Ruski predstavnik tvrdi da pregovori s Iranom napreduju, ali da je kraj daleko

Ruski predstavnik tvrdi da pregovori s Iranom napreduju, ali da je kraj daleko

Razgovori na visokom nivou u Beču koji imaju za cilj vratiti Sjedinjene Države u nuklearni sporazum s Iranom iz 2015. napreduju dok eksperti rade na nacrtima prijedloga u ovoj sedmici, ali rješenje ostaje "veoma daleko", izjavio je u ponedjeljak ruski delegat u razgovorima.

SAD su se jednostrano povukle iz sporazuma, koji obećava Iranu ekonomske podsticaje u zamjenu za ukidanje nekih aspekata njegovog nuklearnog programa, u 2018. u eri ondašnjeg predsjednika Donalda Trumpa, koji je izjavio da se o njemu treba ponovo pregovarati i uveo je paralizirajuće sankcije Islamskoj Republici.

U odgovoru na američki potez, Iran je uporno kršio restrikcije iz sporazuma, obogaćajući uran daleko više od limita iz sporazuma i gomilajući veće zalihe, u dosad neuspješnom naporu da prinudi ostale zemlje umiješane u razgovore da pruže ekonomsku pomoć koja bi zasjenila američke sankcije.

Američki predsjednik Joe Biden želi vratiti Washington u sporazum, a Iran pregovara s pet preostalih sila - Njemačkom, Francuskom, Britanijom, Kinom i Rusijom - protekle dvije sedmice o tome kako bi se to moglo desiti.

Diplomati iz svjetskih sila provode shuttle diplomatiju između iranske i američke delegacije, koja također boravi u Beču ali ne razgovara direktno s iranskom stranom.

- Sada, sa zadovoljstvom možemo primijetiti da pregovori ulaze u fazu stvaranja nacrta rješenja - izjavio je ruski predstavnik u razgovorima Mihail Uljanov.

- Praktična rješenja još su daleko, ali smo se pomjerili s općih stvari ka konkretnim koracima prema cilju - piše on na Twitteru.

Još u subotu, zamjenik iranskog ministra vanjskih poslova Abbas Araghchi, izjavio je da je Teheran predložio nacrte sporazuma koji mogu biti osnova za pregovore.

- Mislimo da su razgovori ušli u fazu kada su strane u stanju da rade na zajedničkom nacrtu. Izgleda da se novo razumijevanje uobličava i da postoji sporazum oko konačnih ciljeva - izjavio je Araghchi za iransku državnu televiziju.

- Put ka cilju je dobro poznat, ali to neće biti lagan put. To ne znači da će razlike u stavovima prestati - dodao je Araghchi.

Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan izjavio je za Fox News u nedjelju da su razgovori u Beču bili "konstruktivni", ali nije dao konkretne detalje o prijedlozima.

- Ono što želim reći jeste da Sjedinjene Države neće ukidati sankcije dok u konačnici ne dobijemo jasnu sliku i uvjerenje da će se Iran u potpunosti vratiti poštovanju svojih obaveza iz sporazuma - kazao je.

Iranska državna novinska agencija IRNA u ponedjeljak je navela izjavu portparola ministarstva vanjskih poslova Saeeda Khatibzadeha da je "izvjestan napredak ostvaren u razgovorima, ali to ne znači razriješenje razlika".

- Smatramo da američka admninistracija zna bolje od ikoga da su iranske akcije u okviru limita nuklearnog sporazuma i one će biti zaustavljene kada SAD ukinu sankcije i mi to možemo potvrditi - kazao je.

Konačni cilj Zajedničkog sveobuhvatnog plana akcije (JCPOA) je da spriječi Iran da proizvede nuklearnu bombu, što Teheran negira da je ikada i pokušao. Iran sada ima dovoljno obogaćenog urana da proizvede bombu, ali ni blizu onoj količini koju je posjedovao prije potpisivanja nuklearnog sporazuma.

I mimo pregovora izazovi su još prisutni.

Nedavni napad za koji se sumnja da je izveo Izrael na iransko nuklearno postrojenje Natanz izazvao je štetu nepoznatog obima. Teheran je uzvratio obogaćujući manje količine urana do 60 posto čistoće, na najviši nivo ikada. Međunarodne inspekcije također bi mogle biti prekinute bez sporazuma, prenosi Associated Press.

federalna.ba/Fena

Iran Rusija