PSBiH: Komisija podržala principe Prijedloga zakona o moru

PSBiH: Komisija podržala principe Prijedloga zakona o moru

Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine podržala je principe Prijedloga zakona o moru, čiji je predlagač Klub poslanika Stranke demokratske akcije.

Član Komisije Šemsudin Mehmedović (SDA) je, uime predlagača, kazao da su ovaj zakon predložili s obzirom da ova problematika nije uređena zakonom.

Navodeći razloge za donošenje ovog zakona, podsjetio je da je BiH obalna država i svojim teritorijem izlazi na Jadransko more u prostoru Neumskog i Malostonskog zaljeva i ima dužinu svoje obale oko 25,8 kilometara. 

- Suverenitet obalne države prostire se na njene unutarnje morske vode, njeno teritorijalno more te na zračni prostor iznad njih, na dno i podmorje tih morskih prostora. Prava suverenih država na kopnu, u zraku i na moru su jasno i precizno utvrđena konvencijama Ujedinjenih nacija - naveo je Mehmedović.   

Dodao je da je Klub poslanika SDA predložio ovo zakonsko rješenje, na temelju iskustava drugih država i na temelju sličnih zakonskih rješenja naših susjeda. 

- Nemamo ambicija da je to idealno rješenje, ali imamo ambicija da se započne proces uređivanja ove oblasti na zakonit način - kazao je Mehmedović. 

Član Komisije Jasmin Emrić (NES - Za nove generacije) je kazao kako se dugo vodi rasprava, te da je bilo ranije inicijativa, poslaničkih pitanja u vezi zaštite suverenih prava BiH na moru.

Podsjetio je da je 2017. godine usvojena Deklaracija kojom su, između ostalog, zaduženi Vijeće ministara i nadležno ministarstvo da izrade poseban zakon o moru, kako bi se zaštitila suverena prava BiH na moru.

Emrić je napomenuo da je BiH potpisnica i članica Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora i to od 12. januara 1994. godine.

Kaže kako je važno da BiH usvoji poseban zakon o moru, "gdje ćemo tražiti da, u skladu sa Konvencijom Ujedinjenih naroda o pravu mora, ostvarimo puni suverenitet i teritorijalni integritet na moru kojeg imamo i da ostvarimo slobodan pristup otvorenom moru, jer to nam pripada po Konvenciji".

Emrić smatra da se predloženi zakon o moru, ako ima manjkavosti, može i amandmanskim djelovanjem popravljati i urediti, ali da je suština u tome da BiH konačno mora poduzeti aktivnosti da bi, kao obalna država, ostvarila pristup i pravo ka otvorenom moru.

Komisija za saobraćaj i komunikacije je podržala i prinicipe Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, čiji je predlagač Klub poslanika Demokratske fronte.

Predložena je izmjena odredbe po kojoj posebnim znakom mogu biti obilježena i vozila u kojima se za vrijeme prevoženja nalaze osobe sa stepenom invaliditeta 100 posto, na način da se ova odredba odnosi na osobe sa stepenom invaliditeta 80 posto i više.

Poslanik Vlatko Glavaš (Demokratska fronta) je uime predlagača, kazao da u susjednim državama osobe sa manjim stepenom invalidnosti od 100 posto imaju pravo na znak pristupačnosti, bez obzira da li postoji oštećenje ekstremiteta.

- Na primjer, u Hrvatskoj je stepen 80 posto i više, u Crnoj Gori 80 posto i više, dok je u Srbiji 70 posto i više. Jasno je da će građani navedenih država iz regiona imati mogućnost parkiranja svojih vozila na označenim parking mjestima i u BiH, dok građani BiH sa invaliditetom ispod 100 posto nemaju tu mogućnost u vlastitoj državi - pojasnio je Glavaš.

Komisija je usvojila zaključak u vezi s Informacijom Ministarstva komunikacija i prometa BiH o dodjeli poslova u oblastima homologacije vozila, dijelova, uređaja i opreme vozila, certificiranja vozila, stručnog osposobljavanja upravitelja prevoza i vozača u međunarodnom drumskom prevozu, usklađivanju međunarodnih i međuentitetskih redova vožnje i izdavanju međunarodnih vozačkih dozvola.

Zaključkom se od Ministarstva komunikacija i prometa BiH traži da u roku od 15 dana Komisiji dostavi novu i potpunu informaciju o prenosu javnih ovlaštenja iz svih oblasti koje je realiziralo Ministarstvo i koja će sadržavati sve tražene podatke navedene u zaključku Komisije sa 2. sjednice.

federalna.ba/Fena

PSBiH