Publici dostupno digitalno izdanje Sexual Theatre festivala, četiri predstave besplatno online

Publici dostupno digitalno izdanje Sexual Theatre festivala, četiri predstave besplatno online
(Izvor: BNP Zenica)

Nakon uspješno završenog četvrtog izdanja Sexual Theatre festivala u Bosanskom narodnom pozorištu Zenica, ovaj jedinstveni projekat nastavlja da živi i u digitalnom prostoru. Od 17. oktobra do 17. novembra 2025., publika širom svijeta ima priliku da besplatno pogleda sve četiri festivalske predstave na web stranici bnp.ba/sexual-theatre:

"Ovo nije zemlja za žene" – tekst: Catia Faisco, režija: Laurent Berger

"Žive" – tekst: Aïcha Euzet, režija: Júlio Cerdeira

"Prelijep glas" – tekst: Nedžma Čizmo, režija: Minja Novaković

"Izađi i bori se?" – tekst: Stela Mišković, režija: Lajla Kaikčija

Digitalni festival ima za cilj da omogući širu dostupnost savremenih teatarskih sadržaja koji propituju rodne, seksualne i društvene norme, te afirmišu slobodu izraza i umjetničku hrabrost.

Publika će tokom mjesec dana imati priliku da besplatno gleda sve predstave festivala, koje se bave pitanjima feminizma, identiteta, slobode i društvenih granica. Osim samih izvedbi, projekat promoviše i vrijednosti društvene angažovanosti, ravnopravnosti spolova i vidljivosti različitih identiteta, čime Sexual Theatre ostaje prostor dijaloga i umjetničkog otpora.

Digitalno izdanje festivala podsjeća da teatar nije samo prostor izvođenja, već i prostor razumijevanja, solidarnosti i promjene, bez obzira gdje se nalazimo.

Sexual Theatre – Feminističko čitanje klasika prvi je međunarodni projekat koji vodi javna kulturna institucija u Bosni i Hercegovini, uz podršku Evropske unije i Kreativne Evrope.

Pored Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, partneri na projektu su: Faz Cultura Braga iz Portugala, Grad teatar Budva iz Crne Gore i Univerzitet Paul-Valéry Montpellier iz Francuske.

Cilj projekta je unaprijediti pozorišne teme i narative kroz feminističku interpretaciju nacionalnih klasika.

Projekat je obuhvatio šesnaest realizovanih aktivnosti, a rezultirao je s četiri nova dramska teksta, četiri nove međunarodne predstave i četiri nova pozorišna festivala.

Na kraju projekta je objavljena i knjiga koja je objedinila sve novonastale dramske tekstove i metodologiju njihovog nastanka.

Projekt "Sexual Theatre: Feminističko čitanje klasika" i u Kini

Nekoliko dana nakon završetka "Sexual Theatre festivala - Feminističko čitanje klasika", koje je Bosansko narodno pozorište Zenica organizovalo u saradnji sa Gradom Teatrom Budva, FAZ Kulturom Braga i Paul Valery Univerzitetom iz Montpelliera, direktor Miroljub Mijatović i izvršni producent - koordinator projekta Denis Krdžalić u Shanghaju (Kina) promovišu ovaj projekat unutar "5th Annual Conference of the Network of Silk Road Arts Festival" čiji je član Bosansko narodno pozorište Zenica već treću godinu.

Tako je jučer u okviru programa "Network Opportunities" govoreno o projektu, njegovim specifičnostima, segmentima i četiri predstave koje su nastale kao rezultat ovog projekta i saradnje unutar njega. Ovo predstavlja značajnu promociju i vidljivost svega onog što je Zeničko pozorište u proteklom periodu uradilo i na što je i ovaj put ponosno-navodi se u saopćenju BNP-ea Zenica. 

federalna.ba

 

Sexual Theatre