Putin u posjeti Kini kako bi se potvrdile veze sa Rusijom
Ruski predsjednik Vladimir Putin dolazi danas u Kinu da se sastane sa liderom te zemlje Xi Jinpingom, manje od sedam dana od kada je američki predsjednik Donald Trump završio svoju posjetu Pekingu. Putin će biti u Kini danas i sutra a posjeta će vjerovatno biti pažljivo praćena pošto Peking nastoji da održi stabilne odnose sa SAD dok istovremeno čuva čvrste veze sa Rusijom.
Kremlj je saopštio da će Putin i Xi razgovarati o ekonomskoj saradnji dvije zemlje ali takođe i o "ključnim međunarodnim i regionalnim pitanjima". Posjeta se podudara sa 25. godišnjicom Kinesko-ruskog ugovora o prijateljstvu, iz 2001. godine. U video obraćanju pred posjetu Putin je rekao da su bilateralne veze "zaista na nivou bez presedana" i da taj odnos ima važnu ulogu globalno, javila je danas kineska novinska agencija Xinhua.
Nema "nikakve veze" između Trumpove posete Kini i Putinove posjete, rekao je pomoćnik ruskog predsjednika Juri Ušakov novinarima juče ukazujući da je put ruskog lidera planiran ranije, i da je dogovoren nekoliko dana pošto su Putin i Xi razgovarali putem video konferencije, 4. februara. "Trumpova posjeta bila je o stabilizovanju najvažnijeg svjetskog bilateralnog odnosa a u posjeti Putina se radi o ponovom uvjeravanju dugogodišnjeg strateškog partnera", rekao je Wang Zichen iz Centra za Kinu i globalizaciju, sa sjedištem u Pekingu. On je dodao da za Kinu ta dva puta nisu uzajamno isključiva.
Putin je posljednji put posjetio Kinu u septembru 2025. kada je prisustvovao godišnjem samitu Šangajske organizacije za saradnju u Tjandžinu, posmatrao vojnu paradu u čast 80. godišnjice kraja Drugog svjetskog rata i razgovorao sa predsjednikom Xijem. Tada je Xi nazvao svog kolegu "starim prijateljem" a Putin mu se obratio kao "dragom prijatelju". U Kini je izraz "stari prijatelj" vrlo rijedak diplomatski izraz koji koriste vlada i partija da opišu favorizovane strance.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u aprilu je posjetio Peking i sastao se sa Xijem, kada je opisao bilateralni odnos Rusije i Kine kao "dragocjen" u sadašnjem međunarodnom kontekstu. Xi je rekao da Kina i Rusija treba da jačaju stratešku saradnju, da brane svoje legitimne zajedničke interese i očuvaju jedinstvo zemalja globalnog juga. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je tokom vikenda da će Putin za vrijeme posjete takođe moći da dobije ažurirane informacije direktno i razmjeni stavove sa Kinom oko njenih razgovora sa SAD.
Tokom Trumpove posjete Xi je opisao odnos SAD i Kine kao najvažniji odnos u svijetu i da treba da gledaju na sebe kao na partnere a ne rivale.
federalna.ba/Beta