Prihvatilište u Sarajevu kao spas posebno u vrijeme niskih temperatura
Prihvatilište Gerontološkog centra u Sarajevu spas je za mnoge posebno u vrijeme niskih temperatura zraka, a korisnici njihovih usluga odlaze ali im se često i vraćaju.
Šefica socijalne službe Edisa Kanlić kazala je Feni da su, s obzirom na trenutne minuse, očekivali i veću zainteresiranost za smještaj u prihvatilištu te naglašava da imaju još slobodnih kapaciteta. Taj postupak ide preko službi za socijalni rad ili eventualno u noćnim satima te osobe dovode iz nadležne policijske stanice, uz prisustvo dežurnog socijalnog radnika i uz službeni zapisnik.
- Pretežno su to osobe u stanju potrebe i osobe koje se vraćaju sa bolničkog liječenja a kući nemaju nikoga ko bi o njima brinuo. U prihvatilištu im pružamo standardne usluge poput zdravstvene, servisne, socijalne, a najbitnije je da su na suhom, toplom i da imaju redovne obroke - kazala je.
Po pravilu, boravak ne bi trebalo da budu duži od mjesec dana, ali kako se radi o jedinom prihvatilištu na području Kantona Sarajevo korisnici često ostaju i duže, pogotovo kad je vani hladno i niske temperature zraka.
- Imamo jednog korisnika prihvatilišta koji je tu već osam godina, njegov status nije riješio centar za socijalni rad. Obično se zadržavaju u prihvatilištu sve dok nadležni centar za socijalni rad za njih ne pronađe neki drugi smještaj ili eventualno kod nas u trajni domski smještaj - kazala je.
Prihvatilište Gerontološkog centra smješteno je u dijelu prizemlja glavnog objekta u Nedžarićima. Usluge su iste, a i smještajni kapaciteti su uglavnom isti (20-25 mjesta).
- Korisnici prihvatilišta i domskog smještaja moraju imati barem antigenski test prilikom prijema, ako ne PCR. Međutim, korisnici prihvatilišta uglavnom nisu vakcinirani i nakon prijema moraju biti u izolaciji najmanje 14 dana. Ograničeni smo kapacitetima, ali se snalazimo. Uglavnom, nikoga ne vraćamo - naglasila je.
Montažni objekt, koji je ranije korišten za prihvatilište, u vrijeme pandemije koristi se za potrebe izolacije (za osobe sa povišenom tjelesnom temperaturom) i karantin (pozitivni na Covid-19), a trenutno je deset korisnika domskog smještaja pozitivno na Covid - 19.
Usluge prihvata, privremenog smještaja, ishrane i higijenske obrade u tom prihvatilištu pružaju se tokom cijele godine. Prijem korisnika vrši se putem službi socijalne zaštite KS, koja podnosi zahtjev za smještaj osobe koja se iz bilo kojeg razloga našla u stanju socijalne pomoći. I službenici policijskih uprava KS-a, nakon što zateknu osobu na ulici, u skitnji ili sličnoj situaciji, kontaktiraju socijalnog radnika nakon čega je odvode u prihvatilište, uz službenu zabilješku.
Pomoć pružaju i komšije ili prijatelji koji su uglavnom informirani o stanju osoba bez adekvatnog smještaja i obavještavaju centre za socijalni rad. Mnogi od korisnika usluga odlaze ali se i vraćaju u prihvatilišta, uglavnom su to oni koji se ne snalaze i ne uspijevaju da samostalno žive.
federalna.ba/Fena