Rijeke pune priča
Ako želite upoznati rijeke Bosne i Hercegovine, njihov značaj, ali i one manje poznate detalje - sada imate priliku. Rijeke su pune priča – poručuju nam autorice knjige priča i ilustracija, koje nas upoznaju sa 12 bh. rijeka, ali i upozoravaju da su izložene kontinuiranom ugrožavanju.
Da ni dječija književnost nije nevina, svjedoči knjiga Rijeke pune priča, iza čijih verbalnih i slikovnih znakova stoji jasna ideologija - spasiti rijeke! Jasmina Čaušević i Vanja Lazić, ekološke su aktivistice koje kroz priče i ilustracije rijeka naših prostora u prvi plan stavljaju ne geografske i historijske informacije, već njihove karakterne osobenosti.
“Ja već dugi niz godina sarađujem sa ljudima iz različitih ekoloških udruženja koji vode velike bitke za naše rijeke i kroz taj rad sa njima sam imala priliku da upoznam te rijeke i onda sam razmišljala kako to približiti ljudima kojima taj dio aktivizma ili možda naučnog rada nije toliko blizak, a pogotovo mladima kojima trebamo ostaviti za buduće generacije tu borbu”, priča Lazić.
Čaušević objašnjava kako su njih dvije o svakoj rijeci razgovarale kao čovjekolikom biću: “Dodatno je zanimljivo što većina rijeka nosi ženska imena. U nasoj knjizi su dvije rijeke muških imena - Trebižat i Vrbas. To smo upakovale u priču koja će imati određeni emotivni kapacitet i senzibilitet, ali sa dosta faktografskih informacija”.
Personificirane rijeke iz prvog lica pripovijedaju o svojim karakterima koje su im autorice pripisale. Pripovijedaju i o tome zašto su čarobne i zašto na generacijama koje ostaju ostaje zadatak ne samo njihovog čuvanja, već spašavanja.
“Nadamo se da će im ova naša knjiga pružiti priliku da upoznaju te rijeke, da ih zavole i samim time onda i da požele da ih sačuvaju”, poručuje Lazić.
Čovjekovo ovladavanje prirodom dovelo je do ekoloških katastrofa. Ovo pridavanje prirodi ljudskih osobina, čini se ironično, suprotni je otklon klatna. Jer koraci su sljedeći - upoznati, zavoljeti, spasiti. Na taj način osvijestiti značaj prirode i mimo čovjeka. Upućuje na to i molba Sandre Josović na kraju knjige, sa uputama kako konkretno aktivistički djelovati.
federalna.ba