videoprilog Đorđa Vujatovića (Dnevnik 2)

Rijetke sjednice u NSRS-u i lokalnim skupštinama: Pos'o dobar, a para laka

Nakon duže pauze zakazana je nova sjednica Narodne skupštine Republike Srpske. Biće to tek treća redovna sjednica u ovom sazivu. Iako se entitetske vlasti hvale da imaju najefikasnije zakonodavno tijelo, činjenica je da se zastupnici sve rjeđe nalaze u skupštinskim klupama, a pauze između zasjedanja su sve duže. Nerad s entitetskog parlamenta prelio se i u neke lokalne skupštine, pa zasjedanja nema i po nekoliko mjeseci. Ne treba podsjećati da plaće i dodatke na svoj račun dobiju redovno.

„Pos’o je dobar, a para laka…“ Za profesionalne poslanike u NSRS-u neto plata je 3.075 KM. Ako je pri tome i predsjednik nekog skupštinskog odbora, dođe do 3.400 KM. Za neprofesionalne poslanike neto dodatak je manji - tričavih 2.062 marke. A posljednji put su se sreli 26. aprila - samo na nekoliko sati. Prije toga, sjednicu su imali krajem marta.

“Sjednice se dogovaraju kad ima barem određeni broj tačaka dnevnog reda. Možda bi neki željeli da mi svake sedmice otvaramo po dvije-tri tačke, što nijedna skupština ne radi. Mi smo i dalje najbolji parlament u Bosni i Hercegovini”, tvrdi Nenad Stevandić, predsjednik NSRS-a (US).

Opozicionari u RS-u upozoravaju da se ovolike pauze nikada nisu dešavale, osim pred izbore, ali i da je potrebno mijenjati Poslovnik i smanjiti trajanje diskusija po tačkama dnevnog reda.

“Njihova strategija, što ćemo gledati i u naredne tri godine, jeste što manje sjednica jer gube na svakoj sjednici, a druga je, konkretno za ovaj period, teške teme koje su željeli izbjeći”, ocjenjuje Igor Crnadak, predsjednik Kluba poslanika PDP-a u NSRS-u.

“Predložio sam da uđemo u izmjenu poslovnika, kako bismo definisali prostor za raspravu da ga obezbijedimo na mnogo većem nivou”, navodi Vukota Govedarica, predsjednik Kluba poslanika SDS-a u NSRS-u.

A virus nezasjedanja s entitetskog parlamenta prenio se i na 200 metara udaljenu Skupštinu Grada Banjaluke. Odbornici, čini se, odavno su već na godišnjim odmorima.

“Već šezdeseti dan nemamo sjednicu Skupštine Grada. To je tragedija”, poručio je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke (PDP).

Politički analitičari smatraju da, bez obzira na tempo održavanja sjednica, posebno parlamenta RS-a, mnoge odluke ovog tijela nikad nisu sprovedena, što je veći problem.

“Nisu naše sluge, nego se postavljaju kao da smo mi njihove sluge, i na kraju im dajemo svoj novac. Izgleda da smo teški mazohisti čim im to dopuštamo”, zaključuje politički analitičar Stefan Blagić.

Kako je rekao, očigledno je da su se u međuvremenu nametnule mnogo teže teme, od pitanja vraćanja kredita, infrastrukturnih projekata, pa čak i težih političkih pitanja te su vlasti i entitetska, a i gradska odlučile da se posvete tim pitnajima, zanemarujući osnovne uloge parlamenta.

federalna.ba

NSRS