"Prijetnja bombom" na letu Turkish Airlinesa za Barcelonu
Sigurnosni protokoli aktivirani su nakon što je na letu Turkish Airlinesa iz Istanbula za Barcelonu zaprimljena „prijetnja bombom“, saopćila je aviokompanija u četvrtak, dodajući da se nakon sigurnog slijetanja aviona provode provjere, dok aerodrom nastavlja s normalnim radom.
Yahya Ustun, viši potpredsjednik za komunikacije Turkish Airlinesa, naveo je na društvenoj mreži X sa sjedištem u SAD-u da je „tokom prilaza Barceloni na letu TK1853 iz Istanbula otkriveno da je jedan putnik uspostavio internet pristupnu tačku u avionu i nazvao mrežu imenom koje je sadržavalo prijetnju bombom“.
„Neophodne procedure odmah su pokrenute u okviru sigurnosti leta“, dodao je Ustun.
On je istakao da se, nakon sigurnog slijetanja aviona, provjere provode od strane španskih vlasti, te da se cijeli proces odvija „u skladu s međunarodnim pravilima sigurnosti civilnog vazduhoplovstva“.
Španski aerodromski operater Aena saopćio je da se operacije na aerodromu Josep Tarradellas Barcelona-El Prat odvijaju „normalno“.
ℹ️ El Aeropuerto Josep Tarradellas #Barcelona-#ElPrat está operando con total normalidad.
— Aena (@aena) January 15, 2026
👉 A causa de una amenaza en un vuelo se han activado los protocolos y las Fuerzas de Seguridad están evaluando la situación. pic.twitter.com/vHLLCtZTbV
Aena je također navela na mreži X da aerodrom „funkcioniše u potpunosti normalno“, dodajući da su „zbog prijetnje na jednom letu aktivirani protokoli, a sigurnosne snage procjenjuju situaciju“.
federalna.ba/AA