Sindikat radnika u zdravstvu KS upozorava na alarmantne probleme u zdravstvu
Sindikat radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo upozorio je na alarmantne probleme u Gerontološkom centru i pozvao Vladu KS da hitno omogući zapošljavanje dovoljnog broja radnika. Slična situacija je i u Kliničkom centru, domovima zdravlja te drugim ustanovama, saopštili su na današnjoj press-konferenciji . U Sindikatu tvrde da se namjerno urušavaju javne zdravstvene ustanove zbog pogodovanja interesnim grupama koje otvaraju privatne zdravstvene ustanove.
Gerontološki centar Sarajevo je ustanova socijalne zaštite koja starim, hronično oboljelim i invalidnim osobama, prvenstveno pruža zdravstvenu zaštitu. Broji 360 korisnika, većinom nepokretnih kojima treba stalna njega, a s kojima tokom noći ostaju samo dvije medicinske sestre, upozorila je predsjednica Sindikalne organizacije Gerontološkog centra Edina Bahtanović:
„180 korisnika je samo u peleni, a dvije sestre ostaju s njima tokom noći. Koliko god da se mi trudimo, a trudimo se i uspijevamo, kako, mi najbolje znamo, da presvučemo 180 korisnika, da napunimo terapiju za sutradan, da nahranimo navečer, da pružamo druge usluge. U slučaju da nekome pozli, mi zovemo Hitnu pomoć, s kojom jedna sestra mora ići, a jedna ostaje na cijelome Domu.“
Ova kantonalna javna ustanova, trenutno upošljava 18 medicinskih sestara, a po sistematizaciji bi ih trebalo biti 35, te 17 njegovateljica od predviđenih 41. Ljekara nemaju godinama.
„Jedna njegovateljica opslužuje po 3 sprata u toku dana, ima od 35 do 40 presvlačenja, a dnevno mora okupati 15 osoba, minimalno. Mi doktora nemamo već godinama. Doktorica dolazi jednom sedmično, radi koliko može, daje sve od sebe, ali to je nedovoljno za ovoliki broj oboljelih.“
Slična situacija je i u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, domovima zdravlja te drugim ustanovama koji se također suočavaju sa brojnim problemima, prvenstveno s nedostatkom kadra i osnovnih tehničkih uvjeta za rad. Jasmin Avdović, predsjednik Sindikalne organizacije Dom zdravlja Kantona Sarajevo:
„Manjak kadra, u opremu se ne ulaže, sistemski i ciljano se urušava javno zdravstvo da bi svi mi poželjeli da odemo privatniku. Ako ćemo biti konkurentni sa privatnikom i trebamo biti, ne možete vi koji ste meni osnivač pucati u koljeno i reći hajde sad trči.“
Predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo Senad Sadiković kaže da na računu Zavoda zdravstvenog osiguranja ima više od 80 miliona KM koje ne žele utrošiti za nabavku opreme i zapošljavanja potrebnog kadra:
„Ima veoma puno problema na šta Sindikat konstantno skreće pažnju, a to je nedostatak kadra u KCUS-u te nepravilnosti u Domu zdravlja.“
Iz Sindikata tvrde da se namjerno urušavaju javne zdravstvene ustanove zbog pogodovanja interesnim grupama koje otvaraju privatne zdravstvene ustanove.