videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Federacija danas)

Protest u Bijeljini zbog nelegalne eksploatacije šljunka u slivu Drine i Bosne

Nekontrolisana eksploatacija šljunka utiče na gubitke desetine miliona KM prihoda u entitetskom i lokalnim budžetima, ugrožava životnu sredinu, devastira riblji fond, poljoprivredno zemljište i druge prirodne resurse. Uličnom akcijom pod nazivom "Da li su nam rijeke krive", neformalne grupe građana, mirnim protestnim okupljanjem u Bijeljini, upozorile su  na nelegalnu eksploataciju šljunka u slivu rijeka Drine i Bosne. 

Stanje na rijekama je alarmantno. Svakodnevno  kamione tovare  šljunkom, devastiraju korito  i priobalje rijeke, uništavaju životnu sredinu i puteve. 

"Upropastiše nam rijeke, onako našu lijepu Drinu upropastiše. Povadiše šljunak, izroviše, napraviše bare, napraviše katastrofu. To treba pod hitno zabraniti i sve kazniti, jer to je sve nelegalno što su otvorili, te šljunkare su sve nelegalne", ističe Milka Tomić.

Građani Bijeljine i Zvornika ranije su se često obraćali Centru civilnih inicijativa i neformalnim građanskim grupama sa apelima za pomoć i pritužbama na nelegalnu eksploataciju šljunka, zbog koje dolazi do plavljenja. 

"Posljedice smo imali, nažalost, prilike svi da vidimo u kompletnoj BiH i RS, kada su bile katastrofalne poplave 2010. i 2014. Korito Drine u Zvorniku i naseljenim područjima je totalno devastirano, rijeka Drina se komotno izliva i plavi poljoprivredno zemljište a nekada i kuće", kaže Dušan Aćimović, predstavnik NGG stop nelegalnim šljunkara na rijeci Drini u Zvorniku. 

Na području Bijeljine i Zvornika postoje svega dvije legalne šljunkare. Od 108 izvršenih kontrola republička inspekcija podnijela je 104 prijave.  

Neformalne grupe građana do sada su podnijele 12 prijava policijskoj upravi Doboj, kao i četiri u Zvorniku. Na redu je i Bijeljina. 

"I onda ćemo krenuti u ono što već radimo na drugim područjima, sa prijavama policijskoj upravi Bijeljina, Okružnom tužilaštvu, JU Vode Srpske, Republičkoj upravi za inspekcijske poslove i na sve načine ćemo nastojati da, ako ne možemo da suzbijemo potpuno, onda bar da umanjimo nezakonite te radnje", rekao je Ljubinko Đurić, koordinator CCI-ja. 

Službenici Policijske uprave Doboj su na rijeci Bosni utvrdili nelegalnu eksploataciju šljunka, vrijednog više od dva miliona maraka, tvrde učesnici kampanje, koji ističu da nisu zadovoljni reakcijom nadležnih. 

federalna.ba

šljunak nelegalna eksploatacija protesti