videoprilog Adise Alić (Dnevnik 2)

Privrednici u SBK-u pozivaju na dodatne mjere zaštite domaće proizvodnje

Nakon što su zbog pandemije pretrpjeli velike gubitke, u travničkoj firmi za proizvodnju stolarije koja upošljava više od 100 radnika, s godišnjim prihodom od 11 miliona maraka i više od 80 posto izvoza na svjetsko tržište, suočavaju se s novim problemima. Uz nedostatak furnira sa ukrajinskog tržišta, otežan transport i poskupljenje sirovina nekim drvoprerađivačima već ugrožava poslovanje.

„Nama je, uz konstantan rast cijena sirovina i repromaterijala, također velik problem mogućnost njihovog dobivanja. Tu država nije nimalo zaštitila domaće proizvođače da bi stavila zabrane izvoza drveta“, ističe Sanda Topalović Brekalo, direktorica firme drvne industrije.

Uz drvnu i tekstilnu, Srednjobosanski kanton je izvoznik metalske, te proizvoda farmaceutske industrije. Iako izvoz orijentiran uglavnom na zapadnoevropsko, te tržište Bliskog Istoka zasad nije ugrožen, zbog problema u snabdijevanju sirovinama mnogi će, kažu, da bi opstali, biti primorani podići cijene svojih proizvoda.

„Treba znati da je Ukrajina jedan od većih proizvođača čelika. Upravo u dijelu u kojem se sada vode borbe su smještene željezare. Mnogi ljudi su uplatili prije ovih sukoba značajne količine, sad nemaju ni novca niti imaju čelika“, priča Šaban Rizvić, član UO Udruženja poslodavaca SBK-a.

Zbog zatvaranja zemalja okruženja za izvoz žitarica, nadležni u SBK-u pozivaju poljoprivrednike da se oslone na vlastite snage. Da zasiju što više površina, a vlast najavljuje mjere podrške.

„Ministarstvo poljoprivrede radi programe proljetne sjetve, to nam je ključno“, poručuje Tahir Lendo, premijer SBK-a (SDA).

No, proizvođači mlijeka iz SBK-a, koji sa 4.000 muznih grla prednjače u Federaciji, sa strepnjom dočekuju svaki novi dan koji donosi sve veće cijene. Stoga, poljoprivrednici iz Pločari Polja nadomak Fojnice smanjuju proizvodnju poznatog krompira i mlijeka za otkup.

„Još se nikad nije desilo da je stočna hrana poskupjela za duplo, da je gorivo poskupjelo, a cijena naše sirovine mlijeka je ostala ista“, ističe poljoprivrednik Mustafa Hodžić.

„Država ne stoji iza nas - domaćih poljoprivrednika. Proizvodimo hranu i za sebe i za stoku. Ali trenutno uz ove cijene to će biti puno teže proizvest i ne vidiš u tom prosperitet“, dodaje poljoprivrednik Miralem Hodžić.

Uz sve probleme, kasni se, kažu, i s poticajima, zbog čega poljoprivreda postaje neisplativa. Petnaest miliona maraka Vlade Federacije za prošlu godinu, tvrde, nije implementirano. A obećanih 106 miliona podrške za ovu još čeka usvajanje budžeta.

„Prošle godine za samo devet mjeseci uvezli smo mesa preko 53 miliona tona. Mi nismo zaštićeni. Uništili smo sve poizvodnje osim mljekarstva. Došao je red na mljekarstvo, ako se ne poduzmu mjere, definitivno će se ugasiti“, upozorava Amir Bulut, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača mlijeka i mesa SBK-a.

Najavljeno ukidanje akciza na gorivo i smanjenje stopa PDV-a, kažu privrednici, put je za ublažavanje posljedica krize kojom su pogođeni. Pozivaju i na dodatne aktivnosti zaštite domaće proizvodnje, kako teret krize ne bi nosio najviše realni sektor, koji uostalom i puni budžet.

federalna.ba

SBK poljoprivrednici privrednici Proizvodnja domaća proizvodnja Ukrajina