Privrednici i dalje čekaju ukidanje akciza na sirovine za proizvodnju dezinfekcijskih sredstava
Bezmalo je pa godina dana od pandemije izazvane virusom COVID-19 koja je u Bosni i Hercegovini potrošena na puku statistiku broja zaraženih i preminulih, te preporuke za distancu, maske i dezinfekciju. Isto toliko vremena federalno udruženje privrednika čeka pozitivan odgovor na zahtjev za ukidanje akciza na sirovine za proizvodnju dezinfekcijskih sredstava. Uzalud.
Proglašenjem pandemije virusa COVID-19 dezinfekciona sredstva u cijelom su svijetu postala strateški proizvod pa su zemlje u okruženju brzo reagirale ukidajući akcize na sirovine za proizvodnju ovih sredstava.
„Alkohol je postao zlato. Sve države koje su bile inače proizvođači zatvorili su i prvo se namirivale potrebe domaćeg tržišta. Praktično i uvoz alkohola je bio ograničen, odnosno u potpunosti onemogućen“, kaže Sanjin Kotlica, direktor firme Pharmamed Travnik.
Bosanskohercegovački proizvođači, nažalost, kako tada tako i danas, prepušteni su sami sebi, a od njih se očekuje povećana proizvodnja i snabdijevanje stanovništva da bi se zaštitilo od virusa i poštovalo preporuke kriznih štabova. Reagirali su zahtjevom za ukidanje akciza. I još čekaju pozitivan odgovor, a do tada na svaki litar uvezenog alkohola za proizvodnju dezinfekcionih sredstava plate 15 maraka akcize.
„Povrat te akcize je strašno upitan i vrlo težak, neizvjestan. U te avanture, zbog našeg položaja, mi se ne upuštamo jer ova firma trebala bi od 2-3 miliona da digne kredita da bi ih plasirali u akcize“, ističe Salem Ekmeščić, vlasnik firme EZ Busovača.
„To traje, kad pogledate 60 dana, u tih 60 dana svaki privredni subjekt mora imati osigurana obrtna sredstva kako bi mogao podnijeti taj teret“, pojašnjava Kotlica.
U Upravi za indirektno oporezivanje, koja je za donošenje privremene mjere za oslobađanje akcize na alkohol koji se koristi za proizvodnju dezinfekcionih i sredstava za održavanje higijene, trebala izraditi izmjene i dopune Zakona o akcizama, uputili su nas na Upravni odbor. U pismenom odgovoru, između ostalog, kažu da je krajem juna prošle godine od Uprave za indirekno oporezivanje zatraženo da predloži rješenje o kojem bi se UO izjasnio.
„Na adresu UO UINO u međuvremenu nisu stigle dodatne inicijative za izmjene ovog zakona, niti je dostavljen prijedlog izmjena i dopuna Zakona o akcizama u BiH koje se odnose na alkohol“, navela je Nataša Krsman, šefica Odsjeka za protokol, informiranje i prevođenje UIOBiH.
Dok čekaju izmjenu legistlative i reakciju države kojom bi uz snabdijevanje stanovništva dovoljnim količinama dezinfekcijskih sredstava po povoljnim cijenama bili stvoreni preduvjeti za proširenje proizvodnje i nova zapošljavanja, privrednici ne kriju razočarenje.
„Ako nisu mogli obezbijediti vakcine, mogli su ove uslove obezbijediti za građane“, dodaje Ekmeščić.
Mogli su, ali nisu. Valjda se, umjesto bavljenja privredom, lakše slikati sa doniranim sredstvima. Za to ne treba baš nekog truda, a ni obraza.
federalna.ba