Priča o ženi koja je na kamili putovala sedam sati kako bi se porodila
(Izvor: SADAM ALOLOFY/UNFPA)

Priča o ženi koja je na kamili putovala sedam sati kako bi se porodila

Kada su Monine kontrakcije nastupile, kamila je postala njen spas.19-godišnja Mona očekivala je da će putovanje do bolnice vrhom stjenovitih planina i dužine 40 km trajati četiri sata. Ali bez puteva - uz porođajne bolove i po lošem vremenu - umjesto toga trebalo joj je sedam sati.

"Sa svakim korakom koji bi kamila napravila, ja sam bila rastrgana", rekla je. Kada kamila nije mogla dalje, Mona je sjahala i sa suprugom pješke prešla zadnji dio svog putovanja.

U sjeverozapadnoj jemenskoj provinciji Mahweet, bolnica Bani Saad jedina je preživjela zdravstvena ustanova za hiljade žena. Iz Monine kuće, iz sela Al-Maaqara, do objekta se može doći samo kroz podmukle planine na kamilama ili pješice.

Dok se držala za svoje „prevozno sredstvo“, Mona se bojala za svoju sigurnost i sigurnost svog nerođenog djeteta. "Put je bio kamenit", rekla je ona, prisjećajući se "fizički i psihički iscrpljujućeg putovanja"."Bilo je trenutaka kada sam se molila da me Bog uzme i zaštiti moju bebu kako bih mogla pobjeći od bola."

Mona se ne sjeća kako je stigla u bolnicu, ali se sjeća da je bila ispunjena nadom nakon što je čula plač svoje bebe u rukama babica i doktora. Ona je, zajedno sa svojim mužem, dječaka nazvala Jarrah po doktoru koji ih je spasio.

Putevi do bolnice iz obližnjih sela su uski. Neki su dezintegrisani ili blokirani nakon osam godina rata između provladinih snaga koje podržava koalicija predvođena Saudijskom Arabijom i pobunjeničkog pokreta Husi koji podržava Iran.

Žene, članovi porodice ili partneri često pomažu trudnicama satima kroz brda do bolnice. Salma Abdu (33), koja je bila u pratnji buduće majke, rekla je da je na pola puta na putu vidjela trudnu ženu koja je umrla te noći.

Salma poziva ljude da imaju milosti prema ženama i djeci. "Trebaju nam putevi, bolnice, apoteke. Zaglavljeni smo u ovoj dolini. One koje imaju sreće rađaju bezbjedno. Druge umiru, također osjetivši bijedu puta", rekla je ona.

Neke porodice mogu platiti bolnicu, ali nemaju finansijska sredstva da dođu do tamo.

Jedna žena u Jemenu umre svaka dva sata tokom porođaja usljed komplikacija koje se mogu spriječiti, kaže Hicham Nahro iz Populacionog fonda Ujedinjenih naroda (UNFPA) u Jemenu. Nahro navodi da je čest slučaj da žene u udaljenim područjima Jemena nemaju redovne preglede ili traže pomoć ako su počele krvariti ili imaju jake bolove.

Prema UNFPA-u, manje od polovine porođaja pomaže stručan doktor, a samo jedna trećina porođaja odvija se u zdravstvenoj ustanovi. Dvije petine stanovništva Jemena živi više od sat vremena udaljeno od najbliže javne bolnice koja je u potpunosti funkcionalna.

Urušeni zdravstveni sistem Jemena bio je u teškom stanju i prije rata. Međutim, sukobi su izazvali veliku štetu jemenskim bolnicama i putevima, što je onemogućilo porodicama da putuju bez poteškoća.

Bolnicama nedostaje kvalifikovanog osoblja, opreme i lijekova, a ulaganje u puteve i infrastrukturu je zastalo. Prema UNFPA, samo jedna od pet funkcionalnih ustanova može pružiti pouzdane zdravstvene usluge majkama i djeci.

„Mislila sam da je kraj“

Monina priča samo je jedna od mnogih sa kojima se suočavaju buduće majke u Jemenu. Posjedovati automobil je gotovo nemoguće većini običnih ljudi u Jemenu, gdje 80% stanovništva ovisi o pomoći.

Hailahin muž je iskoristio malo novca koje je uštedio dok je radio u Saudijskoj Arabiji kako bi osigurao da njegova žena može otputovati u bolnicu na posuđenom motociklu. Kada joj je pukao vodenjak, zet ju je vezao za motor i krenuo, ali je usput pala.

Kada su stigli u zdravstveni centar Hadaka u Dhamaru, Hailah je brzo premještena na odjel za hirurgiju. "Mislio sam da je to kraj," rekla je 30-godišnjakinja. "Nije bilo načina da ja i moje nerođeno dijete preživimo." U ranoj fazi trudnoće je upozorena da porođaj kod kuće nije opcija zbog rizika od teškog krvarenja i drugih komplikacija.

Doktor u domu zdravlja rekao je da su Hailah i beba spašene u 11. sat.

Svoju djevojčicu nazvala je Amal, što na arapskom znači "nada".

"Zamalo sam izgubila bebu. Život je izgubio smisao zbog prokletog rata, ali ova beba mi je dala nadu", rekla je. Kako međunarodno finansiranje prestaje, centri kao što je bolnica Bani Saad dodatno su finansijski ugroženi. Osoblje u centru strahuje za budućnost majki i beba jer su primorani da daju prioritet onima koje mogu da spase.

federalna.ba/BBC

Jemen porod