videoprilog Berine Pašalić (Dnevnik 2)

Svjetski dan dijabetesa - status dijabetičara na nivou BiH nejednak

U svijetu se 14. novembar obilježava kao Svjetski dan dijabetesa. Obilježen je i u Zenici, gdje su se skupili svi članovi Udruženja djece i mladih oboljelih od dijabetesa u Zeničko-dobojskom kantonu da bi ukazali na izazove sa kojima se svakodnevno susreću.

Zina i Nela primaju inzulin već šest godina. I samo oni koji žive život sa dijabetesom znaju kakav je njihov naizgled sasvim običan dan. A, kakav je tek onaj svima poseban...
"Rođendani su najteži zbog regulisanja šećera, jer nekad ne znam koliko inzulina trebam preračunati i koliko ugljikohidrata jer nije svaka torta ista", ispričala je Nela.

"Ja sam jedno od sretne djece koja ima senzor za mjerenje šećera, čak i pumpicu imam, tako da je moj život definitivno bez boli, i dosta bi olakšalo svima jer u danu se mora ubosti 15-20 puta iglicom da se izmjeri šećer pa se ubosti inzulinom, dosta je to teško", dodala je Zina.

Dijabetičari nakon 18. godine ostaju bez trakica i invalidnine

I ove se godine Svjetski je dan borbe protiv dijabetesa u većini gradova BiH obilježeva različitim aktivnostima. Sve one imaju isti cilj, a to je da ukažu na sve izazove s kojima se oboljeli svakodnevno suočavaju. Sara Selak već 19 godina boluje od dijabetesa tipa 1, koji joj je dijagnosticiran kad...

Svjetski dan dijabetesa bio je prilika i da podsjete na kampanju "Za život sa manje boli", čiji je cilj uvođenje senzora na Ortopedsku listu u ovom kantonu, što traje već dvije godine.

"Jako nam je važno da javnost shvati bitnost obezbjeđivanja kontinuiranih mjerača šećera za našu djecu, tj. senzora, znači,da se naša djeca ne bi bola po 400 puta mjesečno dovoljno je da samo 15 puta provjere", pojasnila je članica Udruženja, Mubera Isaković.

"Želja i borba svih roditelja u našem kao i u svim kantonima jeste da se djeci dijabetičarima obezbijede kontinuirani mjerači šećera", dodala je Merima Alić. 

Ugljikohidratna radionica u Zenici uz Svjetski dan dijabetesa

Svjetski je dan dijabetesa. Tom prilikom Uruženje djece i mladih oboljelih od šećerne bolesti u Zeničko-dobojskom kantonu u Zenici je organiziralo Ugljikohidratnu radionicu, nakon koje je kroz grad upriličen defile članova Udruženja. Na platou ispred robne kuće Bosanka, članovi Udruženja orga...

Istu borbu vode i u drugim kantonima. Naprimjer, u Kantonu Sarajevo, koji čak spada među najmnogoljudnije. Za razliku od ova dva, neki kantoni su ipak  poduzeli pozitivne korake, pa su za sve dijabetičare tipa 1 osigurali neophodne senzore.

"To su ZHK, HK, NK, USK, TK. Sarajevo još uvijek nije taj korak poduzelo, a kao najbogatiji kanton mislim da bi trebali prednjačiti u tome," za FTV je pojasnila Alma Mulaosmanović, predsjednica Udruženja dijabetičara djece i omladine KS-a. 

Trebalo bi mnogo toga.  Ali je BiH rascjepkana i u mnogo čemu neorganizovana. Pa, onda ne čudi da nema ni registra šećernih bolesti. Ni na nivou kantona, kamoli države. A bez registra nema ni tačnog broja oboljeljih. Tek procjene. Nimalo optimistične. Oko 370 hiljada osoba. Među njima i djece. Jednake - koje život natjera na drugačije navike. Baš kao Nelu i Zinu, sa početka naše priče kojima su rođendani, umjesto najljepši, najteži trenuci.

federalna.ba

Svjetski dan dijabetesa dijabetes Zenica