videoprilog Branke Dakić (Federacija danas)

Prihodi od koncesija: Brojni organi nisu dostavili podatke

Prema izvještaju o izvršenju budžeta svih nivoa vlasti, u Bosni i Hercegovini  u protekloj godini naplaćeno je oko 125 miliona maraka prihoda od koncesija i ti prihodi manji su za tri miliona maraka u odnosu na 2021. godinu, podaci su Transparency Internationala BiH. Ovo su podaci o 735 koncesija i 528 koncesionara, a brojni organi su dostavili nepotpune podatke ili ih uopće nisu dostavili, kažu u ovoj organizaciji.

Iako se u Bosni i Hercegovini eksploatišu brojni prirodni resursi, udio ovih prihoda u ukupnim tekućim prihodima je svega 0,9 odsto. Razlog tome je to što većina organa vlasti nema uspostavljene registre koncesija, te odbijaju dostaviti podatke o naplati i dugovima koncesionara, kažu u Transparency Internationalu BiH. Zbog brojnih neregularnosti podnijeli su prijave nadležnom tužilaštvu i inspekcijama.

„Podnijeli smo krivičnu prijavu protiv odgovornih u Vladi Srednjobosanskog kantona, koji su propustili da naplate 1,7 miliona maraka potraživanja od koncesija. Iako brojni koncesionari nisu plaćali svoje obaveze, nadležno ministarstvo nije pokretalo procedure za raskid ugovora, dok Ministarstvo finansija nije aktiviralo mjenice“, kaže Srđan Traljić, portparol Transparency Internationala BiH.

Dok brojni koncesionari gomilaju dugove, vlast krije podatke, upozoravaju u Transparency Internationalu BiH. Smatraju da je neophodna reforma u ovoj oblasti i usklađivanje zakonskih okvira na svim nivoima vlasti.

Kako ističe Aleksandra Martinović, članica Upravnog odbora Transparency Internationala BiH, potreban je državni zakon o koncesijama, koji svi ostali treba da prate: „Već nekoliko godina se govori o potrebi njihovim izmjena, bile su formirane i radne grupe. Taj proces treba iznijeti do kraja i omogućiti minimalno usklađivanje entitetskih propisa“.

„Možemo reći da su podaci o koncesijama uglavnom nedostupni javnosti. Sam proces dodjele koncesije i kontrole je netransparentan. Zakonski okvir je kompleksan, nadležnosti su često podijeljene između samih institucija, što onemogućava efikasno praćenje naplate i kontrolu“, navodi Aleksa Vučen, saradnik za digitalni sadržaj u Transparency Internationalu BiH.

U Transparency Internationalu BiH navode da se najveći dio koncesija dodjeljuje u oblasti mineralnih sirovina, te da se često eksploatišu prirodni resursi bez koncesione naknade. Zato smatraju da je neophodno javnosti omogućiti praćenje stanja u oblasti dodjele koncesija.

federalna.ba

koncesije zakon o koncesiji Transparency International Transparency International BiH
Transparency International BiH Srpska Open
0 01.04.2024 16:49
Srđan Blagovčanin Transparency International BiH Zakon o sprečavanju sukoba interesa
0 03.03.2024 09:21
korupcija Transparency International BiH Transparency International Federalni radio indeks korupcije
0 30.01.2024 17:43
BiH korupcija Transparency International
0 30.01.2024 11:50
Transparency International BiH Izborni zakon Izborni zakon BiH
0 29.01.2024 22:34