Rusija i Kina tvrde da američki nacrt rezolucije omogućuje izraelski napad na Rafah
(Izvor: EPA-EFE/SARAH YENESEL)

Rusija i Kina tvrde da američki nacrt rezolucije omogućuje izraelski napad na Rafah

Ogromna većina Vijeća sigurnosti glasala je za američki nacrt rezolucije o prekidu vatre u Gazi, ali su nažalost Rusija i Kina odlučile iskoristiti svoj veto, poručila je američka ambasadorica pri Ujedinjenim nacijama Linda Thomas-Greenfield Vijeću sigurnosti.

Ona je optužila Rusiju i Kinu da su stavile veto na rezoluciju iz "ciničnih" i "sitnih" razloga. Kazala da su se tome usprotivile jednostavno zato što su ga napisale SAD i kritizirala obje zemlje što nisu osudile Hamasov napad na Izrael 7. oktobra.

- Uz svu vatrenu retoriku, svi znamo da Rusija i Kina ne rade ništa diplomatski da unaprijede trajni mir ili da značajno doprinesu naporima humanitarnog odgovora - izjavila je ona u Vijeću nakon glasanja.

SAD su željele da se svaka podrška Vijeća sigurnosti za prekid vatre poveže s oslobađanjem talaca koje Hamas drži u Gazi. Palestinski borci Hamasa ubili su 1.200 ljudi i zarobili 253 u napadu 7. oktobra, saopćio je Izrael.

Skoro 32.000 Palestinaca ubijeno je u izraelskoj ofanzivi na pojas Gaze koja je potom uslijedila, tvrde zdravstvene vlasti u enklavi kojom upravlja Hamas.

Ruski ambasador pri UN-u Vasilij Nebenzija kazao je da je rezolucija koju predvode SAD "izuzetno politizirana" i da sadrži praktično zeleno svjetlo za Izrael da pokrene vojnu operaciju u Rafahu, gradu u južnom dijelu pojasa Gaze gdje se više od polovine od 2,3 miliona stanovnika enklave sklonilo u improvizovane šatore.

- To bi odriješilo ruke Izraelu i rezultiralo bi da se cijela Gaza i cijelo njeno stanovništvo suoči s uništenjem, devastacijom ili protjerivanjem - kazao je Nebenzija na sastanku.

Dodao je da je jedan broj nestalnih članica Vijeća sigurnosti izradio nacrt alternativne rezolucije i naglasio da nema razloga da je članice ne podrže.

Kineski ambasador u UN-u Zhang Jun kritizirao je tekst koji su predložile SAD jer nije jasno iznio protivljenje planiranoj vojnoj operaciji Izraela u Rafahu, za koju tvrdi da bi mogla dovesti do teških posljedica. Kazao je da i Peking podržava alternativu, prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

Pojas Gaze Izrael Rusija Kina SAD VSUN