Proljeće u Buybooku
April je tradicionalno mjesec knjige. Ipak, kako je pandemija onemogućila održavanje sajmova i različitih književnih smotri, izdavači se okreću, uglavnom, online promociji svoje bogate književne produkcije. Sedmodnevna manifestacija Proljeće u Buybooku, ipak, preferira živi susret s pisanom riječi, ugošćujući već šestu godinu zaredom svoje čitatelje u prostoru poznate sarajevske knjižare.
Svako ko u svijetu književnosti traži potvrdu vlastitog promišljanja i pogleda na svijet, uživat će na jednom mjestu u raskošnoj ponudi najrelevantnijih naslova iz domaće i svjetske produkcije. Epidemiološke mjere se podrazumijevaju, kao i stručna pomoć u odabiru omiljenog autora ili preporuke za neko novo otkriće, uz opušteni razgovor i naravno primamljive popuste na uobičajene cijene.
“Od domaćih autora posebno izdvajamo roman Medihe Šehidić Kapija, čija je predhodna knjiga Brodska cesta b.b. doživjela nekoliko izdanja, zatim reizdanje knjige Uhvati zeca Lane Bstašić, dobitnice Evropske književne nagrade, njena zbirka priča Mliječni zubi te knjiga priča Vrijeme sada Semezdina Mehemdinovića”, nabraja Ena Hasečić, urednica u IK Buybook.
Uz nove romane koji upotpunjuju bogatu i kvalitetnu produkciju regije, ovdje je moguće čitati i svjetske književne zvijezde, poput Amerikanke Elizabet Gilbert ili nizozemske dobitnice rošlogodišnje Bukerove nagrade Marike Lukas Rejnfeld. Važnost prevodilaštva ilustruje i knjiga Zemlja drugih, francuske spisateljice Lejle Slimani, kao dio kapitalnog Buybookovog projekta - 100 godina evropske književnosti u 10 knjiga.
“Svakako da je važno insistirati na domaćim prijevodima, s obzirom na to da je jezik jedna stvar koja je dio našeg identiteta. Ljudi nam mogu uvijek prići, pitati nas za savjet, uporediti ono što inače vole čitati sa novim što imamo u ponudi”, dodaje Ida Hamidović, urednica u IK Buybook.
Kultura čitanja izgrađuje osobno obrazovanje i otvara prostor slobode. Zato nam je potrebno izdavaštvo, koje i sa 17-postotnim PDV-om na knjigu, ipak opstaje, kao kontrapunkt općem marginaliziranju umjetnosti i kulture.
federalna.ba