Reakcije na odluku: Ljudski i civilizacijski čin
Valentin Incko (Inzko), visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, nametnuo je dopune o Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida.
Majke Srebrenice pozdravile odluku Inzka o kažnjavanju negiranja genocida
Za stanovnike Srebrenice iznenađujuća je odluka visokog predstavnika Valentina Inzka da nametne dopune Krivičnog zakona BiH kojima se zabranjuje negiranja genocida.
Predsjednica Udruženja "Majke Srebrenice" Fadila Efendić kazala je Feni da bi voljela da ima s nekim podijeliti sreću nakon donošenja ove odluke.
- Inzko je uradio što je obećao mada je trebao i prije, ali nikad nije kasno. Odluka je dobra, ukoliko bude poštovana - ističe Efendić.
Predsjednica Udruženja "Žene Srebrenice“ Hajra Ćatić već 26 godina traga za kostima sina Nine Ćatića. Za nju je odluka visokog predstavnika veoma značajna i nada se da će biti ispoštovana.
- Davno je to trebao uraditi, ali nikad nije kasno. Drago mi je da je donio takvu odluku o zabrani negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca - istakla je Ćatić.
Iz Memorijalnog centra su kazali da će sutra iznijeti svoj zvanični stav povodom odluke Valentina Inzka.
Reisu-l-ulema pozdravio odluku visokog predstavnika
Reisu-l-ulema Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović pozdravio je današnju odluku visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu Valentina Inzka kojom se, između ostalog, zabranjuje i kažnjava negiranje genocida.
U saopćenju reisu-l-uleme se kaže kako je ovo „dugo očekivana odluka za koju smo se svi nadali da će je donijeti domaća državna zakonodavna tijala“.
„Nažalost, godinama nakon rata i nakon utvrđenih činjenica pred domaćim i međunarodnim sudovima, ne samo da u nekim krugovima nije došlo do suočavanja sa prošlošću, nego se negiranje genocida i drugih sistematskih zločina kao i veličanje ratnih zločinaca u posljednje vrijeme samo intenziviralo. Zato je ovo bitan i hrabar korak na putu suočavanja sa prošlošću, izgradnje mira i povratka povjerenja. Ovo nije samo simboličan znak pravde za žrtve i njihove porodice već vrlo konkretan korak za porodice koje više neće gledati kako se nad njihovom žrtvom iživljavaju i naslađuju oni koji su izbjegli svjetovnoj pravdi.“- kaže se u saopćenju reisu-l-uleme Kavazovića.
Dodaje se kako je ovo jedinstvena prilika da se zarad budućih generacija zaustavi negiranje genocida i veličanje zločinaca, te prilika da svi krenemo naprijed, odamo počast svim nevino stradalim i jasno osudimo politike koje su dovele do podjela i zločina.
„Ovo je jedina ispravna odluka i tračak nade za svjetliju budućnost ovih prostora u kojoj neće biti mjesta za zločinačke ideologije i nositelje mržnje i razdora među narodima, nikada ne treba gubiti nadu u Božiju pravdu i dobre ljude“- kaže se na kraju saopćenja reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića.
Borenović: Ovo je vrlo štetan politički pokušaj nametanja zakonskog rješenja
Predsjednik PDP-a Borislav Borenović izjavio je danas da nametanjem zakona kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida visoki predstavnik u BiH Valentin Incko želi da ugasi zadnje svjetlo u ovoj zemlji, te ocijenio da ovo zakonsko rješenje može dovesti do političkog haosa u BiH sa nesagledivim posljedicama.
"To nema nikakve veze sa stvarima koje otvaraju rane. Ovo je vrlo štetan politički pokušaj nametanja zakonskog rješenja koje će dovesti do političkog haosa u ovoj zemlji", rekao je Borenović novinarima u Sarajevu. On je ukazao da odlazeći visoki predstavnik nameće zakon koji će biti nemoguće implementirati.
"Ovaj zakon će biti politički alat u rukama pojedinaca da se obračunaju sa nečim što je osjetljivo i bolno, sa nečim čime će se obračunavati sa političkim neistomišljenicima, sa predstavnicima srpskog naroda", naglasio je Borenović. On je naveo da visoki predstavnik amnestira i otvara nešto što je katastrofalno.
"Nametati zakon na taj način, odlazeći iz BiH produbljuje političke rane i proizvešće samo kontraefekat, jačati retrogradne strukture i proizvesti haos sa nesagledivim posljedicama", istakao je Borenović. On kaže da ne može da shvati potpuno štetan potez Incka koji odlazi iz BiH gaseći i posljednju svjetiljku u ovoj zemlji.
"To je politički katastrofalno", ocijenio je Borenović.
Munira Subašić: Zakon o zabrani negiranja genocida je važan i treba ga provoditi
Zakon je dobar i važan, te je isti potrebno provoditi kako bi se spriječilo vrijeđanje, mržnja i ponižavanje, rekla je Munira Subašić, predsjednica Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa", nakon što je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko nametnuo zakon o zabrani negiranja genocida, javlja Anadolu Agency (AA)
Subašić smatra kako bi bilo bolje da je zakon donesen prije 26 godina jer bi bilo spriječeno vrijeđanje majki, pa onih koje su preminule prije donošenja odluke, bile bi zaštićene presude, ali da nikad nije kasno.
“Ovaj zakon je važan i hvala mu (Inzku, op. a.) što je to učinio. Što kažu naši ljudi, otići će (Inzko, op. a.) s 'obrazom', jer dosad se samo brinuo o nama građanima, a za žrtve genocida baš ništa nije učinio. Taj zakon je važan da se prestanu vrijeđati majke, negirati genocid, da se zaštite presude donesene u Haškom tribunalu i raznim sudovima širom svijeta, i (Evropski, op. a) Sud pravde, Sud BiH i sud u Njemačkoj…“, rekla je Subašić.
Smatra kako će zakon doprinijeti očuvanju istine, pogotovo za generacije koje dolaze.
”Nama je važno da se na neki način zaštitimo od mržnje, vrijeđanja i ponižavanja. Ovaj zakon je dobar, bit ćemo sretne ako bude Sud BiH i sudovi širom regiona, budu sprovodili taj zakon. Ako neko bude negirao genocid, a Sud BiH ne bude priveo takvog zločinca, bar na početku, onda taj zakon neće biti ništa“, smatra Subašić.
Dodala je i kako je mnogo zakona u BiH koji postoje, ali se ne provode.
”Ovaj zakon sudstvo i tužilaštvo mora sprovoditi, jer mi žrtve ćemo to tražiti. U slučaju da to ne bude, mi ćemo dignuti svoj glas“, poručila je Subašić.
Smatra i kako bi zakon mogao doprinijeti procesu pomirenja.
“Kad bude ovaj zakon, neće se vrijeđati, jer niko ne može dozvoliti da se vrijeđa njegova majka, baka… Mi, majke Srebrenice, uspjele smo da odgojimo svoju djecu bez mržnje i osvete, dok mislim da na drugoj strani djeca još uvijek žive u lažima, mržnji i taj zakon mislim da će pomoći da sva djeca u BiH steknu povjerenje. Bez povjerenja nema pomirenja”, rekla je Subašić, koja smatra da je to važno radi budućnosti generacija koje dolaze.
Dodala je kako se počinjeni zločini ne mogu zaboraviti niti oprostiti, ali da je potrebno ići dalje.
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko, koristeći svoje ovlasti, donio je dopunu Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, kojom je uveo zabranu negiranja genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina utvrđenih pravomoćnim presudama nadležnih međunarodnih i domaćih sudova i kazne za počinioce.
"Ko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom u skladu s Poveljom Međunarodnog vojnog suda pridruženom uz Londonski sporazum od 8. kolovoza/augusta 1945. ili Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju ili Međunarodnog kaznenog suda ili suda u Bosni i Hercegovini, a usmjereno je protiv skupine osoba ili člana skupine određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost, i to na način koji bi mogao potaknuti na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv takve skupine osoba ili člana takve skupine, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina", navodi se uz ostalo u dopuni Krivičnog zakona BiH, koju je potpisao Inzko, objavljenoj na web-stranici Ureda visokog predstavnika u BiH.
Zakon stupa na snagu osam dana od dana objave na službenoj internetskoj stranici Ureda visokog predstavnika ili jedan dan od dana objave u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.
Izetbegović: Ljudska i civilizacijska odluka
Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Predsjednik SDA Bakir Izetbegović čestitao je visokom predstavniku Valentinu Inzku na odluci da nametne odredbe Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje negiranje genocida.
- To je ljudska i civilizacijska odluka u korist, na prvom mjestu, porodica žrtava genocida. Ovom odlukom Visoki predstavnik je pomogao građanima Bosne i Hercegovine, učvrstio je autoritet svog nasljednika, skinuo je hipoteku genocida sa vrata časnijem dijelu srpskog naroda, i sa dignitetom zavšio svoj mandat u BiH - poručio je Izetbegović. Ova odluka dobra je za autoritet budućeg visokog predstavnika, ali je dobro i za srpski narod. Ova stvar se morala uraditi, a nije bilo snage od srpskih političara da se to uradi. Inzko odlazi uspravne glave. Dodik remetilački faktor kojim će se morati pozabaviti međunarodni faktori", rekao je Izetbegović.
Komšić: Odluka visokog predstavnika jeste civilizacijski čin
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić pozdravio je odluku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Valentina Inzka da izvrši dopune o Kaznenom zakonu Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida.
"Pozdravljam odluku Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini da izvrši dopune o Kaznenom zakonu Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida. Ta odluka utemeljena je na nizu presuda suda Ujedinjenih nacija, to jeste Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, koje su van svake razumne sumnje utvrdile postojanje zločina genocida u Bosni i Hercegovini, odnosno genocida u Srebrenici. Odluka visokog predstavnika jeste civilizacijski čin, i ono najmanje što porodice žrtava genocida zaslužuju. Krajnje je vrijeme bilo da se putem zakonskih regulativa uredi način sankcioniranja onih koji veličaju zločin genocida, onih koji vrijeđaju žrtve i pokušavaju da ugroze dostojanstvo žrtava..Također, ovo je jasna poruka politikama koje svoje narative grade na veličanju genocida i na rasprivanju međuetničke mržnje među građanima Bosne i Hercegovine, da takvo djelovanje nije prihvatljivo i da neće proći bez primjerene kazne. Drago mi je da Inzko na kraju mandata, uprkos začuđujućem protivljenju nekih od ključnih međunarodnih faktora u BiH donio ovakvu odluku. Našem društvu je ovakva odluka bila neophodna, kao neka vrsta “prijeko potrebnog lijeka” sa nadom da svakom zlu ipak može doći kraj! Ova odluka je stvar civilizacijskih vrijednosti u današnjem svijetu, posebno u Evropi. Mislim da je Inzko postupio po svojoj savjesti, na žalost na kraju mandata! Ali bolje ikada nego nikada, pogotovo kada se zna na koliki je otpor nailazila ova odluka kod njegovih “međunarodnih šefova", napisano je u saopštenju.
Džaferović: Inzko ispunio svoju obavezu prema žrtvama, ali i Dejtonskom sporazumu
"Pozdravljam odluku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, kojom su uspostavljene zakonske odredbe o zabrani negiranja genocida. Visoki predstavnik je ovim ispunio obavezu koju ima prema žrtvama, prema svojoj savjesti, ali i prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, jer negiranje genocida i slavljenje zločinaca je mehanizam kojim se ozbiljno potkopava povjerenje među narodima i ugrožava mir. Negiranje genocida se godinama tolerisalo i jedini rezultat je bio sve više toksičan ambijent u Bosni i Hercegovini, u kojem porodice žrtava jednostavno ne mogu da žive na miru.
Visoki predstavnik je postupio ispravno, jer se nije smjelo dozvoliti da žrtve budu ponovo prepuštene nemilosrdnosti onih koji glorificiraju zločince. Ovom odlukom napravljen je snažan iskorak u civilizacijskom smjeru. Presude o genocidu prihvata sav civilizirani svijet i jedino normalno jeste da i Bosna i Hercegovina, kao država u kojoj je počinjen genocid, bude dio tog okvira. Ova odluka će suštinski doprinijeti izgradnji normalnijeg i zdravijeg ambijenta za budućnost. Samo na osnovu istine i pravde, moguće je ići naprijed i u Bosni i Hercegovini i u regionu", rekao je član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.
Krišto: Za BiH nije dobro da visoki predstavnik nameće bilo kakve odluke
Poslanica u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Borjana Krišto (HDZ BiH) je, komentirajući odluku visokog predstavnika Velentina Inzka koji je nametnuo dopune Krivičnog zakona BiH kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida, kazala da se ne ulazeći apsolutno u sadržaj, pita šta se to dogodilo u odnosu na posljednje vrijeme.
Inače, navela je ona, za Bosnu i Hercegovinu nije dobro da visoki predstavnik nameće bilo kakve odluke.
- Mislim da je to stvar nas koji smo trebali raditi, a iskreno sam iznenađena i nakon proteka određenog vremena kada već govorimo o nekakvom zatvaranju OHR-a, preuzimanju odgovornosti, pogled na budućnost i odgovornost političkih predstavnika koji kreiraju i koji imaju odgovornost u BiH da to rade. Mislim da sve skupa, takve odluke i potezi nisu dobri za BiH, napose u ovim trenucima, bez obzira i na sadržaj i na bilo šta. Nisu dobri po BiH, po njen put, po njenu sigurnost političku i stabilnost - kazala je Krišto.
Dodala je da je ovo njeno osobno promišljanje u kontekstu rada na razini i u institucijama zakonodavne vlasti u BiH.
Upitana da li je BiH potreban ovakav zakon, odgovorila je da o tome ne bi govorila, te da bi to bio redovan postupak koji bi se znao kako se donosi legislativa, na koji način.
- Kao diplomirani pravnik uvijek prilazim odlukama određenih sudova na način da ih poštujem, ali ima svako kazati, kao politička osoba, svoj stav koji je nikakav drugačiji nego politički. Ali u svakom slučaju, sve odluke, i svima trebamo prilaziti na taj način da su one, na neki način, obvezujuće, da ih treba poštivati itd. A o drugim stvarima se također nekim drugim zakonom i legislativno treba urediti - navela je Krišto.
Stoga, dodala je ona, "ako je BiH država, treba biti tri konstitutivna naroda, oni se u njoj moraju odrediti o njenoj budućnosti, o njenoj stabilnosti“.
- Mislim da ovo sve skupa ne vodi nečemu što je dobro i što je interes BiH - smatra Krišto.
Nikšić: Odluka Valentina Inzka ispravna i nužna za pomirenje u Bosni i Hercegovini
Predsjednik SDP BiH Nermin Nikšić navodi kako odluka Visokog predstavnika Valentina Inzka o nametanju dopuna Kaznenog zakona BiH, kojim je negiranje genocida postalo krivično djelo, smatra jedinom ispravnom i nužnom za pomirenje u Bosni i Hercegovini.
„Obnova povjerenja je moguća jedino na osnovama uvažavanja istine i utvrđenih historijskih činjenica iz vremena agresije protiv BiH. Genocid u Srebrenici je pravna i historijska činjenica i njegovo negiranje i minimiziranje je sramota za one koji to čine i uvreda za sve žrtve.
Očekujem da se Zakon efektivno počne primjenjivati od prvog dana stupanja na snagu. Samo uspostavom efikasne pravne države možemo graditi zdravo društvo u kojem istina nije tabu, a falsifikovanje historije oružje u rukama savremenih mračnjaka koji BiH guraju u prošlost.
Negiranje genocida, što je proteklih nekoliko godina glavna politička mantra nacionalista u BiH, uporno odbijanje SDP-ovih prijedloga za donošenje Zakona o zabrani negiranja genocida, rezultiralo je potrebom nametanja ovakvog zakona od strane Visokog predstavnika.
Već smo svjedoci reakcije onih koji su se kroz Parlament borili protiv naših prijedloga, pa i novih prijetnji disolucijom BiH.
Inzkova odluka o dopuni Kaznenog zakona je civilizacijski čin ravan denacifikacijskim normama nakon Drugog svjetskog rata, jer stvara pravni osnov za uspostavu drugačijeg društvenog sistema. Stoga, kritike na ovaj zakon predstavljaju anticivilizacijski čin i barbarski odnos prema žrtvama.
Što se prije suočimo s istinom, prije ćemo se okrenuti rješavanju životnih problema. Kao što nije tačno da su četnici, ustaše i domaći izdajnici bili antifašisti, tako ni ponavljanje izjava kako nije bio genocid ne može promijeniti historijsku istinu“, naveo je Nikšić.
Zvizdić: Inzkova odluka će dugoročno dovesti do relaksacije odnosa
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić pozdravio je odluku visokog predstavnika Valentina Inzka da zakonski zabrani negiranje genocida.
- Ovakva odluka će očekivano i kratkoročno izazvati bijes antibosanski i anticivilizacijski usmjerenih političara i politika, ali će dugoročno dovesti do relaksacije odnosa, izgradnje povjerenja i ubrzaće procese pomirenja i reintegraciju bh društva - poručio je Zvizdić putem društvenih mreža.
Vojin Mijatović: Valentine prijatelju hvala!
Vojin Mijatović, potpredsjednik SDP BiH naglasio je da Valentin Inzko odlazi iz Bosne i Hercegovine kako je i došao, kao častan i veliki čovjek.
"Iako su ga mnogi ismejavali, iako su svoj nerad prebacivali na njega, nikad u javnom nastupi nisam dozvolio da ne stanem na njegovu stranu.
Valentina Inzka poznajem skoro 2 decenije, i ovaj iskusni diplomata je moj prijatelj i čovek vredan poštovanja.
Odlazi iz Bosne i Hercegovine kako je i došao kao častan i veliki čovek.
Valentine prijatelju hvala!", napisao je Mijatović.
Konaković: Snažna poruka svim negatorima genocida
Na odluku Valentina Inzka, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, da nametne dopune o Kaznenom zakonu Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida, reagovao je predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković.
"Snazna poruka svim negatorima genocida i negatorima istine o desavanjima u Bosni i Hercegovini. Prilika i da se srpski narod odrekne pojedinaca i grupa koje su naredile i pocinile genocid i druge zlocine. Veliki dan za BiH, veliki dan za Evropu, za cijeli svijet! Inzko i OHR ", napisao je Konaković.
Snazna poruka svim negatorima genocida i negatorima istine o desavanjima u Bosni i Hercegovini.
— Dino Konakovic (@DinoKonakovic) July 23, 2021
Prilika i da se srpski narod odrekne pojedinaca i grupa koje su naredile i pocinile genocid i druge zlocine.
Veliki dan za BiH, veliki dan za Evropu, za cijeli svijet! Inzko i OHR 👍
Magazinović: Pozdravljam tu odluku
Zastupnik SDP-a BiH u Predstavničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine Saša Magazinović pozdravio je danas odluku visokog predstavnika Valentina Inzka.
“Očekivao sam, pozdravljam tu odluku i za razliku od nekih necivilizacijskih tekovina, ovo je poštovanje prema žrtvama i njihovim porodicama”, rekao je Magazinović koji učestvuje na zasjedanju Interresorne komisije za izmjene izbornog zakonodavstva u BiH. On je izrazio uvjerenje da će ovaj zakon biti proveden.
Čampara: Civilizacijska i historijska odluka gospodina Inzka zasigurno će doprinijeti društvenom miru
Federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara pozdravio je odluku visokog predstavnika Valentina Inzka kojom su nametnute dopune Krivičnog zakona BiH u dijelu zabrane negiranja genocida.
"Zahvaljujem se gospodinu Valentinu Inzku što je smogao snage i nametnuo dopune Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine te na taj način zabranio negiranje genocida. Vrijeđanje žrtava genocida i negiranje presuda međunarodnih sudova postalo je, nažalost, svakodnevnica u Bosni i Hercegovini. Civilizacijska i historijska odluka gospodina Inzka zasigurno će doprinijeti društvenom miru u Bosni i Hercegovini, ali i postaviti negatore genocida i promotore ratnih zločinaca u sferu u kojoj se odavno trebaju nalaziti, a to je sfera krivičnog zakonodavstva", naveo je Čampara u saopćenju za javnost.
Pozvao je policijske strukture da nadležnim organima podnose prijave o svakom počinjenom krivičnom djelu negiranje genocida, a pravosudne institucije da krivično gone i presuđuju svakom pojedincu koji se ogriješi o nametnutne dopune Krivičnog zakona BiH.
Tahirović: Sada Tužilaštvo BiH ima mogućnost da djeluje
Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović pohvalio je odluku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Valentina Inzka da donese zakon o zabrani negiranja genocida, istakavši kako je sada na institucijama BiH da taj zakon implementiraju. "Dobro je da je zakon donesen. Konačno, sada Tužilaštvo, a prije svega BiH, ima mogućnost da djeluje, da privede, a kasnije, u skladu sa zakonom, i kazni negatore. Ovo je velika stvar i korak naprijed ka pomirenju i prosperitetu, prije svega, jer bez prihvatanja odgovornosti ne možemo ni ići naprijed", rekao je Tahirović u izjavi za Anadolu Agency (AA).
Tahirović je prošle sedmice uputio otvoreno pismo visokom predstavniku u Bosni i Hercegovini Valentinu Inzku u kojem ga je pozvao da, kako je i obećao, proglasi zakon o zabrani negiranja genocida "Hvala visokom predstavniku. Bili smo frustrirani i na neki način ogorčeni na odugovlačenja oko donošenja zakon ali, evo, konačno je to urađeno. Veliki je posao na institucijama naše zemlje da implementiraju zakon i da oni koji negiraju genocid i druge ratne zločine konačno budu i procesuirani", poručio je Tahirović.
Šarović: Nepotrebna odluka Visokog predstavnika kojom ulazimo u politički nestabilan period
Ovo je nepotrebna odluka Visokog predstavnika i korak unazad na putu napretka Bosne i Hercegovine i izlasku iz međunarodnog tutorstva. Vraćanje Bonskih ovlaštenja se javlja u najgorem mogućem trenutku jer ovom nametnutom odlukom ulazimo u politički nestabilan period – istakao je Mirko Šarović, predsjednik Srpske demokratske stranke reagujući na korištenje Bonskih ovlaštenja od strane Valentina Incka.
„Smatram da je šteta što u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija nije prošla inicijativa Kine i Rusije za ukidanje pozicije Visokog predstavnika a posebno za ukidanje Bonskih ovlaštenja što vidim kao jedini ispravan put za Bosnu i Hercegovinu u budućnosti i kao jedinu nadu za normalan život svih njenih građana“ – poručio je Šarović.
On je za ovo, kako kaže, oživljavanje uloge OHR-a u najgorem mogućem obliku kroz vraćanje uloge Visokog predstavnika, optužio aktuelnu vlast koja je dala opravdanje da se Visoki predstavnik i dalje zadrži u BiH.
„Ako su Bonska ovlaštenja ponovo vraćena nametanjem ovog zakona to znači da postoji opravdana bojazan da će biti upotrebljena i u nekim budućim slučajevima što nije put kojim Bosna i Hercegovina treba da ide“ – zaključio je Šarović.
Dunović: Tužilaštvo BiH odmah mora početi postupati po odredbama ovog zakona
Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine, Milan Dunović pozdravlja odluku Visokog predstavnika u BiH, Valentina Inzka kojom je nametnut Zakon o dopuni Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine u smislu zabrane negiranja genocida.
"Iako je ovaj zakon trebao biti usvojen i ranije u Parlamentarnoj skupštini ili na način kako je to učinjeno danas, dobro je da barem sada, 26 godina od genocida u Srebrenici, imamo zakon koji će kazniti sve one koji negiraju zločin genocida i presude Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju.
Od velike će važnosti biti da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine odmah počne postupati po odredbama ovog zakona, posebno kada su u pitanju izabrani zvaničnici koji su do sada, nekažnjeno, vrijeđali žrtve i služili se nacionalističkom retorikom punom mržnje", napisano je u saopštenju.
Osmanović: Dodik se nameće za prvu osobu koja će ići u zatvor zbog negiranja genocida
Najavom Milorada Dodika da će nastaviti sa negiranjem genocida se predsjednik SNSD-a nameće za prvu osobu koja će biti sankcionisana novim Zakonom o zabrani negiranja genocida, odnosno izmijenjenim Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine kojim su propisane sankcije za takvu retoriku, poručio je Adil Osmanović, predsjedavajući Kluba SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Kako kaže, tim odnosom Dodik neće nanijeti štetu preživjelim žrtvama genocida već isključivo sebi, s obzirom da ovaj put Tužilaštvo BiH neće moći nastaviti ignorisati njegovo protivustavno i nezakonito djelovanje.
- Ukoliko je spreman da podredi svoj komoditet za interese srpskog naroda, što je poručio tokom današnjeg obraćanja, i ako zaista voli narod kojem pripada, što je također tvrdio, Dodik će prestati sa stigmatiziranjem cijelog naroda nametanjem kolektivne odgovornosti za genocid i sa negiranjem činjenice koju su utvrdili najrelevantniji međunarodni sudovi - kaže Osmanović.
Kako navodi, pokušajem uvlačenja svih Srba u institucijama Bosne i Hercegovine i cijelog srpskog naroda u blato svoje destruktivne politike Dodik pokazuje upravo suprotno, da mu je lični komoditet važniji od interesa naroda kojem pripada.
- Inzkova odluka je usmjerena isključivo protiv onih koji svoju politiku grade na negiranju genocida i koji time nanose štetu svim narodima i građanima Bosne i Hercegovine - zaključio je Osmanović.
Duraković: Nakon Inzkove odluke o negiranju genocida lično ću tužiti svakoga ko to bude činio
Predsjednik Skupštine opštine Srebrenica Ćamil Duraković je pozdravio odluku Visokog predstavnika u BiH da konačno ispuni svoje obećanje o nametanju zakonskih odredbi zabrane negiranja genocida.
"Valentin Inzko sada može kao čovjek otići iz BiH. Ispoštovao je svoje obećanje dato majkama Srebrenice i time dao putokaz za budućnost u kojoj se neće vrijeđati osjećaji porodica žrtava. Ovo je civilizacijski korak za društvo u BiH", rekao je Duraković.
Prema mišljenju Durakovića jučer se mogao naslutiti ovakav Inzkov potez.
- On je jučer bio na mezaru Hatidže Mehmedović kojoj je obećao da će nametnuti zabranu negiranja genocida. Ta njegova posjeta je pokazala da se u njemu očigledno vodila unutrašnja borba u kojoj su prevagnule civilizacijske norme, smatra Duraković.
Lično, Duraković ne vjeruje da će, bar ne brzo, ova odluka nešto promijeniti u svijesti onih koji su činili genocid i koji ga negiraju. Za njega je najvažnije da će se od sada moći tužiti svako ko negira genocid uz konstataciju da će lično uvijek podnijeti krivičnu prijavu protiv svakoga ko to bude javno radio.
Turković: Inzkova odluka doprinijet će stabilizaciji i pomirenju
Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković ocijenila je da će odluka visokog predstavnika Valentina Inzka o zabrani negiranja genocida doprinijeti stabilizaciji i pomirenju, jer samo na istini i pravdi možemo graditi svjetliju budućnost.
Po njenim riječima, negiranje genocida i slavljenje ratnih zločina su jedna od najvećih prijetnji napretku Bosne i Hercegovine i cijele regije.
- Odluka će omogućiti da generacije odrastaju sa svjesnošću o istini, što je u najboljem interesu svih u Bosni i Hercegovini i cijeloj regiji. Vjerujem da će nam ovo otvoriti vrata da se još snažnije okrenemo politikama i aktivnostima koje će poboljšati živote svih građana Bosni i Hercegovini - zaključila je Turković.
Đonlagić: Dugo se u BiH tolerisalo negiranje zločina genocida
Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Dženan Đonlagić (Demokratska fronta) izjavio je danas da pozdravlja odluku odlazećeg visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka, koji je nametnuo dopune Krivičnog zakona BiH kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida.
Đonlagić cijeni da je ovo civilizacijska odluka i da je ispravna.
Po njegovim riječima, dugo se u BiH tolerisalo negiranje zločina genocida koji je dobio i svoj sudski epilog.
- Opštepoznata je činjenica da je Međunarodni sud u Hagu presudio zločin genocida u Srebrenici, dakle na teritoriji BiH i ono što je sada odluka visokog predstavnika je nešto što praktično sada BiH svrstava u zemlje civilizacijske tekovine - naveo je Đonlagić.
Prema tome, dodao je on, odluke visokog predstavnika su vrlo legalne, one su definirane u dejtonskom Ustavu BiH, Ured visokog predstavnika je ustavna kategorija dejtonskog Ustava BiH.
- Sada to praktično znači da u BiH imamo na snazi zakon o zabrani negiranja genocida, odnosno da se negiranje zločina genocida kriminalizira kroz Krivični zakon BiH kao krivično djelo - kazao je Đonlagić.
U SBB-u obradovani odlukom visokog predstavnika
Reagirali su i iz Saveza za bolju budućnost. Ističu, obradovani su odlukom visokog predstavnika, koju su građani BiH i žrtve očekivali i mnogo ranije. Očekuju, ističu, da će proraditi svijest kod svih političara u BiH, koji su godinama sprečavali usvajanje zakona o negiranju genocida, te da će izmjene Krivičnog zakona koje je nametnuo OHR biti potvrđene i u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Naša stranka: Zabrana negiranja genocida je civilizacijsko pitanje
Naša stranka pozdravlja Odluku Visokog predstavnika da nametne zabranu negiranja genocida kroz izmjene i dopune Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.
Ovaj zakon nije samo civilizacijska obaveza, već u zemlji poput Bosne i Hercegovine predstavlja neophodan segment za pomirenje i ozdravljenje društva u cjelini, ali i za dugoročnu stabilnost i naše zemlje i regiona, saopćeno je iz Naše stranke.
Naša stranka posebno pozdravlja širok opseg ovog zakona, kojim je sada zabranjeno negiranje genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti koji su kao takvi označeni pravosnažnim presudama Nirnberškog tribunala, Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog krivičnog suda ili bilo kojeg suda u Bosni i Hercegovini, kada takvo djelo može dovesti ne samo do nasilja, već i do mržnje protiv neke grupe ili njenih članova.
Šta više, zabrana nazivanja ulica, škola, trgova, parkova i drugih javnih površina po osobama osuđenim za genocid, ratne zločine ili zločine protiv čovječnosti je u potpunosti u skladu sa brojnim inicijativama i proklamovanim principima Naše stranke, te će dodatno pomoći procesu pomirenja u Bosni i Hercegovini, stoji u saopćenju.
Iz Naše stranke navode da je žalosno da je četvrt vijeka nakon Daytonskog sporazuma i nakon desetina pravosnažnih presuda bilo neophodno nametanje ovakvog zakona, umjesto da je isti usvojen jednoglasno u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine. Napominju da to istovremeno potvrđuje neophodnost dalje prisutnosti OHR-a u našoj zemlji, kao ključnog faktora stabilnosti.
federalna.ba