Ružičaste metle protiv represije: Indonezijske žene izlaze na ulice
Stotine žena u ružičastim odjevnim kombinacijama i sa metlama u rukama u srijedu su marširale prema parlamentu u Jakarti, protestujući protiv policijske represije i rasipanja državnog budžeta. Demonstracije u glavnom gradu i drugim ključnim gradovima traju već drugu sedmicu, a izazvane su nezadovoljstvom zbog životnih troškova i luksuznih beneficija za poslanike.
Protesti su eskalirali nakon što je mladi vozač motocikla, Affan Kurniawan, nastradao nakon što ga je udario policijski automobil. Kao reakcija, predsjednik Prabowo Subianto najavio je otkazivanje puta u Peking kako bi prisustvovao kineskoj vojnoj paradi, ali je ipak viđen na grupnoj fotografiji sa Xi Jinpingom i ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Prije putovanja, Subianto je obećao smanjenje beneficija za poslanike – jednu od glavnih zahtjeva demonstranata. Tokom srijede, žene okupljene u sklopu Indonezijske ženske alijanse (IWA) kazale su da metle simbolizuju njihovu želju da „počiste prljavštinu države, militarizma i policijske represije“. Demonstrantice su nosile transparente sa natpisima „Reformišite policiju“.
IWA okuplja 90 ženskih organizacija i pokreta, kao i predstavnike civilnog društva, uključujući sindikate, organizacije za ljudska prava i domorodačke zajednice. Pokret ima istoriju aktivnog suprotstavljanja režimima u Indoneziji, uključujući ulogu u prosvjedima protiv autoritarne vlasti Suharta 1998. godine. Ružičasta boja koju su odabrale simbolizuje hrabrost, dok su drugi demonstranti nosili zelenu u znak solidarnosti sa Affanom Kurniawanom.
U međuvremenu, Ujedinjene nacije i Amnesty International pozvali su vlasti na „brzu, temeljitu i transparentnu istragu“ o navodnim kršenjima ljudskih prava tokom demonstracija. Prema podacima Indonezijske fondacije za pravnu pomoć, najmanje 10 osoba je poginulo krajem avgusta, a više od 1.042 povrijeđeno i prevezeno u bolnice širom arhipelaga.
Predsjednik Subianto je obećao smanjenje državnih beneficija političara, što su demonstranti pozdravili, ali mnogi smatraju da to nije dovoljno. Aktivisti i bivši studenti ističu da se radi o dugogodišnjim problemima nejednakosti, upravljanja i odgovornosti, te da su simbolične promjene samo prvi korak prema transparentnijoj i građanima orijentisanoj vlasti.
federalna.ba/BBC