PSBiH: Opozicioni poslanici kritikovali predloženi budžet i hitnu proceduru
(Izvor: Fena)

PSBiH: Opozicioni poslanici kritikovali predloženi budžet i hitnu proceduru

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine obavio je raspravu o Prijedlogu zakona o Budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza BiH za 2023. godinu, po hitnom postupku.

Prije rasprave o predloženom budžetu, poslanicima se obratio ministar finansija i trezora BiH Zoran Tegeltija, koji je kazao da će ovaj okvir budžeta institucija BiH omogućiti nesmetano funkcioniranje svih institucija BiH u 2023. godini, kako sa stanovišta primanja zaposlenih tako sa stanovišta materijalnih troškova i jednog dijela kapitalnog, tehničkog i materijalnog opremanja.

Ocijenio je da će ovaj budžet dovesti do značajnog poboljšanja materijalnog položaja zaposlenih u institucijama.

Pozvao je poslanike da usvoje predloženi budžet, uz sve primjedbe koje postoje.

Podsjetio je da je Vijeće ministara BiH izabrano prije dva mjeseca, te da je najvažnije da se budžet usvoji do kraja prvog kvartala.

Kako je ranije saopćeno iz Vijeća ministara BiH, ukupni prihodi, primici i finansiranje institucija BiH u okviru budžeta za 2023. godinu iznose 1.315.400.000,00 KM, što je povećanje za 241,8 miliona KM u odnosu na budžet institucija BiH za 2022. godinu.

Prihodi od indirektnih poreza planirani su u iznosu 1.020.500.000,00 KM i povećani su za oko 155 miliona KM ili 18 posto u odnosu na budžet za 2022. godinu. Ostali izvori finansiranja su neporezni prihodi institucija BiH u iznosu 152.118.000,00 KM, namjenska sredstva za finansiranje institucija BiH u iznosu 692.000,00 KM, preneseni višak sredstava iz prethodne godine u iznosu 141.100.000,00 KM i primici od prodaje stalnih sredstava u iznosu 990.000,00 KM.

Ukupni rashodi institucija BiH iznose 1.315.400.000,00 KM i veći su za 23 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok servisiranje vanjskog duga BiH iznosi 1.245.966.362,00 KM, što je povećanje za 426.777.243,00 KM u odnosu na budžet iz prethodne godine. Tako ukupni rashodi institucija BiH i servisiranje vanjskog duga BiH u budžetu za 2023. godinu iznose 2.561.366.362,00 KM i veći su za 668.577.243,00 KM u odnosu na 2022. godinu.

Poslanik Šemsudin Mehmedović (SDA) je tokom diskusije kazao da je budžet najvažniji dokument u toku jedne fiskalne godine, koji umnogome opredjeljuje aktivnosti i politike Vijeća ministara u toku ove budžetske godine.

Osvrnuvši se na budžet za 2023. godinu, kazao je kako je očigledno da su nam međunarodne obaveze skoro dostigle ukupan budžet.

Po njegovim riječima, očigledno je "da nas je neko dobro zadužio i da ćemo ne samo mi nego i naši nasljednici imati posla da otplaćuju sve ove kredite koji su prispjeli na otplatu“.

On je ukazao i na to da zbog činjenice da je budžet predložen po hitnom postupku, poslanici nemaju priliku da intervenišu i poprave bilo šta u budžetu koji je predložen.

Smatra da je predloženi budžet pun nedostataka. Istaknuo je da u njemu nisu sadržane četiri strateške, ključne, stvari za BiH.

- Prvo, nedostaju u budžetu izdvajanja značajnih sredstava za opremanje Oružanih snaga BiH radi njihove interoperabilnosti sa snagama NATO-a, a radi ulaska BiH u NATO, iako je Predsjedništvo jednoglasno usvojilo strateški dokument koji se zove modernizacija Oružanih snaga u skladu sa Pregledom odbrane iz 2016. godine. Drugo, nedostaje strateški višegodišnji projekat u vezi osiguranja takozvanog integriteta izbornog procesa, odnosno zaštite integriteta - kazao je  Mehmedović.

Naveo je da nedostaje i izdvajanje sredstava za višegodišnje kapitalne projekte kupovine i opremanja zgrada za diplomatsko-konzularna predstavništva, kako bi prestali plaćati skupe zakupnine u inostranstvu, te omogućili bolji i efikasniji rad DKP mreže.

Smatra i da nedostaju višegodišnji kapitalni projekti izgradnje i kupovine zgrada za smještaj institucija BiH, "jer i pored toliko imovine BiH neke institucije i dalje plaćaju ogromne zakupnine“.

Kazao je da neće podržati predloženi budžet institucija BiH za 2023. godinu, jer poslanici nemaju mogućnost ni da poprave ovaj dokument.

Poslanica Mira Pekić (PDP) kazala je da rashodi institucija BiH uporno rastu iz godine u godinu. Napomenula je da je ove godine predviđeno u budžetu milijardu i 300 miliona KM za rashode institucija BiH.

- Budžet koji je pred nama predviđa i u sebi sadrži i sredstva za plaće izabranih zvaničnika, odnosno funkcionera po osnovici od 600 KM. Zato nije dobro što je ovaj zakon predložen po hitnom postupku. Ne može se ništa mijenjati - navela je Pekić.

Kazala da poslanici PDP-a i SDS-a neće podržati hitno usvajanje budžeta.

Poslanik Jasmin Emrić (NES – Za nove generacije) je poručio da je i on protiv hitnog usvajanja važnog dokumenta kakav je budžet.

Osvrnuo se na izjavu ministra finansija da bi budžet trebalo usvojiti do kraja ovog mjeseca, te mu je postavio pitanje šta su do sada radili, zašto nije pravovremeno dostavljen budžet u zakonodavni postupak u skladu s budžetskim kalendarom.

- Da ste ga pravovremeno dostavili, ne bi ga danas usvajali u hitnom postupku – kazao je Emrić.

Poslanici su obavili raspravu o predloženom budžetu, a nakon kraće pauze će se izjasniti i o njemu i o prijedlogu izmjena Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, koje je predložilo Predsjedništvo BiH.

federalna.ba/Fena

PSBiH Predstavnički dom