizacije za ljudska prava zbog njihove uloge u podršci istrazi Međunarodnog krivičnog suda (ICC) protiv izraelskih zvaničnika.
Državni sekretar Marco Rubio izjavio je da su organizacije Al Haq, Centar za ljudska prava Al Mezan i Palestinski centar za ljudska prava (PCHR) navedene u izvršnoj uredbi koju je u februaru potpisao predsjednik Donald Trump. Ta uredba cilja zvaničnike Međunarodnog krivičnog suda (MKS) koji su izdali nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua zbog ratnih zločina u Gazi.
„Ovi subjekti su se direktno uključili u napore Međunarodnog krivičnog suda (ICC) da istražuje, hapsi, pritvara ili krivično goni izraelske državljane bez saglasnosti Izraela“, izjavio je Rubio.
„Sjedinjene Američke Države i Izrael nisu stranke Rimskog statuta i stoga nisu podložni nadležnosti MKS-a“, rekao je Rubio te je dodao:
„Protivimo se politiziranoj agendi MKS-a, prekoračenju ovlasti i nepoštivanju suvereniteta Sjedinjenih Američkih Država i naših saveznika.“
Poništene vize pred Generalnu skupštinu UN-a
Ovaj potez uslijedio je nekoliko dana nakon što je Washington poništio vize zvaničnicima Palestinske uprave, zabranjujući im putovanje u New York na Generalnu skupštinu UN-a. Ta odluka uslijedila je nakon najava nekoliko zemalja, uključujući Francusku, Kanadu i Australiju, da će priznati palestinsku državu tokom konferencije UN-a.
Ranije u četvrtak, Rubio je upozorio da bi priznanje Palestine "stvorilo velike probleme", dok Izrael napreduje s planovima za aneksiju okupirane Zapadne obale.
Prošlog novembra, MKS je izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Izrael se također suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog rata u enklavi.
Izraelska vojska pokrenula je brutalnu vojnu ofanzivu na Pojas Gaze, ubivši preko 64.200 Palestinaca u Gazi nakon prekograničnog napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. Vojna kampanja je devastirala enklavu, koja se suočava s glađu.
federalna.ba/AA