Protiv zaborava: Film Sulejmana Mulaomerovića o ratnom Goraždu prikazan u Zenici

videoprilog Ajle Sokolović (Federacija danas)

Kako sačuvati istinu o ratnim stradanjima od zaborava? Jedan od odgovora daje dokumentarni film 'Koliko je visoko nebo' koji kroz potresna svjedočenja građana Goražda donosi priču o životu u ratu. Film ratnog snimatelja Sulejmana Mulaomerovića prikazan je u Gradskoj biblioteci Zenice, u organizaciji Udruženja Baton s ciljem njegovanja kulture sjećanja u vremenu kada nam je više nego ikad potrebno. 

Dokumentarni film 'Koliko je visoko nebo' donosi autentična svjedočenja stanovnika Goražda koji su preživjeli ratna dešavanja. Sniman u vrijeme kada je život bio sveden na borbu za opstanak, film kroz originalne kadrove i ispovijesti svjedoka bilježi događaje iz 1993. godine.

„Otužne scene, jedan masakr, svaki objekat skoro je gorio, oni su tad Goražde gađali, ako se ovi dečki razumiju, sa osamdesetdvojkom granatom. Oni nisu imali hljeba, brašna, soli, šećera, ulja, oni to nisu imali pa su oni pješke išli u Goražde, odnosno na Grebak“, kazao je Mulaomerović.

Mulaomerović je kamerom zabilježio svakodnevnicu ljudi, koji su, uprkos granatiranju, gladi i neizvjesnosti, nastojali sačuvati nadu. Kaže da je tada bilo teško razmišljati o tome da nastaje dokument historije, ali danas upravo ti snimci predstavljaju vrijedno svjedočanstvo.

„Vi sad kad dođete tamo u Goražde, Drina teče, a oni nisu imali pitke vode, nisu imali izvora, to im je pomogao jedan inžinjer iz Sarajeva, ni struje nisu imali, bili su i bez plina, naravno“, dodaje on. 

Posebnu težinu filmu daju ispovijesti ljudi koji su rat preživjeli. Svjedoče o gubicima, strahu i svakodnevnim izazovima, ali i o međusobnoj solidarnosti koja je mnogima pomogla da izdrže najteže trenutke.

„Jako je bilo puno stradanja, neviđene patnje i preteško je da bih vam mogla reći da sam gledala strijeljanja. Prvi ljekari koji su ušli preko Grepka su vaši ljekari iz Zenice, noć prije mog ranjavanja ušla je ekipa sa doktorom Ibrahimom Cerom, Hodžić Harunom bile su dvije medicinske sestre“, govori Sabaheta Ćutuk, svjedokinja u filmu.

Dokumentarni zapisi poput ovog imaju višestruki značaj. Osim što čuvaju lična svjedočanstva, predstavljaju vrijedan historijski izvor posebno u vremenu kada je važno činjenice sačuvati od zaborava i različitih interpretacija.

„Da još bolje čuvamo našu domovinu, naša evolucija je vraćanje sjećanja i da je pojačamo kod naše djece još većom brigom za našu domovinu“, poručio je Amir Ismić, predsjednik Udruženja Baton Zenica.

Projekcijom filma u Zenici publici je još jednom ukazano na važnost njegovanja kulture sjećanja. Jer, dok postoje sačuvana svjedočanstva i ljudi koji su spremni da ih prenose, ostaje prilika za buduće generacije da razumiju cijenu mira i značaj očuvanja istine.

federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Zenica